Priprava
■ V posodo, katere velikost prilagodimo številu jajc, nalijemo vodo. Toliko, da bodo vsa jajca v posodi prekrita z njo. Dodamo 2 žlički soli in premešamo.
Priprava teh pirhov je dokaj zamudna. Vzamemo si čas in oborožimo se s potrpežljivostjo. Pa ne pozabimo: v dobri družbi čas hitro mine.
■ V posodo previdno (!) zložimo jajca in jo pristavimo pri srednji temperaturi. Jajca kuhamo 20 minut, vključno čas, ko voda še ne vre.
■ V kozarce stresemo barvo za pirhe. Vsako barvo v svoj kozarec. Prilijemo po 2 dl tople vode in premešamo. Nazadnje v vsak kozarec nalijemo po 1 žlico svetlega kisa. Premešamo.
■ Kuhana jajca odcedimo. Še vroča potopimo v obarvano vodo. V vsak kozarec po eno jajce za 4 minute.
Za barvanje so najprimernejša 14 dni stara, srednje velika in okroglasta jajca. Pirhi se enakomerno obarvajo, če jih pred kuhanjem temeljito operemo in obrišemo.
■ Obarvana jajca preložimo na več slojev papirnatih brisač. Da se odcedijo in posušijo. V obarvano vodo pa potopimo preostala jajca.
■ Posušena jajca porišemo s poljubnimi vzorci s pomočjo svinčnika. In z rokavicami.
■ Vzamemo prvo porisano jajce in se lotimo struganja narisanih elementov. S škarjicami za nohte ali s kakšnim drugim priborom za manikiranje. Ali z električnim svinčnikom za graviranje. Lahko pa kombiniramo oba pripomočka. Nastrgani prah sproti brišemo s papirnato brisačo.
Serviranje
Ročno porisani pirhi ali
porisana velikonočna jajca so sestavni del jerbasa za k žegnanju. Ponudimo jih k prazničnemu zajtrku in h kuhani šunki. So tudi lepo avtorsko darilo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Za barvanje so najprimernejša 14 dni stara, srednje velika in okroglasta jajca. Pirhi se enakomerno obarvajo, če jih pred kuhanjem temeljito operemo in obrišemo. Jajca s temnejšo lupino so primernejša za barvanje v rjave tone, jajca z belo lupino pa za vse ostale barve.
V srednjem veku so si velikonočne pirhe podarjali zaljubljenci in prijatelji. Ponekod so jih gospodarji dajali služinčadi, namenjena pa so bila predvsem otrokom.
Risbe lahko ostrugamo tudi z električnim svinčnikom za graviranje
■ Zaradi svoje vsebine je velika noč za kristjane praznik praznikov. Radi tudi rečejo, da je slovesnost slovesnosti. Zaradi Kristusovega vstajenja na velikonočno nedeljo je to praznik radosti, veselja, luči, (obredne) hrane oz. jedil in pijače. Pri nas posebno šunke, pirhov in potice, slovenske kraljice.
Opozorila
Jajca hranimo v hladilniku v originalni kartonski embalaži. Ločeno od drugih živil, na temperaturi in do roka, označenih na embalaži. Jajca ležijo z ožjim delom navzdol, da ostane rumenjak v sredini. Da pride čim manj v stik z zrakom, ki se nabere v njegovem širšem delu.
Tako jih poriše in fotografira tudi fb prijateljica Jadranka Roguljić
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ročno porisani pirhi ali
porisana velikonočna jajca (izvirno:
uskršnja strugana jaja) z Youtube kanala
SOS Kuhinja / Kitchen
■ številni različni viri