Predpriprava
■
Pekač velikosti 33 x 23 centimetrov namažemo z maslom in obložimo s
peki papirjem.■ Breskev olupimo, razpolovimo, razkoščičimo in zrežemo na zelo drobne kockice.
■ Jagode očistimo, oprhamo pod tekočo hladno vodo, dobro odcedimo in narežemo na zelo drobne kockice.
Priprava
■
Pečico segrejemo na 200 °C.
■ Biskvitno testo. V
kotličku ali
skledi penasto
umešamo jajca in sladkor, da dobimo gosto in svetlo peno; gl.
opombe. Na umešana jajca
presejemo polovico moke, vse skupaj pa nežno premešamo. Nato na zmes presejemo preostalo moko, dodamo 1 žlico mlačne vode in nežno premešamo; gl. tudi
biskvitno testo za rolade.
■ Testo nalijemo v obložen pekač, ki ga rahlo potresemo, da se testo enakomerno porazdeli po površini pekača. Nato pekač za 10 do 12 minut potisnemo v segreto pečico, da biskvit lepo vzhaja ter se zlato rumeno obarva; gl.
opombe.
■ Pečen biskvit zvrnemo na kos pomaščenega papirja, ki naj bo nekoliko večji od testa. S testa odluščimo peki papir, na katerem se je speklo. Z ostrim nožem obrežemo zapečene dele biskvita.
■ Biskvit skupaj s papirjem ohlapno zvijemo s krajše strani, potem pa ga z robom papirja navzdol položimo na rešetko, da se ohladi.
■ Smetano skupaj z vaniljevim izvlečkom čvrsto stepemo, potem pa ji nežno primešamo grški jogurt.
■ Lepe jagode očistimo, oprhamo pod tekočo vodo, dobro odcedimo in razpolovimo.
■ Ohlajen biskvit odvijemo, papir pa odstranimo. Biskvit namažemo s pripravljenim smetanovo jogurtovim nadevom; ob straneh pustimo centimeter širok nenamazan rob. Po smetani potresemo narezano sadje, zatem pa biskvit previdno zvijemo, in z robom navzdol položimo na večji servirni krožnik.
■ Rolado poševno obložimo z enakomerno razmaknjenimi, 2 centimetra širokimi trakovi papirja. Nato rolado potresemo s sladkorjem v prahu. Papirnate trakove previdno odstranimo, rolado pa okrasimo s sadjem in do serviranja shranimo v hladilnik.
Serviranje
Rolada s smetanovo sadnim nadevom je sočna, smetanovo sadna biskvitna sladica, ki jo obložimo z razpolovljenimi jagodami in ponudimo s kozarcem soka ali vode.
Nadomestek
■ Beli sladkor, če je le mogoče, nadomeščamo z rjavim sladkorjem, medom ali javorovim sirupom. Gl. opozorila.
■ Breskev lahko nadomestimo z nektarino, po okusu pa lahko tudi z drugim, nam ljubim sadjem; gl. tudi čokoladna rolada s smetanovo malinovim nadevom.
Izboljšanje
gl. različice
Nasveti
■ Pri nakupu izbirajmo drobne jagode. Z velikostjo se premo sorazmerno zmanjšuje njihova aromatičnost.
■ Jagode vselej najprej očistimo, potem pa operemo. V vodi jih ne namakamo, ampak jih le na hitro oprhamo pod tekočo hladno vodo. Na ta način ostanejo čvrste in sočne.
■ Če biskvitno testo stepamo ročno, z metlico, kotliček med stepanjem postavimo nad vodno kopel, pri tem pa pazimo, da se dno kotlička ne dotika vrele vode.
■ gl. okvirček
Triki
Če hranimo jajca v hladilniku obrnjena s širšim koncem navzgor, ostanejo dlje časa sveža.
Pojasnila
■ Barva jajčnega rumenjaka je odvisna od krme kokoši. Zato je napačno mnenje, da so kakovostna le tista jajca, ki imajo izrazito rumen rumenjak.
■ Čvrstost stepene smetane je, žal, odvisna od vsebnosti tolšče; več maščobe, bolj čvrsta stepena smetana. Gl. opozorila.
■ Breskve in nektarine sodijo v isto skupino sadja. Nektarine so manjša, aromatičnejša in sočnejša različica z gladko kožo.
Različice
Isto sladico lahko pripravimo s čokoladnim biskvitnim testom, kavnim biskvitnim testom, pomarančnim biskvitnim testom ali s kakšno drugo različico tega priljubljenega testa.
Ideje
■ Z biskvitnim testom pripravljamo tudi številne druge sladice, zlasti torte.
■ gl. rolada (različice)
Opombe
■ Biskvitno testo je pravilno pripravljeno tedaj, ko iz njega dvignemo metlico (električnega mešalnika), v testu pa ostane sled metlice.
■ Pravilno pripravljeno in pečeno biskvitno testo se ob pritisku s prstom sicer vda, a se takoj zatem spet izravna.Opozorila
■ Beli sladkor in belo moko uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ Jagodičevje se hitro kvari, zato sveže nabranega oziroma kupljenega (u)porabimo čimprej. V hladilniku njegova neponovljiva aroma preprosto izhlapi.
■ V supermarketih so včasih naprodaj neokusne, moknate breskve. Takšne postanejo, če jih dlje časa zorijo ali/in hranijo pri temperaturi 8 °C.
■ Pripravljena biskvitna zmes pred pečenjem ne sme čakati, saj v tem času upada in izgublja potrebno rahlost. Nemudoma jo nalijemo v pekač/model in potisnemo v segreto pečico.
■ Pri pečenju biskvitnega testa je zelo pomembna ustrezna temperatura v pečici. Večina virov kot idealno navaja temperaturo 170 do 200 °C. Če je pečica prevroča, se (pre)hitro naredi skorjica, ki preprečuje naraščanje testa. Če pa pečica ni zadosti vroča, se skorjica ne naredi, in iz testa uhaja v beljakov sneg umešan zrak, ki je v tem primeru rahljalno sredstvo.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Jagode uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Sladkor so v srednjem veku uvrščali med luksuzna živila. Bil je devetkrat dražji od mleka.
■ Največje kokošje jajce doslej so izmerili v Angliji. Tehtalo je 340 gramov, vsebovalo pa je 5 rumenjakov. (2005)
■ Francoska beseda biscuit je prvotno pomenila prepečenec oziroma dvakrat pečeno testo, kar je, dobesedno vzeto, tudi pravilno.
Viri
■ dopolnjen recept rolada s smetanovo sadnim nadevom iz knjige Slastna peka, Zdrava prehrana za zdravo življenje, Mladinska knjiga Založba, Ljubljana 2007
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ Mladinska knjiga Založba, Ljubljana
■ spletno naročilo knjige v izvirniku (Beautiful Baking; Cookery-Books-Online; angl.)