Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Sacher kolač

    Odlična kombinacija plasti biskvita s čokolado in orehi, (domače) marelične marmelade, biskvita, marmelade in čokoladnega preliva, ganaša. Sacher kolač, sočnejša in poenostavljena izpeljanka kultne Sacher torte.
    5.00 11 št. oseb: 12 čas priprave: pribl. 60 min. zahtevnost: (5.00; 11 ocen) 05. februar 2022 št. ogledov: 1997
    Uredil: Urednik
    Izvirno: Mystic Cakes
    Receptov: 15624
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    čokoladni biskvit
    • 120 g ostre moke
    • 80 g mletih orehov
    • 120 g sladkorja
    • 150 g masla
    • 100 g čokolade, vsaj 54 %
    • 20 g kakava
    • 4 jajca
    • 6 g pecilnega praška
    • 1 žlička cimeta
    • ščepec soli
    premaz
    • 250–300 g marelične marmelade
    ganaš, čokoladni preliv
    • 100 g čokolade, vsaj 54 %
    • 1 dl sladke smetane

    Priprava

    ■ ČOKOLADNI BISKVIT Z OREHI. V kozici pristavimo nakockano maslo in sesekljano čokolado. Stopimo pri srednji temperaturi med občasnim mešanjem. Stopljeno mešanico ohladimo.
    ■ Pekač 30x20 cm) obložimo s peki papirjem. Tanko ga premažemo z maslom. Pečico segrejemo na 180 stopinj.

    Biskvit je delikaten za rezanje. Lažje ga prerežemo, če ga najprej podolžno razpolovimo. Potem pa vsako polovico prerežemo še horizontalno.


    ■ Orehe drobno zmeljemo. V skledo presejemo moko, kakav, pecilni prašek in cimet. Dodamo mlete orehe in dobro premešamo.
    ■ V skledi penasto stepemo jajca, sladkor in ščepec soli. Da se sladkor stopi, količina pa se potroji. Nežno (!) primešamo ohlajeno čokoladno masleno zmes. Potem pa še suhe sestavine. Oboje z lopatico ali z metlico, pa le toliko, da se sestavine povežejo. Nikakor predolgo (!).
    ■ Testo nalijemo v pekač. Pečemo ga 20–25 minut. Pečeno je, ko v sredino zaboden zobotrebec, izvlečemo suh. Biskvit ohladimo.

    Kolač lahko pripravimo v obliki torte (24 cm). Čas pečenja se nekoliko podaljša, lahko pa povečamo tudi količino marmelade.


    GANAŠ. Smetano segrejemo tik pod vrenje. Čokolado sesekljamo ali nadrobimo v manjšo skledico. Prelijemo jo z vročo smetano in počakamo minuto, dve. Nato dobro premešamo z metlico. Da se čokolada stopi. Preliv hladimo nekaj minut.
    ■ Ohlajeni biskvit pazljivo enkrat prerežemo. Z nožem lahko previdno odstranimo skorjico z zgornjega dela biskvita. Da dobimo bolj ravno površino.
    ■ Spodnjo polovico biskvita položimo na pladenj. Enakomerno ga premažemo z 2/3 marmelade. Pokrijemo ga z drugo polovico, po kateri razmažemo preostalo marmelado.
    ■ Ganaš enakomerno razmažemo po kolaču. Po 15 minutah pri sobni temperaturi ga preložimo v hladilnik. Da se sestavine prepojijo, ganaš strdi, kolač pa se ohladi.

    Serviranje


    Ohlajeni Sacher kolač narežemo na biskvitne kocke s čokolado, orehi, marelično marmelado in ganašem.

    Sorodni recepti


    Biskvitne kocke s čokolado in orehi

    Kuharski leksikon

    Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.

    »Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja biskvita, pribl. 60 minut.


    Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.

    Biskvit ima intenziven čokoladni okus, odišavljen s cimetom. Okus orehov ni prevladujoč, prispeva pa k skladnosti.


    ■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno): Dalloyau, Debauve & Gallais, La Maison du Chocolat, Valrhona in Weiss, sledijo pa jim Barry, Menier in Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki Amedei in Domori ter belgijski Callebaut in avstrijski Zotter.
    Oreh je enosemenski plod istoimenskega drevesa, obdan z lupino, olesenelim oplodjem. Pri nas so najbolj znani orehi navadnega oreha (Juglans regis), do 25 m visokega drevesa. Laški oreh (J. cinerea) je običajno ime za ameriški beli oreh. Jedrca teh orehov so zelo okusna in jih uporabljajo kot jedrca navadnega oreha. Orehi so vsestransko uporabni v prehrani. Orehova jedrca uporabljamo pri pripravi številnih slaščic, potic, pogač in štrukljev. Z njimi pripravljamo namaze. Iz njih izdelujejo orehovo olje, orehov liker in žganje (orehovec). 100 g orehovih jedrc vsebuje pribl. 685 kalorij.


    Biskvitne kocke s čokolado in orehi

    Opozorila

    ■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
    ■ Vložek v eko čokolade se obrestuje, a ne vedno; gl. Nezdrava črna čokolada. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne (eko) čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca ali kadmija. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.

    Čokolade in vroče smetane za ganaš ne mešamo premočno. Da vanj ne vmešamo zračne mehurčke.


    ■ Izogibajmo se (presladkim) industrijskim marmeladam. Če je nimamo v domači ozimnici, sezimo po kakšni kakovostnejši različici. 300 g da sočnejši kolač.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept Sacher kolač ali biskvitne kocke s čokolado, orehi, marelično marmelado in ganašem (izvirno: Sacher kolač) Natalija Milodanović, z bloga Mystic Cakes (srb.)
    ■ številni različni viri

    Spletne povezave

    spletni nakup kuharic Natalije Milodanović


    Natalija Milodanović
     

    Sorodni recepti

    Kolač zebra
    Zebrasti kolač je zelo posebna sladica s prekrasnim vzorcem. Mehka biskvitna sladica diši po kakavu, vanilji in ...
    (5.00; 7 ocen)
    Limonov cheesecake s kremo iz kisle smetane
    Različica priljubljenega ameriškega kolača. Za podlago zmešamo piškotne drobtine in maslo. Za kremo pa kremni sir, ...
    (5.00; 4 ocene)
    Jabolčni kolač francoske babice, gâteau Tatin
    Preprosta, zlato obarvana, maslena in sočna sladica z blago karameliziranim robom. Narezano sezonsko sadje prelijemo s ...
    (5.00; 6 ocen)
    Clafoutis
    Clafoutis (klafuti) je francoski sadni kolač, pri katerem praviloma črne češnje prelijemo z gladkim testom iz moke, ...
    (5.00; 35 ocen)
    Čokoladni kolač brez moke in sladkorja
    Pečeni kolač s hrustljavo skorjico in penasto sredico. Pa samo 3 sestavine: kakovostna čokolado, maslo in jajca. Pa ...
    (5.00; 6 ocen)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.748 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani