Priprava
■ V loncu pristavimo liter vode in sodo bikarbono.
■ Listni ohrovt razdelimo na lističe, s katerih porežemo odebeljena stebelca. Lističe operemo, stresemo v krop, zavremo in kuhamo nekaj minut. S kuhalnico ga potiskamo v krop toliko časa, da ovene.
■ Kuhan ohrovt odcedimo, oprhamo s hladno vodo in še enkrat odcedimo.
■ Odcejen ohrovt grobo sesekljamo.
■ Nadev. V skledi zmešamo mladi sir, kajmak, jajca, sesekljani ohrovt, sol in sveže mleti poper.
■ Okrogel pekač (28–30 cm) tanko namažemo z oljem.
■ Liste vlečenega testa preštejemo in razdelimo na 5 enakovrednih kupčkov. Ponavadi se izide na 5 kupčkov s po 3 testenimi listi. Prvi list testa položimo s širšo stranjo predse. Pokapljamo ga z oljem in z 1–2 žličkama vode. Na prvi list položimo drugega, ki ga pokapljamo enako. Tretji list testa položimo na drugega. Sprednjo tretjino namažemo z delom nadeva, potem pa vse skupaj zvijemo v zvitek. Tega zvijemo na sredi pekača.
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ Podobno kot prvi zvitek, pripravimo preostale 4 zvitke. Po vrsti jih zvijamo na koncu zadnjega zvitka. Zvitke v pekaču pokapljamo z oljem. Če nam je ostalo kaj nadeva, z njim premažemo zvitke.
■ Pekač položimo v ogreto pečico za kakih 50 minut. Da se zlato rjavkasto obarva.
Serviranje
Še vroč
sirov burek z listnim ohrovtom narežemo in ponudimo. Lahko z jogurtom, z grškim jogurtom, s kislim mlekom ali/in s
crème fraîche.
Nadomestek
■ Mladi sir lahko nadomestimo z grobozrnato skuto.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ gl.
nadomestek
Pojasnila
■ Listni ohrovt (Brassica oleracea convar. acephala var. sabelica) je različica priljubljenega in zelo zdravega ohrovta. Za razliko od slednjega ne razvije glave, ločimo pa ga na kodrolistnega (tudi toskanski) in gladkolistnega.
■ Kajmak je sveži sir, ki ga pridobivajo iz kravjega ali ovčjega mleka. Tega po molži segrejejo, nastalo zgornjo smetanasto plast pa posnamejo. Posneto smetano, ki vsebuje najmanj 50 % maščobe osolijo in jo dajo v lesene čebre, kjer jo pustijo, da prevre in tako preprečijo kisanje.
Različice
gl.
burek (številne
različice);
vlečeno testo (
različice in številne
ideje)
Ideje
gl. listni ohrovt (številne
ideje); mladi sir (številne
ideje)
Zanimivosti
■ Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki iz univerz v Sheffieldu in Warwicku so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.
■ Burek prihaja iz turške kuhinje (börek), priljubljen pa je tudi na Balkanu in v Severni Afriki.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sirov burek z listnim ohrovtom (izvirno: pita od sira i lisnatog kelja),
Maje Babić, z bloga
Cooks and Bakes (srb.)
■ številni različni viri