Priprava
■ JAGODOVA SMETANOVA KREMA. Jagode očistimo. 4 razpolovimo in prihranimo, preostale pa gladko zmiksamo.
■ Obroč tortnega modela (20 cm) položimo na stojalo za torte ali na servirni krožnik. Piškotom porežemo zaobljene konice na eni strani.
■ V kozici pristavimo sladkor in želatino. Premešamo in prilijemo del jagodovega pireja. Med mešanjem zavremo in kuhamo do 60 sekund. Odstavimo in vmešamo preostali jagodov pire. Mešanico ohladimo na sobno temperaturo.
Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
■ SLADKORNI SIRUP. V majhni kozici pristavimo sladkor, vodo in naribano limonovo lupinico. Segrevamo, da se sladkor stopi. Sirup prelijemo v globoki krožnik. Ohladimo ga na sobno temperaturo.
■ Sladko smetano stepemo, da se na površini tvorijo čvrsti vršički. Prilijemo jagodovo mešanico in nežno zmešamo z metlico.
■ Piškot na hitro pomočimo v sladkorni sirup s stranjo brez sladkorja. Piškot prislonimo ob obroč tortnega modela. Z navlaženo stranjo proti notranjosti. Podobno navlažimo in zalepimo kakih 17 piškotov. Nato s piškoti podobno obložimo dno. Praznine zapolnimo z navlaženimi porezanimi konicami piškotov.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja šarlote, čez noč.
■ Pribl. polovico jagodove smetanove kreme nalijemo po piškotih na dnu okvira. Po kremi položimo razpolovljene jagode. Nekoliko odmaknjene od pokončnih piškotov in z ožjim delom proti sredini. Prilijemo preostalo kremo, ki jo po vrhu poravnamo.
■
Šarlota z jagodami, brez pečenja ali
šarlota s smetanovo jagodovo peno gre v hladilnik za 3 ure.
■ DEKORACIJA. Jagode očistimo in razpolovimo. Preliv za torte pripravimo po navodilu s zavitka. Jagode položimo po šarloti. S kuhinjskim čopičem jih premažemo s prelivom.
■
Šarlota z jagodami, brez pečenja ali
šarlota s smetanovo jagodovo peno gre v hladilnik čez noč.
Serviranje
Z ohlajene šarlote odstranimo tortni obroč. Sladico narežemo in ponudimo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
■ Jagodam za pire lahko primešamo malo limonovega soka (za otroke), ribezovega likerja (
cassis), pomarančnega likerja (
Cointreau,
Grand Marnier), češnjevega žganja (kirš), z janeževega žganja (
sambuca) ali konjaka.
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov. Ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane. Ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
■ Klasična šarlota je z bavarsko kremo in s poljubnim sadjem. Milanska ima v nadevu pinjole. Pariška je z marelično marmelado, fondantom in z vanilijevo kremo. Mehiška pa s smetano in s kavo. Britanska šarlota je z medeno kremo. Nemška z bavarsko kremo, s stepeno smetano in z rozinami iz ruma, pa s prelivom iz čokoladne kreme. Ruska šarlota (turi
šarlotka) je s sladoledom.
Opozorila
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
■ Smetano uživamo zmerno, vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
šarlota z jagodami, brez pečenja ali
šarlota s smetanovo jagodovo peno (izvirno:
šarlota s jagodama)
Tanja & Branimir, z bloga
Recepttura (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
YoutTube kanal
Recepttura
Tanja & Branimir