Priprava
■ SKUTINA GIBANICA S ŠPINAČO. Skuto odcedimo in pretlačimo.
■ Zavremo vodo za
blanširanje špinače.
■ Špinačo očistimo, operemo in odcedimo. Stresemo jo v krop in blanširamo 1-2 minuti. Blanširano odcedimo in za nekaj minut potopimo v ledeno hladno vodo. Najbolje z ledenimi kockami.
■ Maslo pristavimo in počasi stopimo.
■ Špinačo odcedimo, nežno ožamemo in drobno sesekljamo.
■ Jajca razžvrkljamo. Primešamo jim skuto, kislo smetano, kajmak, mleko, sesekljano špinačo, sol in sveže mlet poper.
■ Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ Pekač (35x 22 cm) namažemo z maslom. Vanj položimo list testa, ki ga premažemo ali poškropimo z malo masla. Prekrijemo ga z naslednjim listom testa, ki ga prav tako obdelamo z maslom. Dodamo tretji list testa, ki ga enako premažemo oziroma poškropimo z maslom. Premažemo ga z delom nadeva. Postopek ponavljamo, da porabimo vse sestavine. Na vrhu sta 2 lista testa.
■ Zloženko pokapljamo s preostalim maslom. Pekač položimo v segreto pečico za pribl. 40 minut.
Serviranje
Vročo gibanico narežemo in ponudimo s kozarcem
jogurta ali kislega mleka.
Skutina gibanica s špinačo ali
gibanica s skuto in špinačo je lažja samostojna jed.
Nakup
Sveža skuta je prijetnega in le za spoznanje kiselkastega okusa. Nekoliko starejša skuta je precej kisla in tudi nekoliko greni.
Nadomestek
■ Pri špinačnih jedeh dobimo zanimive (pri)okuse, če tretjino špinače nadomestimo s čemažem.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Izboljšanje
Kupljeno testo nadomestimo z domačim
vlečenim testom. V tem primeru sestavine zvijemo kakor zavitek; gl. tudi
različice.
Pojasnila
■ Pripravo jedi bistveno poenostavimo in pospešimo s kupljenim vlečenim testom. Naprodaj je v dveh debelinah. Tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov in baklav. Debelejšega pa za štruklje in bureke oz. za kuhane jedi.
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka. Mleko oz. sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi skuta ali sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje; pri Italijanih je ta skuta znana kot rikota (
ricotta).
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Različice
Ideje
gl.
špinača (številne
ideje);
vlečeno testo (številne
ideje)
Opombe
Za špinačo je desetletja veljalo, da vsebuje veliko količino železa. Kasneje se je izkazalo, da je šlo pri izračunu za napačno postavljeno decimalno vejico.
Opozorila
■ Kajmak je mlečni izdelek, ki vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin. Podobno velja za vse mlečne izdelke.
■ Špinača vsebuje kar nekaj neželenih sestavin, v prvi vrsti oksalno in sečno kislino. Največ teh sestavin, ki povzročajo ledvične kamne, je v listnih rebrih in pecljih starejše špinače. Slednje pred pripravo odstranimo.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g / oseba.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Špinača in motovilec vsebujeta največ magnezija. Ta varuje pred stresom in povečuje sposobnost koncentracije.
Viri
■ dopolnjen recept
skutina gibanica s špinačo ali
gibanica s skuto in špinačo (izvirno: pita zeljanica) s portala
coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri