Priprava
■ SIROV KOLAČ S ŠPARGLJI IN JAJCI. Zavremo vodo za
blanširanje špargljev. Ta čas šparglje očistimo, olesenele dele odlomimo. Potrebujemo 250 g očiščenih. Stresemo jih v krop in blanširamo 2 minuti. Blanširane s penovko predenemo v ledeno hladno vodo. Za minuto, dve. Da zaustavimo kuhanje in ohranimo privlačno zeleno barvo. Nazadnje jih dobro odcedimo.
Kolač lahko pripravimo kot slano pito oz. kiš (quiche); gl. kuharski leksikon.
■ Manjši pekač namažemo z maslom ali z oljčnim oljem. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Parmezan drobno naribamo, izbrani modri sir pa nadrobimo. V skledi stepemo jajca. Dodamo kislo smetano, moko, sir, sol in sveže mleti poper. Premešamo in nalijemo v pekač. Po masi enakomerno razdelimo šparglje. Blago jih potopimo. Po vrhu potresemo prekajeno mleto rdečo papriko. Lahko tudi timijanove vejice.
Šparglji so vodena zelenjava, ki ne prenese predolge termične obdelave. Vedno jih pripravimo na zob, al dente. Pri posebno debelih olupimo spodnjo tretjino stebelc.
■ Kolač pečemo pribl. 35 minut. Da se strdi, po vrhu pa zlato rjavo obarva.
Serviranje
Sirov kolač s šparglji in jajci narežemo in ponudimo. Lahko s sezonsko (listnato) solato.
Sorodni recepti
Sirov kolač s šparglji in jajci
Kuharski leksikon
■
Kdor želi kolač pretvoriti v pito, uporabi
krhko testo ali tale ponaredek. Na maslu prepražimo drobno sesekljano čebulo in malo česna. Da čebula karamelizira. Prepraženo zmešamo s pribl. 2,4 dl (polnozrnatih) krušnih drobtin. Mešanico vtisnemo na dno pomaščenega pekača. Pomagamo si s kozarcem z ravnim dnom ali podobno. Podlago lahko na hitro zapečemo, ni pa obvezno.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Parmezan (parmigiano) je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo pribl. 550 l mleka, tehta pribl. 40 kg.
■
Pri nakupu špargljev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Sveži in čvrsti glasno počijo, ko jih prelomimo med olesenelim in užitnim delom. Pa še 2 zanesljiva znaka za sveže nabrane. Če po ploskvi, kjer je bil beluš odrezan, rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. Stebelca škripljejo, če jih drgnemo drugo ob drugega. Divji šparglji so zeleni in tanki. Če so mladi, počijo, ko jih prelomimo.
■
Najtanjši beluši šparglji (debelina svinčnika) so primerni za hitro praženje ali sotiranje (v ponvi ali v voku). Srednje debeli so dobri za vse kuharske tehnike, najdebelejše pa lahko uporabimo za vse jedi, pri katerih ponudimo cele. Na primer za kuhanje (v sopari) ali pečenje na žaru. In za jedi, pri katerih stebelca nastrgamo na rezance.
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh.
■
Prepoznavni francoski modri siri so:
Bleu de Bresse, Bleu du Quercy, Bleu d'Auvergne ter Bleu des Causses in
Bleu du Haut Jura, zadnja dva z oznako
appellations d'origine. Izven Francije so najbolj znani modri siri: italijanska
gorgonzola, danski
Blue, norveški
Gamelost, nemški
Edelpilz ter britanski
Blue Stilton, Blue Cheshire in
Blue Wensleydale.
Sirov kolač s šparglji in jajci
Opozorila
Številni svetovno znani siri niso vegetarijanski. Pravilom vsebujejo sirilo živalskega porekla, razen če so na deklaraciji označeni kot vegetarijanski. Najbolj pogosto so to (abecedno): gorgonzola, grana padano, grojer,
manchego, parmezan, pekorino ipd.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sirov kolač s šparglji in jajci (izvirno:
asparagus, blue cheese and parmesan quiche)
Sam Linsell, z bloga
Drizzle & Dip
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sam Linsell
Sam Linsell