Priprava
■ Sestavine za kremo ogrejemo na sobno temperaturo.
■ Pečico ogrejemo na 190 stopinj.
■ Bučo z izrazitim rumenim mesom očistimo in narežemo na kose. Pekač obložimo s peki papirjem in vanj položimo kose buče. Bučo pečemo pribl. 45 minut, da se zmehča.
■ Tortno model (23 cm) obložimo z alu folijo.
■ Maslo narežemo na kockice, pristavimo in počasi stopimo.
■ Kekse zmeljemo v multipraktiku. Drobtine stresemo v skledico, potem pa jim primešamo kakav, muškatni orešček in stopljeno maslo. Dobro premešamo, potem pa zmes vtisnemo na dno modela. Model s podlago položimo v hladilnik.
■ Pečeno bučo vzamemo iz pečice, temperaturo pa znižamo na 140 stopinj.
■ Sirčkova krema s pečeno bučo. Kremni sir in sladkor stepamo, da se sladkor stopi.
■ V sirčkovo peno enega za drugim (!) vmešamo jajca; ko dobro vmešamo enega, dodamo naslednjega. Ko vmešamo vsa jajca, vse skupaj stepamo še 2 minuti.
■ Zavremo 2 litra vode.
■ Pečeno bučo zmiksamo v gladek pire. Posebej gladkega dobimo, če zmiksanega pretlačimo skozi gosto cedilo ali kuhinjsko sito. Vmešamo ga v sirčkovo kremo. Dodamo vanilijev izvleček, cimet, muškatni orešček in ingver in stepamo 2 minuti.
■ Kremo nalijemo na podlago v modelu. Nato model položimo v globok pekač. V pekač nalijemo vrelo vodo, potem pa ga položimo v ogreto pečico za 90 minut.
■ Pečico ugasnemo, kolač pa pustimo v njej še 60 minut.
■ Model s kolačem položimo v hladilnik, kjer naj ostane čez noč.
■ Karamelna omaka. Sladkor stresemo v visoko posodo z debelim dnom. Pristavimo in mešamo, a le do tedaj, ko se začne sladkor topiti. Sladkor segrevamo do rjave barve.
■ Karamel odstavimo. V tankem curku ga previdno (!) zalijemo s smetano. Dodamo maslo, izpraskana semena iz vanilijevega stroka vanilijev izvleček. Pristavimo, dobro premešamo, zavremo in počasi kuhljamo nekaj minut. Karamelno omako ohladimo, ohlajeno pa položimo v hladilnik.
■ Lešnike grobo sesekljamo. Sesekljane blago opečemo v suhi ponvi.
Serviranje
Ohlajen kolač narežemo. Razdelimo ga na krožnike, prelijemo s karamelno omako in potresemo z opečenimi lešniki. Če ni tekoča, jo til pred uporabo blago stopimo v mikrovalovki.
Sirčkov kolač s pečeno bučo in karamelno omako je še posebej sočna sladica.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Izboljšanje
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 °C.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako
00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
Nasveti
Kdor ni ljubitelj muškatnega oreščka, naj količino zmanjša na polovico.
Pojasnila
■ Muškatovec zraste do 20 m visoko. Vsako leto rodi do 2.000 oranžno rumenih sadežev. Ko dozorijo, njihov mesnati del poči in se pokaže škrlatna ovojnica, muškatni cvet. Ki obdaja temno rjavo koščico, v kateri je muškatni orešček. Šele ko notranjost semena začne ropotati, ga lahko razbijemo.
■ Kremni sir (tudi sirček;
cream cheese) je mlečni proizvod izdelek iz skute, z dodatkom smetane. Kremni sir je pravzaprav polnomastna skuta.
■ Vanilijev strok je plod vanilije, rastline iz družine orhidej, ki se vzpenja kakor vinska trta. Do 20 cm dolge stroke brez vonja poberejo, ko so še zeleni in nezreli. Izpostavijo jih vročini, ki encimom omogoči, da sestavine v stroku pretvori v vanilin in druge dišeče snovi.
Različice
Ideje
gl.
kremni sir (številne
ideje)
Opombe
Najstarejši tiskan recept za sirčkov kolač najdemo v knjigi
De Agri Cultura. Posodobljena različica je bila objavljena v angleški kuharici
Forme of Cury iz leta 1390. Na podlagi tega
chef Heston Blumenthal trdi, da je sirčkov kolač angleška, ne ameriška specialiteta.
Opozorila
■ Izogibajmo se nakupu kremnega sira z oznako
light, z znižanim odstotkom maščobe. Ponavadi vsebujejo različne dodatke za izboljšanje okusa, poleg tega pa so te različice sira redkejše in se med mazanjem lahko razlivajo.
■ Pretemen karamel greni.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sirčkov kolač s pečeno bučo in karamelno omako (izvirno:
cheesecake od bundeve; pumpkin cheesecake)
Jasenka, z bloga
Sweet Corner (hrv., angl.)
■ številni različni viri