Priprava
■ SIROVI RAVIOLI Z BRSTIČNIM OHROVTOM IN SLANINO. Pripravimo
sirove raviole. Tile so s petimi siri, lahko pa jih pripraviš po svojem priljubljenem receptu.
Slanino lahko nadomestimo s panceto. V vegetarijanski različici pa s parmezanom.
■ Slanino narežemo na drobne koščke. Lešnike sesekljamo. Česen in žajbelj prav tako. Šalotko narežemo na karseda drobne kockice. Brstični ohrovt očistimo, glavice pa razpolovimo.
■ Lešnike blago opečemo v veliki suhi ponvi. Opečene stresemo na krožnik.
■ V isti ponvi segrejemo žlico olja in 15 g masla. Nanj stresemo nakockano slanino, ki jo pražimo kake 3 minute. Da se hrustljavo zapeče. Slanino odstranimo, na maščobo pa stresemo brstični ohrovt. V eni plasti. Pečemo ga 5 minut, potem pa ga začnemo mešati.
Nadev za sirove raviole v povezavi vsebuje skuto, mocarelo, parmezan, gorgonzolo in pekorino. Lahko jih narediš po svojem priljubljenem receptu ali pa jih kupiš.
■ V posodi pristavimo vodo za kuhanje testenin.
■ Brste pražimo 6–8 minut med občasnim mešanjem. Da se zlato rjavo obarvajo in postanejo hrustljavi.
■ V ponev stresemo preostalo maslo, šalotko in česen. Pražimo le še toliko, da zadiši. Tedaj dodamo sol, čili in žajbelj. Pražimo 3 minute med občasnim mešanjem. Nazadnje dodamo sveže mleti poper.
Sirove raviole lahko nadomestimo s tortelini ali z drugimi testeninami. Lešnike pa z orehi, s pinjolami ali s pistacijami.
■ Krop posolimo in vanj stresemo raviole. Kuhamo jih 2–3 minute. Kuhane odcedimo, prihranimo pa 0,6 dl kropa od kuhanja.
■ Brstičnemu ohrovtu primešamo slanino, balzamični kis in prihranjeni krop. Dodamo raviole in nežno premešamo. Da se sestavine povežejo. Po okusu dosolimo, nazadnje pa potresemo z lešniki.
Serviranje
Sirovi ravioli s praženim brstičnim ohrovtom in slanino so samostojna glavna jed. K jedi ponudimo kakšno solato, zabeljeno z balzamičnim kisom. Postrežemo tudi mlinček z belim poprom in čilijeve kosmiče. Da si jed vsak začini po okusu.
Sirovi ravioli z brstičnim ohrovtom
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Ravioli so nadevane testenine okrogle, pravokotne, zvezdaste, trikotne ali katere koli druge oblike. Meje določa le kuharjeva domišljija. Podobno je tudi z nadevi. Pravilno razmerje pri pravih italijanskih raviolih je 40 % testa in 60 % nadeva.
Zelo umazan brstični ohrovt namočimo v hladno vodo za 20 minut.
■ Pri nakupu brstičnega ohrovta izbiramo le drobne, temnozelene brstiče s stisnjenimi listi, ki ne smejo imeti rumenih madežev. Po nekaterih virih so svetlozeleni brsti okusnejši. Najbolj okusen brstični ohrovt na domačem vrtu nabiramo od spodaj proti vrhu po prvi slani, ko se začne škrob pretvarjati v sladkor. Sicer ga pred pripravo zamrznemo za kratek čas.
■
Improvizirajmo. Brstični ohrovt najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): česnom, črnim poprom, gorčico, muškatnim oreščkom, peteršiljem, rožmarinom in timijanom.
»Čas priprave« ne vključuje časa priprave raviolov.
■ Žajbelj (
Salvia officinalis) je kuhinjsko zelišče, poznanih pa je kar 750 vrst. Nam znani vrtni žajbelj vsebuje do 2,5 % eteričnega olja, katerega moč je odvisna od vrste tal ter od toplote in sončne svetlobe. Sveže žajbljeve lističe uporabljamo cele ali sesekljane, aromatičnejše suhe pa pred uporabo zdrobimo med prsti.
Sirovi ravioli z brstičnim ohrovtom
Opozorila
■ Rumeni lističi pri brstične ohrovtu pomenijo, da je bil predolgo skladiščen. Stari in razprti brsti oddajajo neprijeten vonj po žveplu, kuhani pa so kot goba in grenki.
■ Porcija jedi vsebuje pribl. 480 kalorij.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sirovi ravioli s praženim brstičnim ohrovtom s slanino (izvirno:
cheese ravioli with sautéed Brussels sprouts)
Anna Chwistek, z bloga
SERVING DUMPLINGS
■ številni različni viri
Spletne povezave
gl.
VIDEO
Anna Chwistek