Priprava
■ Limonino lupinico drobno naribamo in stresemo v multipraktik. Dodamo kremni sir, sladkor in ščepec soli. Prilijemo mleko, smetano in limonin sok. Pri najnižji hitrosti vse skupaj zmešamo v gladko zmes.
■ Zmes nadenemo v plastično vrečko z zadrgo, ki jo položimo v skledo z ledenimi kockami. Zmes hladimo vsaj 1 uro.
■ Ohlajeno zmes obdelamo v domačem aparatu za sladoled po navodilih. Sladoled je zelo gost, zato je mogoče, da bo treba aparat ustaviti in zelo na hitro (!) postrgati sladoled s sten aparata.
■ V zamrzovalno posodo nadenemo tanko plast sladoleda. Po njej nanesemo četrtino marmelade, potem pa postopek ponavljamo, da dobimo 6 plasti sladoleda in 4 plasti marmelade. Posodo pokrijemo, potem pa jo položimo v zamrzovalnik vsaj za 3 ure. Še bolje, čez noč.
■ Pomarančno lupinico pred serviranjem nastrgamo na tanke rezance.
■ Mandarino olupimo in razdelimo na krhlje, ki jih temeljito očistimo.
■ Sladoled vzamemo iz zamrzovalnika 10 minut pred serviranjem.
Serviranje
Sirčkov sladoled z marmelado ponudimo s krhlji mandarine in s pomarančno lupinico.
Izboljšanje
■ Za to sladoledno zmrzlino izberemo kakšno marmelado iz agrumov. Izvirno jo pripravimo s kumkvatovo, odlična pa je tudi s pomarančno ali s kakšno drugo.
■ Sladoled ima optimalno teksturo do 3 dni od priprave.
■ Skoraj vsak sladoled lahko izboljšamo z drobno sesekljanimi oreški (lešniki, pistacije ipd.). Pa naj bodo sestavina sladoleda ali posip.
Nasveti
Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
Pojasnila
■ Kremni sir (tudi
sirček, sirni namaz) je mlečni proizvod iz skute, z dodatkom smetane. Uporabljamo ga kot
namaz (številne različice), pa tudi kot sestavino številnih sladic, redkeje slanih jedi. Priljubljena, spretno promovirana in nekoliko precenjena predstavnika kremnega sira sta
maskarpone (mascarpone) in
sirček Philadelphia.
■ Najmehkejši sladoledi (v Italiji
gelato) praviloma vsebujejo več mlečnih proizvodov, bodisi mleka, smetane ali/in jogurta.
■ Glavna vloga aparata za sladoled je pospeševanje hlajenja zmesi, v zmes pa vnaša tudi zrak, zaradi katerega je sladoled bolj kremast, gladek in mehak. Pri pripravi sladoleda uporaba aparata za sladoled še ni jamstvo, da v sladoledu ne bo kristalov. Če v aparat nalijemo slabo zmes, dobimo kristale.
Ideje
gl.
kremni sir (številne
ideje);
sladoled (številne
različice)
Opombe
Od oktobra leta 1982 za ves svet velja novo poimenovanje, tako da oznaka marmelada velja samo za shranke iz agrumov (pomaranče, grenivke, limone, mandarine, kumkvat), vse tiste iz drugih vrst sadja pa imenujemo džem ali mezga. Gurmanovi ostajamo pri starem.
Opozorila
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je neuporabna tudi po pranju.
■ Če je v sladoledu premalo sladkorja, ponavadi ni gladek, ampak zrnat. Če je sladkorja preveč, je oteženo zamrzovanje.
Zanimivosti
■ Iz 100 kilogramov mleka pridobijo preko 16 kilogramov sladke smetane, ki vsebuje najmanj 15 % mlečne maščobe.
■ Sladoled uvrščamo med najstarejša živila, saj naj bi ga kitajski vladarji kot slaščico uživali že pred več kot 3000 leti. Takratna tehnologija je bila preprosta: sadne sokove so mešali s snegom.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sirčkov sladoled z marmelado (izvirno: cream cheese ice cream with marmalade) Elizabeth Stark, z bloga
BROOKLYN SUPPER (angl.)
■ številni različni viri