Predpriprava
■ Rakce očistimo, na hitro splaknemo pod tekočo hladno vodo in posušimo.
■
Ribjo osnovo pristavimo, zavremo in pustimo na toplem.
■ Por očistimo in narežemo na tanka kolesca. Česen olupimo in drobno
sesekljamo.
Priprava
■ V posodi segrejemo 4 žlice olivnega olja, na katerega stresemo na tanka kolesca narezan por in drobno sesekljan česen. Med mešanjem na hitro
prepražimo, potem pa zalijemo z belim vinom. Kuhamo, da vino povsem povre, nato pa dodamo riž. Med mešanjem pražimo slabe 3 minute, da riž
postekleni. Prilijemo zajemalko vroče ribje osnove in
kuhamo, da tekočina povsem izpari. Tedaj prilijemo naslednjo zajemalko osnove. Postopek ponavljamo približno 10 minut, da riž skuhamo
na zob.
■ V
teflonski ponvi ali na
žaru spečemo narezane bučke in očiščene rakove repke. Blago jih začinimo s soljo in sveže mletim belim poprom.
■ Kuhan riž odstavimo. Dodamo mu popečene bučke in kozice ter sol in sveže mlet beli poper. Nežno premešamo, potresemo s kosmi masla, pokrijemo in pustimo 3 minute.
Serviranje
Vročo rižoto razdelimo na segrete krožnike. Pokapljamo jo s preostalim ekstra deviškim olivnim oljem. Poleg ponudimo kozarec suhega belega vina, kakršnega smo uporabili pri pripravi jedi.
Nadomestek
■ Kozice nadomestimo s
škampovimi repki.
■ Por nadomestimo s
šalotko ali z belim delom
mlade čebule.
■ Belo vino nadomestimo s
šampanjcem ali s
penino.
Izboljšanje
■ gl.
nadomestek
■ Preden rižoto pokrijemo, ji primešamo še žlico
proška.
Nasveti
■ Rižote pripravljamo z okroglozrnatim, kvečejmu s srednje dolgim rižem. Ti dve vrsti vsebujeta več
škroba, to pa je tudi razlog, zakaj dolgozrnati riž za to jed ni primeren. Najboljše sorte riža za rižoto so
Arborio, Carnaroli in
Vialone Nano, zelo dobre pa so tudi
Baldo, Vialone Nano Gigante in
Roma.
■ Riž ohrani svojo kakovost in obliko, če ga pripravljamo v manjših količinah. Kuhamo ga pri nizki temperaturi, da zrna nabrekajo počasi.
Triki
Pri pripravi prave kremaste rižote je idealno razmerje med rižem in tekočino 1: 3,5. Zato je priročno, da stehtan riž stresemo v ustrezno veliko skodelico, s katero potem zlahka izmerimo ustrezno količino potrebne tekočine.
Pojasnila
■ Riž med kuhanjem naraste za približno trikrat. To pomeni, da iz zajemalke surovega riža dobimo 3 zajemalke kuhanega, pri čemer niso upoštevani drugi dodatki.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27° C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Različice
gl. rižota z bučkami (različice)
Ideje
gl. rižota s potočnimi raki; rižota s škampi (različice); rižota z rakovicami
Opombe
Rižota je za pripravo nadvse preprosta; kdor zna pripraviti eno, zna pripraviti (skoraj) vse. Vendar pa je priprava preprosta le, če upoštevamo osnovna pravila priprave; gl. rižota. Prav rižota je pogosto temeljni preizkus znanja posameznega kuharja.
Opozorila
Vsi morski raki so hitro pokvarljivi, zato kupujemo in pripravljamo samo povsem sveže.
Zanimivosti
■ Vse bolj iskane so starodavne sorte riža, ki dosegajo astronomske cene. Najbolj znan je črni riž (jap. kuro mai). Njegova barva je posledica vsebnosti nekaterih snovi, ki varujejo kožo in ožilje. Rdeči riž (jap. aka mai) vsebuje več mineralov kakor črni, poleg tega pa še vitamin B2 in železo. Barvo mu daje tanin. Zeleni riž (jap. midori mai) je v resnici vijoličast, za pripravo pa je hvaležnejši od prvih dveh.
■ Po stari legendi je beseda rižota nastala iz stare latinske fraze risus timus, s katero so milanski vojvode v 6. stoletju poimenovali rumeno jed z rižem, današnjo .
Viri
■ rižota z bučkami in kozicami je bila v sodelovanju z Gurmanom pripravljena v Restavraciji Cubo, Ljubljana, za revijo Jana, 7.2.2006
■ številni drugi viri
■ foto Dimc, Iztok; styling Wraber, Meta
Spletne povezave
■ Delo-Revije
■ Restavracija Cubo, Ljubljana