Priprava
■ NADEV. Špinačo operemo, posušimo in zrežemo na trakove.
■ V skledi blago stepemo 3 jajca in beljak. Mladi beli sir grobo pretlačimo, lahko s tlačilko za pire. Pretlačenega stresemo na jajca. Dodamo narezano špinačo, na vse skupaj pa presejemo moko in pecilni prašek. Prilijemo jogurt, olje in mineralno vodo. Dodamo še žličko soli, gladko premešamo in poskusimo. Po potrebi dosolimo.
■ Okrogel pekač (38 cm) obložimo s peki papirjem. Tudi ob robu.
Špinačo za tole jed pogosto na hitro blanširamo. Pri tej različici to ni potrebno. Količino soli prilagodimo slanosti mladega sira.
■ PREMAZ ZA TESTO. V skodelici zmešamo olje in mineralno vodo.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ NADEVANJE. Na delovno površino položimo list testa. S širšo stranjo proti sebi. Premažemo jo s premazom in prelijemo (nenavadno, a tako je videti tudi na fotografiji) z delom nadeva. Zvijemo v ne prečvrst zvitek. Ki ga zvijemo v polža in položimo na sredo pekača.
■ Naslednji zvitek pripravimo podobno kot prvega. Le da ga ovijemo okoli polžka sredi pekača. Postopek nadaljujemo, da porabimo sestavine oz. napolnimo pekač. Vsak naslednji zvitek položimo na konec prejšnjega in ga ovijemo v krog.
V Bosni in Hercegovini je burek le tisti z mesom. Vse drugo so pite.
■ PREMAZ. Če ostane kaj nadeva, mu primešamo rumenjak. Če ne ostane, rumenjak zmešamo z 2 žlicama hladne vode. Z mešanico premažemo pito, ki jo nazadnje potresemo s sezamom.
■ Pekač položimo v pečico za 40 minut.
■ Temperaturo pečice znižamo na 100 stopinj. Pito pečemo še 10 minut.
Serviranje
Še vroča
sirova pita s špinačo, zeljanica se prileže s kozarcem hladnega jogurta ali kislega mleka.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Industrijsko vlečeno testo je naprodaj v dveh debelinah. Tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov in baklav. Debelejšega pa za štruklje in bureke oz. za kuhane jedi. Odlično vlečeno testo je na voljo v pokriti ljubljanski tržnici. Na kose ali na tehtanje.
Burek prihaja iz turške kuhinje (börek), priljubljen pa je tudi drugje na Balkanu in v Severni Afriki. Prvi zapis o bureku najdemo pri turškemu potopiscu Evliji Čelebiju, v 17. st.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Opozorila
Izogibajmo se skuti z oznako light, z znižanim odstotkom maščobe. Pri izdelkih s to oznako maščobe pogosto nadomestijo z ogljikovimi hidrati. Vsebujejo tudi različne dodatke za izboljšanje okusa, pa še redkejše so.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sirova pita s špinačo, zeljanica (izvirno:
pita zeljanica od gotovih kora)
Tanja Leković, z bloga
KUHINJA zaposlene žene (srb., angl.)
■ številni različni viri
Tanja Leković