Preprosta, a nadvse okusna različica rižote, odišavljene s pestom in parmezanom
Predpriprava
■ Pristavimo sestavine za . Medtem, ko se kuha, se lotimo priprave jedi.
■ Pripravimo
pesto.
Priprava
■ V globji ponvi segrejemo olivno olje.
■ Medtem česen in šalotki olupimo in drobno sesekljamo. Stresemo ju na segreto olje in med mešanjem počasi pražimo 5 minut; šalotka ne sme spremeniti barve. Dodamo riž, ki ga med nenehnim mešanjem pražimo 3 minute, da postekleni.
■ Riž zalijemo z belim vinom, ki ga med mešanjem povsem ukuhamo. Nato prilijemo zajemalko vroče zelenjavne osnove. Med občasnim mešanjem kuhamo toliko časa, da se tekočina skoraj povsem ukuha. Tedaj prilijemo naslednjo zajemalko osnove. Postopek ponavljamo približno 10 minut, da se riž skuha
na zob. Vmes sestavine začinimo s soljo in sveže mleto poprovo mešanico.
■ Ponev odstavimo, v riž pa vmešamo
pesto in 30 gramov drobno naribanega parmezana. Po okusu dosolimo, pokrijemo in pustimo stati 3 minute.
Serviranje
Rižoto razdelimo na segrete krožnike. Poleg ponudimo preostali parmezan in ribežen.
Nadomestek
Šalotko lahko nadomestimo s
čebulo.
Nasveti
Priprava pesta je povsem preprosta, potrebujemo le možnar in nekaj vrhunskih sestavin. In če ga že pripravljamo, ga naredimo nekaj več, kot ga potrebujemo. V steklenem kozarčku ga v hladilniku lahko hranimo do 21 dni. Če ga primešamo izbranim testeninam, je okusna topla predjed ali malica gotova v nekaj minutah; na primer .
Pojasnila
■ Rižota je za pripravo navidez nadvse preprosta; kdor zna pripraviti eno, zna pripraviti (skoraj) vse. Vendar pa je priprava preprosta le, če upoštevamo osnovna pravila priprave; gl.
rižota. Prav rižota je pogosto temeljni preizkus znanja posameznega kuharja; kdor zna pripraviti vrhunsko rižoto, zna dobro pripraviti tudi vse druge jedi.
■ Rižoto praviloma vedno skuhamo
na zob. Na to še posebej pazimo pri tistih rižotah - te pa so v večini - kjer recept terja, da se na koncu priprave pokrijejo in pustijo počivati. Da riž nabrekne, vonjave in okusi sestavin pa se temeljito premešajo. Proces kuhanja se namreč tedaj pod vplivom toplote nadaljuje.
■ Riž med kuhanjem naraste za približno trikrat. Zato računajmo, da iz zajemalke riža dobimo 3 zajemalke rižote, pri čemer pa še nismo upoštevali vseh drugih dodatkov.
Ideje
■ Za pripravo jedi lahko uporabimo tudi katero od drugih različic .
■ Pesto tradicionalno dodajamo testeninam. Razen rižote s pestom, pa je še nekaj drugih izjem, na primer: genovska mineštra, gratinirane bučke s paradižnikom in mandljevim pestom, jajčevci s pestom, krompirjeva solata s pestom, Martinov karpačo z rukolinim pestom, mocarela z zvitki iz jajčevcev in s pestom, pečen krompir s pestom, perutninska juha s pečenim paradižnikom, česnom in pestom, porovi zvitki s pestom, račji file s pestom in pečenim česnom,
rižota s pestom, svinjski medaljoni na žaru s pestom, tortica z mocarelo, paradižnikom in pestom,
zeleni beluši s peteršiljevim pestom.
opozorila
Pri kuhanju je
parmezan najpogosteje začimba. Zato ga jedem dodajamo varčno, saj prevelika količina naribanega sira lahko zaduši ostale okuse.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Neglaziran riž sodi med varovalna, za zdravje najpomembnejša živila!
Zanimivosti
Po stari legendi je beseda
rižota nastala iz stare latinske fraze
risus timus, s katero so milanski vojvode v 6. stoletju poimenovali rumeno jed z rižem (današnja ).
Viri
■ predelan in dopolnjen recept iz knjige
Risotto, Over 80 Recipes for a Classic Dish (Rižota, več kot 80 receptov klasične jedi), Ingram, Christine; Southwater & Anness Publishing Limited, 2000
■ številni različni
spletne povezave ■ knjige Christine Ingram:
Risotto,
Rice, Risotto, Pilaff & Paella in
Vegetarian And Vegetable Cooking ■
založba Anness Publishing (Southwater je blagovna znamka; angl.)