Predpriprava
■ (za 24 palčk po 30 cm)
Kvašeno testo. Pekorino drobno naribamo in ga stresemo v multipraktik z nastavkom za testo. Dodamo moko in kvas, potem pa med mešanjem pri najnižji hitrosti postopoma prilivamo mlačno vodo. Da se sestavine povežejo v gladko testo.
■ Dodamo 2 žlički maka in sol in mešamo še 2–3 minute. Testo lahko ugnetemo tudi z dlanmi, pomembno je, da postane gladko in prožno. Skledo tanko premažemo z oljem. Vanjo predenemo testo, ki ga pokrijemo s prozorno folijo. Vzhaja naj 45 minut, da se količina testa podvoji.
Priprava
■ Dva klasična pekača obložimo s peki papirjem; kotičke zalepimo z malo masla.
■ Vzhajano testo položimo na blago pomokano delovno površino. Razdelimo ga na 24 koščkov.
■ Maslo počasi stopimo. Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Vsak košček testa med dlanmi razvaljamo v pribl. 30 cm dolg in 1 cm debel svaljek. Svaljke sproti polagamo v pekača. Nazadnje jih premažemo z maslom in jih potresemo s preostalim makom. Pekača za 30 minut položimo v ogreto pečico. Če ne delamo z ventilacijsko pečico, pekača sredi pečenja obrnemo.
■ Pečene palčke preložimo na mrežico ali na rešetko, na kateri jih ohladimo.
Serviranje
Sirove palčke z makom so odličen prigrizek h kozarcu vina ali piva. Še posebej, če jih ovijemo s pršutom in če prvemu kozarčku sledi še kakšen. Kljub ministru, ki svari. Priležejo se tudi s kakšno domačo pomako.
Shranjevanje
Sirove palčke z makom lahko hranimo v dobro zaprti škatli do 7 dni pri sobni temperaturi.
Nadomestek
■ Sirove palčke po izvirnem receptu pripravimo s čedarjem, dobra nadomestka pa sta parmezan in feta. Z različnimi siri dosegamo različne okuse.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Pojasnila
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo navadne moke (star izraz je gladke ali mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže ostrim mokam.
■ Pekorino je ime družine italijanskih trdih sirov iz ovčjega mleka. Glede na področje proizvodnje poznamo štiri različice:
pecorino Romano, pecorino Sardo, pecorino Toscano in
pecorino Siciliano. Sir ima v vsaki italijanski pokrajini drugačen okus, ki se razlikuje tudi glede na starost sira.
■ Mak je v kuhinji sinonim za
vrtni mak (Papaver somniferum; uspavalni mak), znan v številnih različicah. Uporabljamo ga pretežno pri pripravi nekaterih sladic. Iz maka pridelujejo makovo olje.
■ Kvas v testu pretvarja sladkor ali škrob (glavna sestavina v moki) v ogljikov dioksid in alkohol, ki med peko izpari. Ogljikov dioksid se razleze skozi testo in naredi v njem zračne prostorčke, ki se raztezajo, kar povzroča, da se testo dviga.
Različice
gl.
kvašeno testo (številne
različice); palčke (številne
različice);
prigrizek (številne
različice);
sirove palčke (številne
različice);
sirove palčke z makom II ipd.
Ideje
gl.
kvašeno testo (številne
ideje); mak (številne
ideje);
pekorino (številne
ideje)
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Cela makova semena so obstojna eno leto, mleta pa hitro postanejo žarka.
Zanimivosti
■ Ime pekorino izhaja iz italijanske besede
pecora, ovca.
■ Približno 1 milijon makovih zrn tehta 500 gramov.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sirove palčke z makom (izvirno: cheese and poppy seed bread sticks) Patricie Scarpin, z bloga
Technicolor Kitchen (angl.)
■ številni različni viri