Priprava
■ NADEV. Jajca stepemo, na stepena pa nadrobimo sir. prilijemo jogurt, mineralno vodo in olje ter dodamo moko in pecilni prašek. Dobro premešamo, poskusimo in posolimo po potrebi/okusu.
■ Pekač (pribl. 30x25 cm) namažemo z oljem. Pečico prižgemo na 200 stopinj.
■ V pekač položimo 2 lista testa, da se prekrivata in segata čez rob pekača. Po testu potresemo nekaj nadeva na katerega položimo list testa. Nekoliko ga zmečkamo, da ne sega čez pekač. Postopek ponavljamo, dokler ne pridemo do zadnjega lista testa. Tedaj prek nadeva potegnemo spodnje liste testa, ki segajo čez pekač. Čeznje položimo zadnji list testa, robove pa spodvihamo.
■ Testo na vrhu premažemo z oljem, pekač pa položimo v ogreto pečico za 50–55 minut.
■ Pečico ugasnemo, gibanico pa pustimo v pečici s priprtimi vratci še 10–15 minut. Nazadnje gibanico vzamemo iz pečice in jo hladimo nekaj minut.
Serviranje
Sirova gibanica, narezana na kvadrate, se prileže z jogurtom ali s kislim mlekom.
Nadomestek
Jogurt lahko nadomestimo s kislim mlekom.
Izboljšanje
■ 2–3 žlice jogurta nadomestimo z enako količino kajmaka. Lahko tudi več.
■ Tale gibanica posebno lepo naraste in je posebno zračna zaradi pecilnega praška, ki ga moramo kombinirati z malo moke.
Pojasnila
■ Sirova gibanica je podobna sirovemu bureku, natančneje sirovi piti. Le da nadev vsebuje tudi jajca in jogurt. Gibanico v različnih slanih in sladkih oblikah in okusih poznamo po vsem balkanskem polotoku. Pri nas je najbolj znana in priljubljena
prekmurska gibanica.
■ Domače vlečeno testo nadomestimo z industrijsko pripravljenim. Naprodaj je v dveh debelinah; tanjšega uporabljamo praviloma za pripravo zavitkov in baklav, debelejšega pa za štruklje in bureke oziroma za kuhane jedi.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
Ideje
gl. beli sir (številne
ideje);
vlečeno testo (številne
ideje)
Zanimivosti
V
Etimološkem slovarju slovenskega jezika je gibanica vrsta potice v vzhodnem predelu Štajerske. Izvor za besedo so
gibâničnik, gibâničnjak, jerbas za pecivo,
gibâničar (pek). V 18. st. jo omenja Pohlin kot
gebanza. Beseda sama je izvedena iz besede
gybati.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sirova gibanica (izvirno: gibanica, napokon dobar recept)
Tanja Lekić, z bloga
KUHINJA zaposlene žene (srb.)
■ številni različni viri