Priprava
■ Čebulo narežemo na karseda drobne kockice. V širši posodi segrejemo 2 žlici olja pri srednji temperaturi. Dodamo čebulo, ki jo počasi pražimo kakih 5 minut. Med pogostim mešanjem.
■ Paprike očistimo, razsemenimo in zrežemo na širše trakove. Če so manjše, jih razpolovimo ali zrežemo na četrtine. Streseno jih na čebulo in pražimo 5–10 minut. Med pogostim mešanjem.
■ Paradižnike olupimo in zrežemo na kocke. Stresemo jih na prepraženo zelenjavo. Temperaturo znižamo. Česen olupimo in stresemo v posodo. Dodamo sladkor in sol. Premešamo, pokrijemo in počasi dušimo pribl. 45 minut. Med občasnim mešanjem. Da voda izhlapi.
Jed lahko skuhamo za ozimnico. Gl. kuharski leksikon.
■ Zelenjavi primešamo baziliko. Pokrito počasi dušimo še pribl. 45 minut. Jed začinimo s sveže mletim poprom tik pred koncem kuhanja.
■ Sataraš odstavimo in počakamo 15 minut. Nazadnje odstranimo česen in vmešamo žlico olja.
Serviranje
Sataraš, izvirni recept ali
dušeni paradižniki s paprikami, čebulo in česnom je lahko samostojna jed. H kateri ponudimo
krompirjev pire ali
opečene kruhke (
crostini) in (mešano) listnato solato. Pogosto pa je prikuha k mesnim jedem (z žara).
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Sataraš, izvirni recept lahko skuhamo za ozimnico. V tem primeru kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo. Pečico segrejemo na 115 stopinj tik pred koncem kuhanja jedi. Ko se segreje, jo ugasnemo in vanjo položimo kozarčke in pokrovčke. Za 10–15 minut.
Prvi kozarček vzamemo iz pečice. Nadenemo ga z vročim satarašem, obrišemo (če se po robu sledi jedi) in dobro zapremo. Zaprtega obrnemo na pokrovček, da se naredi vakum. Podobno nadenemo druge kozarčke. Po nekaj minutah kozarčke preložimo nazaj v pečico. Tokrat na pravo stran. V pečici jih pustimo nekaj ur. Da se ohladijo.
Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih. Klasične rdeče paprike so enake kot rumene, rumene pa so enake kot zelene. Razlika je v stopnji zrelosti.
■ Pri dušenju je izjemno pomembno, da posoda, v kateri dušimo, dobro tesni. Tako v jedi zadržimo več aromatičnih snovi, ki se med postopkom sproščajo iz živil in dodatkov. Če pokrovka ne tesni, posodo najprej pokrijemo s kosom alu folije (ki naj sega nekaj centimetrov čez rob). Nato nanjo pritisnemo pokrovko.
Kupujemo velike, čvrste česnove glavice s suho, celo lupino. Drobni stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus. Ta se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo. Če je le mogoče, uporabimo jajčaste, mesnate sorte paradižnika:
San Marzano, Roma, Perini ali
Martino.
■ Pri paradižniku je v tkivu, ki spominja na nekakšen gel in s katerim so semena pripeta na sredino sadeža (botanično jagoda), največ
umamija. To je okus, ki ga najlažje opišemo z besedama polno ali mesnato.
Rdeče paprike vsebujejo likopen, ki jim daje intenzivno rdečo barvo. Ta je tudi eden najmočnejših antioksidantov.
■
Improvizirajmo. Paradižnik najbolje* začinjamo z (abecedno): ajovanom, baziliko* (zlasti z rdečo, limonsko), čebulo*, česnom*, čiliji*, drobnjakom*, ingverjem, kaprami, karijevim praškom, kisom* (balzamičnim, belim vinskim, malinovim, pehtranovim, rdečim vinskim, riževim, šerijevim), koprom, koriandrom, kumino, limetinim sokom, limonami* (sok, lupinica), lovorovimi listi, majaronom, meto, papriko, mleto rdečo (sladka, pekoča, prekajena), olivami, olivnim oljem*, peteršiljem*, poprom* (belim, črnim), rožmarinom, soljo (zlasti z morsko, s solnim cvetom), šalotko, timijanom* ali/in zeleninimi semeni.
Opozorila
Zrelega paradižnika praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njegov značilni okus.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
sataraš, izvirni recept ali
dušeni paradižniki s paprikami, čebulo in česnom (izvirno:
sataraš)
Nina Mrvica, z bloga
BAKEME (hrv.)
■ številni različni viri
Nina Mrvica