Priprava
■ Mandljeve lističe v
ponvi zlato rumeno
prepražimo.■ Ananas narežemo na kolobarje, ki jih olupimo.
■ Skuto razporedimo na tri krožnike; vsak kupček posujemo s ščepcem ingverja v prahu in z delom prepraženih mandljevih lističev. Obložimo s po dvema rezinama ananasa, ki ju potresemo s cimetom.
Serviranje
Skuta z ananasom in praženimi mandlji je preprost posladek za krepko malico.
Nasveti
Ko kupujemo svež ananas, izbiramo zrele plodove. Zrel ananas prepoznamo po izrazitem vonju, pa tudi po tem, da mu z lahkoto odtrgamo enega od srednjih listov.
Triki
■ Trdo mandljevo lupino lažje razbijemo, če mandlje pred tem v
pekaču nekoliko popečemo v segreti
pečici.
■ Mandljeva jedrca zlahka olupimo, če jih predhodno blanširamo.
Pojasnila
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka; mleko oziroma sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja. Skuta iz kislega mleka (tudi skuta ali sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta. Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje; pri Italijanih je ta skuta znana kot rikota (ita. ricotta).
■ Sveža skuta je prijetnega in le za spoznanje kiselkastega okusa. Nekoliko starejša skuta je precej kisla in tudi nekoliko greni.
■ Cimet v prahu pridobivajo iz manj kakovostne cimetove skorje ali / in iz ostankov, ki nastanejo pri rezanju.
Različice
gl. skutine sladice (številne različice)
Opombe
V tujini poznajo več vrst skute oziroma svežih sirov: bajtarski sir (angl. cottage chees), kremni sir (polnomastna skuta; angl. cream chees), maskarpone (ital. mascarpone), rikota (ital. ricotta) in scamorza (ital.), boursin, fromage frais in petit suisse (vse fr.) in drugi. Večina od naštetih je naprodaj tudi v naših trgovinah.
Opozorila
Ananasa nikoli ne hranimo v hladilniku. Mraza preprosto ne prenese.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Ananas, cimet in mandlje uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
Ananas je v Evropo s svoje druge plovbe s Karibov prinesel Krištof Kolumb. Zaradi podobnosti s storži pinije, so ga Španci (po)imenovali pina, Angleži pa pineapple (pinijevo jabolko).
Viri
številni različni viri