Predpriprava
■ (za 25 kanolov) SKUTINA KREMA. Gosto cedilo položimo na lonec ustrezne velikosti. Obložimo ga z gazo in vanj stresemo skuto. Vse skupaj položimo v hladilnik za nekaj ur.
Če se nam mudi, pripravimo dvojno podlago iz gaze. Nanjo stresemo skuto. Gazo oblikujemo v mošnjiček, ki ga vrtimo med prsti. Da iztisnemo vodo. Gl. video.
■ TESTO. V skledi zmešamo suhe sestavine: moko, sladkor in sol. Dodamo zmehčano maslo, ki ga vtremo s prsti ali z vilicami. Prilijemo jajce in desertno vino in premešamo z vilicami. Mešanico predenemo na delovno površino in ugnetemo gladko (!) testo. Kar terja nekoliko daljše gnetenje.
■ Testo blago sploščimo in ovijemo v prozorno folijo. Položimo ga v hladilnik za 60 minut.
■ Kdor nima modelčkov za kanole, si jih preprosto pripravi; gl. video od 1,30 minute.
Priprava
■ SKUTINA KREMA. Odcejeno skuto stresemo v skledo. Dodamo sladkor in vanilij sladkor. Premešamo do gladkega.
■ Čokolado drobno sesekljamo in jo stresemo na skuto. Dobro premešamo. Mešanico položimo v hladilnik.
Praktično je, če testo razvaljamo po etapah. Razdelimo ga na pol ali na tretjine. Medtem, ko enega valjamo, preostalega pustimo v hladilniku.
■ Ohlajeno testo razvaljamo na tanko pomokani delovni površini. Karseda tanko. Vsekakor ne debeleje od 1 mm. Iz razvaljanega izrežemo kroge (pribl. 10 cm). Lahko tudi manjše, glede na to, kakšne in koliko kalupov imamo.
■ Vsak testeni krog še nekoliko stanjšamo z valjarjem v oval. Ovijemo ga okoli kalupa. Konec testa dobro zlepimo z vodo, nikakor pa ga pretirano ne stiskamo okoli kalupa. Pustimo nekaj prostora za prodiranje olja med cvrenjem. Da se testo ocvre po obeh straneh. Podobno pripravimo vse testo iz prve etape.
■ OLJE segrejemo na pribl. 180 stopinj. Pristavimo ga že med pripravo kanolov. Če nimamo kuhinjskega termometra, v olje spustimo majhen košček testa. Če takoj zacvrči, je olje segreto.
■ Kanole položimo v segreto olje. Hitro so ocvrti, zato smo pozorni. Takoj, ko se prvi zlato rjavo obarva, ga s penovko predenemo na papirnate brisače. Da se odcedijo in ohladijo. Podobno pripravimo vse kanole. Ohlajene ločimo od kalupov.
■ POSIP. Pistacije drobno sesekljamo.
Če kanole nadenemo prezgodaj, se zmehčajo in izgubijo obvezno hrustljavost. Če je le mogoče, kremo pripravimo z ovčjo skuto in v tem primeru z malo več sladkorja.
■ Skutino kremo nadenemo v dresirno vrečko tik pred serviranjem. Nabrizgamo jo v ohlajene testene tulčke. Konici, kjer nekaj nadeva gleda iz testa, potresemo s pistacijami. Kanole potresemo s sladkorjem v prahu.
Serviranje
Priljubljeni
sicilijanski kanoli, cannoli siciliani morajo na mizo, takoj ko jih nadevamo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Če testo ni dovolj pregneteno, se na njem pojavijo veliki mehurčki med cvrenjem. Namesto drobnih, kakor je prav.
■
Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka. Mleko oz. sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi skuta, sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje. Pri Italijanih je znana kot rikota (
ricotta).
»Čas priprave« ne vsebuje časa hlajenja testa (60 minut). In priprave domačih modelčkov za kanole, če jih nimamo.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Pistacije so sinonim za oreške prave pistacije (
Pistacia vera). Drevo zraste do 12 m visoko, ima 10-20 cm dolge liste in lahko doseže starost do 300 let. Korenine lahko poženejo do 15 m globoko. Pistacije sodijo med najmočnejše naravne afrodiziake. Spolno moč pri moškem lahko povečajo celo do 51 %.
■ Po izvirnem receptu za testo in cvrenje
uporabimo svinjsko mast. S kombinacijo olja in masti dobimo manj mastne kanole.
Opozorila
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto
okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Kljub številnim nasprotni mnenjem veljata pri kanolih 2 pravili. V testo ne sodi kakav, v nadev pa ne sladkor v prahu.
■
Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe. Ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sicilijanski kanoli, cannoli siciliani (izvirno:
cannoli siciliani)
Matejka Buča, z bloga
like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Matejke Buča

Matejka Buča