Predpriprava
Žafran zmeljemo z žličko sladkorja. Mešanico stresemo v kozarec. Prilijemo rum (ali vodo), premešamo, pokrijemo s prozorno folijo in namakamo vsaj 60 minut. Pri sobni temperaturi. Še boljši rezultat dobimo, če žafran namakamo 1–7 dni.
Priprava
■ ŠARKELJ Z ŽAFRANOM. Maslo počasi stopimo. Stopljenemu primešamo kokosovo mleko in žafran. Odstavimo.
■ V srednje veliko skledo presejemo moko, pecilni prašek in sol. Premešamo.
■ Model za šarkelj (pribl. 1,2 l) namažemo z maslom in pomokamo. Pečico segrejemo na 175 stopinj, z rešetko na spodnjem vodilu.
■ Jajca in sladkor stepamo 2–3 minute. Da dobimo penasto zmes. Prilijmo masleno mešanico in zmešamo, da se sestavine povežejo. Dodamo moko in zmešamo v gladko testo.
■ Testo nalijemo v model. Šarkelj pečemo 40–45 minut. Pečen je, ko v sredo zapičimo zobotrebec. In izvlečemo suhega. Pečen šarkelj hladimo v modelu 15 minut.
■ Šarkelj nazadnje zvrnemo na rešetko/mrežico in ga dobro ohladimo.
■ ČOKOLADNI KOKOSOV PRELIV,
ganaš (pripravimo, preden koncem hlajenja šarklja). Kokosovo mleko segrejemo tik pod vretje. Čokolado sesekljamo, stresemo v skledico in prelijemo z vročim mlekom. Počakamo 30 sekund, potem pa dobro premešamo. Da dobimo gladek preliv.
■ Primešamo vaniljo in sol in ohladimo.
■ Hladen šarkelj potresemo s sladkorjem v prahu in prelijemo s hladnim prelivom. Počakamo, da se strdi.
Serviranje
Ohlajeni
šarkelj z žafranom in belim čokoladnim kokosovim prelivom narežemo in ponudimo.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabša in neustrezna izbira
■ Kdor ni ljubitelj kokosovega mleka, ga lahko nadomesti z mlekom ali s sladko smetano.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Pri nakupu kokosovega mleka izbiramo pločevinke s čimbolj čisto vsebino. Skozi prste lahko pogledamo le E412, to je guar guma, naravno, rastlinsko sredstvo za zgoščevanje, želiranje, emulgiranje in stabiliziranje. Proizvajajo jo iz guarja (
Cyamopsis tertragonoloba), ki sodi v skupino stročnic. Gl. tudi
nasveti.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Nasveti
Kokosovo mleko odlikuje prefinjena in nenadomestljiva kokosova aroma. Mleko z več maščobe je okusnejše, saj več maščobe pomeni, da je v mleku več smetane. Ta pa mu daje gostoto in okus. Tajci najraje uporabljajo sveže stisnjeno kokosovo mleko ali pa kupljenega znamke
Chaokoh. Naprodaj je tudi pri nas. Gl. tudi
izboljšanje.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g).
■ Bela čokolada ne sodi med čokolade, saj ne vsebuje kakavovega testa. Lahko je sladkana ali nesladkana, vsebuje pa najmanj 24 % kakavovega masla. Je sladkega, kremnega okusa, naprodaj pa je v obliki ploščic oz. tablic in kapljic.
Različice
Ideje
gl. kokosovo mleko (številne
ideje); maslo (številne
ideje);
žafran (številne
ideje)
Opombe
Šarkelj je tradicionalni (praznični) rebrasti kolač iz umešanega testa (ti so najbolj rahli in penasti), iz kvašenega ali vzhajanega testa ali iz biskvitnega testa. Slednji so najbolj preprosti za pripravo. Testu primešamo suho sadje, kandirano sadje ipd. Lahko ga prelijemo z glazuro.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g/oseba.
Zanimivosti
■ Žafran je najdražja začimba oz. zelišče na svetu. Za pridelavo 1 kg žafrana morajo ročno natrgati 140.000-250.000 cvetnih brazd. Število je odvisno od vlage v zraku. Po nekaterih virih je številka celo višja.
■ Ljubljanski župan, Ivan Tavčar, je 9. februarja 1915 objavil razglas. V njem je, na podlagi državnega zakona s 30. januarja 1915, torek in nedeljo zapovedal kot edina dneva, ko so obrtniki lahko izdelovali kolače, šarklje, krofe, štruklje, masleno in drožno testo, prepečenec in pecivo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
šarkelj z žafranom in belim čokoladnim kokosovim prelivom (izvirno: saffron bundt cake with white chocolate coconut ganache)
Linda Lomelino, z bloga
CALL ME CUPCAKES (angl., šved.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Linde Lomelino