Priprava
■ Maslo počasi stopimo.
■ Dno modela za pito (22 cm) obložimo s peki papirjem. Papir in obod modela tanko namažemo z maslom.
■ Podlaga. Orehe sesekljamo in stresemo v multipraktik. Dodamo mandljevo moko, sladkor, kakav in ščepec soli. Sestavine grobo zmiksamo. Prilijemo stopljeno maslo in mešamo še toliko časa, da dobimo vlažne drobtinice. Ki se sprimejo, če jih stisnemo med prstoma. Mešanico vtisnemo na dno modela, tega pa položimo v zamrzovalnik vsaj za 15 minut.
■ Sirčkova krema. Smetano stepamo med postopnim zviševanjem hitrosti, da se začnejo tvoriti mehki vršički.
■ Kremni sir in sladkor stepamo, da dobimo gladko, kremno mešanico. Nežno mu postopoma ji primešamo stepeno smetano.
■ Jagode, (ameriške) borovnice in maline očistimo.
■ Kremo nalijemo na ohlajeno podlago v modelu. Po vrhu jo poravnamo in obložimo z jagodičevjem. Pito položimo v hladilnik do serviranja; bolj je hladna, lažje jo režemo. Poleti je najbolje, če jo položimo v zamrzovalnik za 10–15 minut.
Serviranje
Sirčkova pita z jagodičevjem brez moke je sočna, kremna sladica za vse priložnosti. Ohlajeno narežemo in ponudimo.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
Izboljšanje
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 °C.
■ Jagodičevje lahko pokapljamo in mariniramo z 1-2 žličkama limonovega soka (za otroke), ribezovega likerja (
cassis), pomarančnega likerja (
Cointreau, Curaçao, Grand Marnier), češnjevega žganja (kirš), janeževega žganja (
sambuca) ali konjaka. Mariniranega dobro odcedimo.
■ V sezoni pripravimo sladico z gozdnimi borovnicami, izven sezone pa z ameriškimi.
Triki
Posebna finesa pri sladicah z orehi je, če orehova jedrca pred mletjem/sekljanjem olupimo. Niti ni tako zamudno, kot se sprva zdi, znebimo pa se odtenka grenčine.
Pojasnila
■ Mandljeva jedrca so lahko okrogla ali podolgovata. Dobri izluščeni mandlji imajo enotno barvo, na dotik pa se ne zvijajo. Imajo sladek in oreškast okus, tisti z ostrim in grenkim okusom pa so že žarki.
■ Rjavi sladkor je povečini beli sladkor, obarvan z melaso, stranskim proizvodom pri pridobivanju sladkorja iz sladkornega trsa. Nekoliko manj škodljiv je surovi rjavi trsni sladkor, ki ni rafiniran in ne vsebuje škodljivih primesi. Prepoznamo ga po temno rjavi barvi in po tem, da se sprijema.
■ Kremni sir (tudi sirček, sirni namaz; cream cheese) je mlečni izdelek iz skute, z dodatkom smetane, pravzaprav polnomastna skuta. Uporabljamo ga kot
namaz (številne različice), pa tudi kot sestavino številnih sladic, redkeje slanih jedi.
Različice
Ideje
gl.
jagode (številne
ideje);
kremni sir (številne
ideje)
Opombe
Maline domnevno vsebujejo največ zdravi(lni)h sestavin med vsemi živili. Med drugim imajo kar desetkrat več antioksidantov kot paradižniki.
Opozorila
■ Večino mandljev v Evropo uvažamo iz ZDA, kjer jih pridelujejo intenzivno, pomeni z vsem arzenalom kemije. Z letali škropijo drevesa s hormonskimi pripravki, da bi istočasno zacvetela in dozorela, kar poceni nabiranje. Berimo deklaracije.
■ Lahko uporabimo kateri koli kremni sir. Izogibajmo se le tistim, z oznako
light, z znižanim odstotkom maščobe. Ponavadi vsebujejo različne dodatke za izboljšanje okusa, poleg tega pa so te različice sira redkejše in se med mazanjem lahko razlivajo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sirčkova pita z jagodičevjem brez moke (izvirno:
mixed berry no bake cheesecake tart)
Laura Bolton, z bloga
FORK KNIFE Swoon
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakupi pri
fork knife swoon