Priprava
■ ZELIŠČNA OSNOVA. Vse sestavine pristavimo v majhnem loncu. Vodo zavremo pri srednji temperaturi, potem pa vse skupaj počasi kuhljamo 2 minuti in odstavimo. Če rižoto kuhamo kasneje, osnovo segrejemo.
■ Čebulo sesekljamo, a ne tako, da bi jo zmečkali. Še bolje, če jo narežemo na karseda drobne kockice.
■ V veliki globlji ponvi pristavimo polovico masla, sesekljano čebulo in pol žličke soli. Čebulo počasi pražimo nekaj minut, da postekleni in se zmehča.
■ Riž stresemo na prepraženo čebulo. Med mešanjem ga počasi prepražimo nekaj minut, da postekleni. Prepraženi sestavini zalijemo z vinom sobne temperature. Vse skupaj kuhljamo med mešanjem, da riž vpije tekočino.
■ Pripravo rižote nadaljujemo tako, da prilijemo zajemalko vroče osnove. Riž počasi kuhljamo med nenehnim (ali vsaj pogostim) mešanjem, da del tekočine vpije riž, del pa jo izhlapi. Ko v ponvi zmanjka tekočine, prilijemo naslednjo zajemalko osnove. Jabolko olupimo, izpeškamo in narežemo na kockice. Rižu jih primešamo sredi kuhanja, potem pa nadaljujemo s postopnim prilivanjem osnove. Da riž skuhamo
na zob (
al dente); gl.
nasveti.
■ Prekajeno postrv narežemo na majhne trakove. Sir drobno naribamo. Kuhano rižoto odstavimo ter dobro (!) vmešamo maslo, ki ga sproti režemo na lističe, nariban sir in narezano postrv; gl.
opombe. Rižoto začinimo s sveže mletim/strtim poprom, po potrebi jo dosolimo.
Serviranje
Rižota z jabolki in prekajeno postrvjo je lahko topla predjed ali samostojna jed.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■ Rižota, pripravljena z izbranim
proseccom, italijanskim penečim vinom, je še posebej okusna.
■ Zlati delišes lahko nadomestimo s kako drugo sorto jabolk. Pazimo le, da s tako, da jabolko med kuhanjem ne razpade.
Izboljšanje
Rižoto izboljšamo, če ji ob koncu kuhanja primešamo drobno nakockano jabolko, (na zob/al dente) opečeno na maslu z žajbljevimi lističi. Ali/in opečene lešnike, ki jih grobo narežemo.
Nasveti
■ Rižote pripravljamo z okroglozrnatim rižem, ki vpije veliko tekočine. Najbolj znane sorte so
arborio, carnaroli in
vialone nano, zelo dobre pa so tudi
baldo, vialone nano gigante in
roma.
■ Pri pripravi prave kremaste rižote je idealno razmerje med rižem in tekočino 1 : 3,5. Zato je priročno, da stehtan riž stresemo v ustrezno veliko skodelico, s katero potem zlahka odmerimo ustrezno količino izbrane tekočine.
Pojasnila
Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l).
Različice
Ideje
gl.
jabolka (številne
ideje); prekajena postrv (številne
ideje); riž (številne
ideje)
Opombe
Postopek, ko kuhani rižoti primešamo maslo ali maskarpone, nariban parmezan ali druge sestavine, ki jo naredijo kremasto, Italijani imenujejo
mantecare.
Opozorila
Zelo pomembno je, da riž zalivamo z vročo tekočino, da se temperatura riža med kuhanjem ne zniža oz. da enakomernega kuhanja ne prekinemo. Tudi vino za zalivanje mora biti sobne temperature.
Zanimivosti
Po stari legendi je beseda rižota nastala iz stare latinske fraze
risus timus, s katero so milanski vojvode v 6. st. poimenovali rumeno jed z rižem, današnjo
rižoto po milansko.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
rižota z jabolki in prekajeno postrvjo (izvirno: risotto with aples and smoked trout)
Giulia Scarpaleggia, z bloga
Juls' kitchen (angl., it.)
■ številni različni viri
Viri
spletni nakup kuharic
Giulie Scarpaleggia