Priprava
■ BISKVIT. Maslo stopimo in ohladimo. Pekač (pribl. 38x26 cm; gl.
nadomestek) pokrijemo s peki papirjem, tega pa namažemo z maslom.
■ Moko, jedilni škrob in pecilni prašek presejemo v skledo in premešamo. Pečico prižgemo na 180 stopinj.
■ Rumenjake, polovico sladkorja in vanilijev izvleček stepamo 2–3 minute. Da dobimo gosto, bledo kremo. Dodamo ohlajeno maslo in stepamo še 30 sekund. Dodamo polovico presejane moke in stepemo, da se sestavine povežejo.
■ V drugi skledi penasto stepemo beljake s ščepcem soli. Med nadaljnjim stepanjem vmešamo drugo polovico sladkorja, da dobimo čvrst beljakov sneg. Nežno vmešamo beljakov sneg, le toliko, da se sestavine povežejo na pol. Dodamo preostalo moko in nežno premešamo. Da v testu ni sledov moke ali snega. A pazimo, da testa ne mešamo predolgo.
■ Testo enakomerno, a zelo nežno razmažemo po pekaču. Prenesemo ga v ogreto pečico za 9–10 minut. Da se biskvit zlato obarva, če vanj potisnemo zobotrebec, pa izvlečemo suhega.
■ MALINOVA OMAKA. V kozici pristavimo maline, sladkor in limonov sok. Zavremo pri srednji temperaturi in kuhljamo 7–8 minut. Med mešanjem, da maline razpadejo, sladkor se stopi, omaka pa se zgosti.
■ Kuhano omako pretlačimo skozi gosto cedilo. Precejeno ohladimo na sobno temperaturo. Tako ohlajeno odložimo v hladilnik.
■ Čisto kuhinjsko krpo, ki je nekoliko večja od pekača, potresemo s sladkorjem v prahu. Pekač vzamemo iz pečice, biskvit pa nežno zvrnemo na krpo. Papir nežno odstranimo, biskvit pa počasi zvijemo skupaj s krpo in ga popolnoma ohladimo.
■ Maline za oblogo očistimo. Če jih oprhamo z vodo, oprhane dobro odcedimo oz. posušimo.
■ NADEV (pripravimo ga, ko je biskvit že hladen). Smetano čvrsto stepemo.
■ V drugi skledi stepemo kremni sir, sladkor v prahu in vanilijev izvleček. Pri srednji hitrosti, da dobimo gladko, kremno mešanico. Postopoma in nežno vmešamo stepeno smetano.
■ Biskvit odvijemo in premažemo z malinovo omako. Potem ga enakomerno namažemo s sirčkovo kremo; če nam je kaj ostane, jo shranimo v hladilnik. Nazadnje po spodnji polovici biskvita (to je tista pred nami) enakomerno razdelimo maline. Nazadnje biskvit znova zvijemo, a tokrat brez krpe. Rolado položimo na ustrezen krožnik in jo položimo v hladilnik. Vsaj za 60 minut.
Serviranje
Ohlajeno rolado premažemo z ostankom kreme. Če nam ni ostala, rolado potresemo s sladkorjem v prahu. Po vrhu položimo nekaj malin, vse skupaj pa potresemo s sesekljanimi pistacijami.
Rolada s kremnim sirom in malinovo omako ali
rulada s sirčkovo smetanovo kremo, omako iz malin in pistacijami, odlična sladica za poletne dni.
Shranjevanje
Rolade so videti impresivno, skoraj zastrašujoče, v resnici pa sodijo med preprostejše sladice. Rolade so najbolj okusne na dan priprave. Lahko pa biskvit zamrznemo. Ohlajenega zvijemo s kuhinjsko krpo, zvitek pa dobro ovijemo v prozorno folijo. Položimo v zamrzovalnik, odmrznemo pa 2–3 ure pred nadevanjem.
Nadomestek
■ Maline lahko nadomestimo z drugim jagodičastim sadjem. Lahko pa tudi z drugim sezonskim sadjem, zrezanim na kockice.
■ Biskvit lahko spečemo v klasičnem pekaču iz pečice. A testo je tanjše, zato skrajšamo čas pečenja. Zagotovo pa je boljša izbira pekač zapisane velikosti ali vsaj približek.
Izboljšanje
■
Improvizirajmo. Maline najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom, kisom (balzamični, rdeči vinski, šerijev), limonami* (sok, lupinica), meto, pomarančami (sok, lupinica), vanilijo ali/in z žganimi pijačami žganjem (
Cointreau, Grand Marnier, kirš*, konjak, rum, tekila).
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Nasveti
■ Površina kakovostnega kremnega sira ali sirčka je gladka. Pri izdelkih brez dodanih aditivov je sprejemljiva manjša količina izločene sirotke. Barva namaza je bela do smetanasto bela. Tekstura je gladka in mazava, ne pa lepljiva ali/in mokasta. Vonj kremnega sira je prijeten, po siru ali smetani, okus pa je značilno poln in nežen.
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Pojasnila
■ Presejana moka je zračna in se lažje zmeša oz. poveže z drugimi sestavinami. Ko z moko presejemo druge sestavine (jedilni škrob, kakav, pecilni prašek ipd.), vse skupaj dobro premešamo. Da se druge sestavine enakomerno pomešajo z moko.
■ Vroč biskvit zavijemo v kuhinjsko krpo, da med hlajenjem ne poči.
■ Kremni sir (tudi sirček;
cream cheese) je mlečni izdelek iz skute, z dodatkom smetane, pravzaprav je polnomastna skuta. Uporabljamo ga kot
namaz (številne
različice), pa tudi kot sestavino številnih sladic, redkeje slanih jedi. Priljubljena, spretno promovirana predstavnika kremnega sira sta maskarpone (
mascarpone) in
sirček Philadelphia.
Različice
Ideje
gl.
kremni sir (številne
ideje);
rolada (
splošno)
Opombe
Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši: bele kokoši nosijo bela jajca, rjave pa rjava. Barva lupine ne vpliva na kakovost jajc oziroma na njihovo hranilno vrednost. Rjava jajca imajo manj porozno lupino in se obdržijo dlje časa.
Opozorila
Izogibajmo se nakupu kremnega sira z oznako
light. Ponavadi vsebujejo različne dodatke za izboljšanje okusa, so redkejši in se med pripravo lahko razlivajo.
Zanimivosti
Maline domnevno vsebujejo največ zdravi(lni)h sestavin med vsemi živili. Med drugim imajo kar desetkrat več antioksidantov kot paradižniki.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
rolada s kremnim sirom in malinovo omako ali
rulada s sirčkovo smetanovo kremo, omako iz malin in pistacijami (izvirno:
rolada od malina i krem sira)
Mihaela K. Šebrek, z bloga
bite it quick (angl.; hrv.)
■ številni različni viri