Priprava
■ Češnjevce razpolovimo. Olive razpolovimo in izpeškamo; ali obratno. Čebulo razpolovimo in zrežemo na tanke lističe.
Omako lahko pripravimo do 3 dni pred serviranjem. Hranimo jo v hladilniku.
■ V veliki ponvi segrejemo olje pri srednji temperaturi. Nanj stresemo čebulo, ki jo pražimo 8 minut. Med občasnim mešanjem. Da se zmehča in blago karamelizira.
■ Hariso stresemo na čebulo. Dodamo češnjevce, olive, kapre in 1/2 žličke soli. Pražimo 3–4 minute med pogostim mešanjem. Da začnejo češnjevci razpadati.
■ Zavremo vodo za kuhanje testenin.
■ Prepražena živila zalijemo z 2 dl vode. Zavremo, temperaturo pa znižamo na srednje močno. Pokrito počasi dušimo 10 minut.
Če vodo za kuhanje testenin posolimo tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. Da se testenine v vodi ne namakajo. Ampak se začnejo čimprej kuhati.
■ Krop posolimo in vanj stresemo testenine. Skuhamo jih
na zob, al dente. Peteršilj grobo sesekljamo.
■ Pokrovko odstranimo, omako pa kuhamo še 4–5 minut. Da se zgosti. Nazadnje vmešamo polovico peteršilj.
■ Kuhane testenine dobro odcedimo. Odcejene stresemo nazaj v lonec. Prelijemo jih z omako, dodamo 1/8 žličke soli in dobro premešamo.
Serviranje
Testenine razdelimo v segrete krožnike ali skledice. Na vsako porcijo položimo po dobro žlico grškega jogurta. Jed potresemo s preostalim peteršiljem.
Široki rezanci s češnjevci, črnimi olivami in kaprami ali
pašta s češnjevci, olivami in kaprami, chef Yotam Ottolenghi se priležejo tudi s parmezanom.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Testenine odcedimo 1-2 minuti prej, kot je zapisano na embalaži. Zato, ker se dokuhajo v omaki, s katero jih spojimo. Več ko ima omaka tekočine, bolj se držimo tistih dveh minut. Pa še ena prednost:
na zob kuhane testenine bolje vpijajo omako, ker niso prepojene z vodo.
Arabski znanstveniki in potopisci omenjajo pripravo testenin na Siciliji že v 11. st. Slabih 200 let pred zmagoslavno vrnitvijo Marca Pola iz Kitajske.
■ Olive delimo na zelene in na črne. Zelene so mladi plodovi, ki so bolj čvrsti od povsem zrelih črnih oliv. Te so nežnejšega okusa, vsebujejo pa tudi več olja. Najokusnejši so drobni plodovi. Zelene olive vsebujejo več oleuropeina, zato se nekoliko bolj grenke od črnih.
■ Najbolj okusne so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria. Pred uporabo jih namočimo v hladno vodo.
Opozorila
■ Če testenine kuhamo pri zelo visoko temperaturi, uničimo njihovo teksturo. Tako kuhane testenine slabše vpijajo omako.
■ Odcejene testenine, ki jih stresemo na hladen krožnik, se zlepijo. Krožnike/skledo segrejemo v pečici, ogreti na 80-100 stopinj. Jedce opozorimo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
široki rezanci s češnjevci, črnimi olivami in kaprami ali
pašta s češnjevci, olivami in kaprami, chef Yotam Ottolenghi (izvirno:
Ottolenghi's pappardelle with rose harissa, black olives & capers) s portala
FOOD52
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Yotam Ottolenghi
chef Yotam Ottolenghi