Priprava
■ SIVKIN SIRUP. Vodo, izbrano sladilo in sivko pristavimo pri srednji temperaturi. Nežno zavremo, da se sladilo stopi, in odstavimo. Ohladimo na sobno temperaturo.
■ Ohlajeni sirup precedimo v bokal. Primešamo limonov sok in mineralno vodo.
Serviranje
Sivkina limonada se prileže z rezino limone in z vršičkom sivke. K pijači ponudimo ledene kocke.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Sivka zraste 60–120 cm visoko. Poleti bogato zacvetijo socvetja dišečih vijolično modrih, pa tudi drugače obarvanih cvetov. V kuhinji uporabljamo samo navadno, pravo ali ozkolistno sivko (
Lavandula angustifolia). Druge niso primerne zaradi prevelike količine kafre. Ljudska imena za sivko so (tudi)
kofendl, lafendl, lavanda, lavendel, sivač in
špiknada.
Iz limon iztisnemo več soka, če ogrete na sobno temperaturo pred ožemanjem nekajkrat povaljamo po delovni površini. Pri tem nanje blago pritiskamo z dlanjo.
■
Limonovec (Citrus limonia) je manjše drevo, ki doseže 3–6 m višine. V ustreznem podnebju rodi 2x letno, na posameznem drevesu pa zraste 600–800 plodov letno. Pri povprečni limoni je pribl. 43 % lupine in pešk. 40–50 % je soka, ki vsebuje do 8 % limonske kisline.
■
Pri nakupu limon izbiramo plodove, katerih teža ustreza njihovi velikosti. Najbolj sočni sadeži z najmanj pešk imajo mastno, tanko lupino. Naravno plodovi limonovca prvo leto ne odpadejo sami. Če jih ne oberejo do zime, začnejo ponovno zeleneti. Naslednje poletje se lupina zadebeli in jeseni obarva rumeno. Za oko privlačni in veliki plodovi vsebujejo veliko manj zdravilnih učinkovin.
■
Ko izbiramo sladilo, je odlična izbira naravni eritritol. V obliki drobnih kristalov, pridobljen z naravnim postopkom fermentacije. Po videzu, strukturi in okusu je podoben sladkorju. Je brez kalorij in konzervansov, njegov glikemični indeks je 0. Pri nas ga proizvaja
Medex.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sivkina limonada (izvirno:
limunada od lavande) s portala
BUDI DOBRO (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup na
BUDI DOBRO