Predpriprava
(ni obvezna; gl.
nasveti) Rjavi riž oprhamo s hladno vodo. Odcejenega prelijemo z 4,4 dl hladne vode, v kateri ga pustimo čez noč.
Priprava
■ Rjavi riž pristavimo in skuhamo v vodi, v kateri se je namakal; gl.
nasveti.
■ Pečico ogrejemo na 190 stopinj. S šitak odstranimo trda stebelca, klobuke pa narežemo na pribl. 5 mm debele rezine; gl. tudi
nasveti.
■ V pekač nalijemo malo oljčnega olja. Nanj stresemo narezane gobe, ki jih začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Dobro premešamo, pekač pa položimo v ogreto pečico za 10 minut.
■ SOLATNI PRELIV. Dijonsko gorčico, miso in rižev sirup dobro stepemo. Prilijemo kis in še enkrat stepemo. Nato med stepanjem postopoma prilijemo olje. Preliv začinimo s soljo in s sveže mletim poprom.
■ Pekač vzamemo iz pečice, gobe pa dobro premešamo. Pekač položimo nazaj v pečico za 5–8 minut. Da se šitake zmehčajo in zlato obarvajo. Sezam blago opečemo v suhi ponvi. Opečenega takoj stresemo na krožnik, da prekinemo praženje.
■ Mlado čebulo narežemo na karseda tanka kolesca ali pa jo grobo sesekljamo.. Peteršilj drobno do grobo sesekljamo.
■ Kuhan riž odstavimo, pokritega pa pustimo 10 minut.
■ Riž odkrijemo in ga zrahljamo z vilicami. Toplemu ali ohlajenemu na sobno temperaturo primešamo pečene gobe, mlado čebulo, sezamova semena in peteršilj. Prilijemo toliko solatnega preliva, da navlaži vse sestavine. Ponavadi ga nekaj ostane; v hladilniku ga lahko hranimo do 7 dni. Jed lahko ponudimo takoj ali pa jo pustimo kakih 30 minut, da se okusi prepojijo. Gl.
opombe.
Serviranje
Riževa solata s pečenimi šitakami in gorčičnim prelivom, odlična malica, hladna predjed ali lahka samostojna jed.
Nadomestek
■ Mlado čebulo lahko nadomestimo z drobnjakom.
■ Rjavi rižev sirup v vsejedski različici lahko nadomestimo z medom.
Nasveti
■ Kdor riža ne namoči, naj ga oprha s hladno vodo in odcedi. Odcejenega zalije s 4,4 dl hladno vode, pokrije in na hitro zavre. Tedaj temperaturo zniža na minimum, riž pa počasi kuhlja 40–45 minut. Da vpije vodo in se zmehča.
■ Svežih šitak po možnosti ne peremo, saj na ta način izgubijo značilen okus. Ostanke zemlje odstranimo s posebnim čopičem za čiščenje gob ali s papirnato kuhinjsko brisačo. Posušeno rezno ploskev na betih porežemo.
Pojasnila
■ Riž je bolj zdrav, če mu odstranijo le zunanjo lusko, semensko ovojnico in kalček pa pustijo nedotaknjena. To je rjavi riž, znan tudi kot integralni ali naravni. Zaradi ohranjene ovojnice, bogate z vlakninami, se rjavi riž kuha dlje kot beli. Njegov rok trajanja je krajši od roka belega riža, saj ima ohranjenih več maščobnih kislin, ki sčasoma oksidirajo.
■ Šitake (tudi
shiitake; Lentinus edodes) so gojene gobe, blagega, jurčkom, mesu in zemlji podobnega okusa. Vsebujejo folno kislino, zato Japonci verjamejo, da podaljšujejo življenje.
■ Dijonska gorčica je ena najbolj znanih francoskih gorčic, s kontroliranim poreklom in zaščitenim imenom. Je zrnata in izrazitega, nekoliko pikantnejšega okusa od klasične rumene gorčice, ki ni ustrezen nadomestek.
■ Miso je tradicionalna japonska začimbna pasta iz fermentirane soje, včasih iz riža ali iz ječmena (ni brezglutenski) in drugih sestavin. Proces fermentacije poteka v velikih sodih iz cedrovine in traja 6 mesecev do 3 leta. Daljši ko je čas fermentacije, temnejši je miso. Miso je sladkasto slanega okusa, lahko je mehak kot maslo ali trd kot sir, razlikuje pa se tudi po barvi. Poznanih je več kot 50 različic.
Različice
Ideje
gl. rjavi riž (številne
ideje); šitake (številne
ideje)
Opombe
■ Rjavi riž, ki ga čez noč namakamo v hladni vodi, je kuhan lažje prebavljiv.
■ Če nam
riževa solata s pečenimi šitakami in gorčičnim prelivom ostane, jo shranimo v hladilnik. Pred serviranjem ji primešamo malo solatnega preliva.
Zanimivosti
Shiitake je sestavljenka iz imena drevesa
shii (
Pasania cuspidata), na katerem gojijo šiitake, in besede
take, goba. Na Japonskem jih gojijo že več kot 2000 let.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
riževa solata s pečenimi šitakami in gorčičnim prelivom (izvirno: roasted shiitake brown rice salad w/ miso mustard)
Emma Galloway, z bloga
My Darling Lemon Thyme
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Emme Galloway