■ V loncu pristavimo in zavremo 3 litre hladne vode; vodo posolimo. ■ Riž preberemo, operemo in odcedimo. ■ Odcejen riž stresemo v krop, v katerem ga kuhamo 18 minut, da ga skuhamo na zob. ■ V kozici pristavimo in zavremo vodo za kuhanje kozic. ■ V skodelici gladko razmešamo olivno olje, limonin sok, sol in sveže mlet poper, da se sol stopi. ■ Kuhan riž odcedimo, oprhamo pod tekočo hladno vodo in še enkrat odcedimo. ■ Repke kozic očistimo in položimo v krop, v katerem jih kuhljamo 3 minute do 4 minute, glede na velikost. ■ Baziliko grobo natrgamo. ■ Odcejen riž stresemo v skledo. Dodamo repke kozic, sesekljan peteršilj in natrgano baziliko, prelijemo s solatnim prelivom in nežno premešamo. Skledo pokrijemo s prozorno folijo, potem pa jo do serviranja postavimo na hladno, a ne v hladilnik.
Serviranje
Riževa solata s kozicami ali riž in kozice v solati je delikatesna hladna predjed.
Nadomestek
■ Kozice lahko nadomestimo s škampi. ■ Limonin sok lahko nadomestimo z limetinim, ki je nekoliko bolj kisel in aromatičnejši. ■ Svežo baziliko izven sezone nadomestimo z baziliko v olivnem olju ali s pestom.
Izboljšanje
gl. ideje
Nasveti
■ Riž ohrani svojo kakovost in obliko, če ga pripravljamo v manjših količinah. ■ Riž kuhamo pri nizki temperaturi, da zrna nabrekajo počasi. ■ Med številnimi vrstami bazilike lahko izbiramo rastline različnih barv, različnega vonja in z različno močnim okusom.
Triki
Iz limone iztisnemo več soka, če ogreto na sobno temperaturo pred ožemanjem nekajkrat povaljamo po delovni površini, pri tem pa nanjo pritiskamo z dlanjo.
Pojasnila
■ Čim boljši je riž, več tekočine vpije med pripravo. ■ Riž med kuhanjem naraste za približno trikrat. To pomeni, da iz zajemalke surovega riža dobimo 3 zajemalke kuhanega, pri čemer niso upoštevani drugi dodatki. ■ Kozice so pri nas znane tudi kot garnele. Še posebej slastne so kraljeve kozice, ki v dolžino zrastejo do 23 centimetrov. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■ Kozice se lepo dopolnjujejo z gobami (ne pozabimo na gomoljike) in / ali z beluševimi vršički. ■ gl. kuhan riž (številne različice)
Opozorila
■ Glaziran riž proizvajajo tako, da riž glazirajo oziroma obdajo z mešanico smukca in glukoze, da se sveti. Tak riž pred uporabo obvezno temeljito operemo, da se ne lepi, predvsem pa zato, ker nekateri glazurni posipi vsebujejo zelo strupeni azbest. ■ Vsi morski raki so hitro pokvarljivi, zato kupujemo in pripravljamo samo povsem sveže.
Zdravilni učinki
(domnevni) Limone, (ekstra deviško) olivno olje, (neglaziran) riž in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Vse bolj iskane so starodavne sorte riža, ki dosegajo astronomske cene. Najbolj znan je črni riž (jap. kuro mai). Njegova barva je posledica vsebnosti nekaterih snovi, ki varujejo kožo in ožilje. Rdeči riž (jap. aka mai) vsebuje več mineralov kakor črni, poleg tega pa še vitamin B2 in železo. Barvo mu daje tanin. Zeleni riž (jap. midori mai) je v resnici vijoličast, za pripravo pa je hvaležnejši od prvih dveh. ■ V Los Banosu, majhnem mestu na Filipinih deluje Inštitut za raziskovanje riža IRRI (International Rice Research Institute; gl spletne povezave). Na dobrih 250 hektarih univerzitetnega zemljišča s poskusnimi polji in laboratoriji dela okrog 100 znanstvenikov z vsega sveta. Tam je tudi genska banka, v kateri hranijo semena več kot 100.000 vrst riža.
Hobotnica in krompir v solati
Klasična in priljubljena hladna jed s hobotnico, skuhano skupaj s krompirjem v oblicah. Hobotnica in krompir v solati, ...