Priprava
■ Zavremo mleko, smetano, vanilij sladkor, naribano limonovo lupinico in ščep soli.
■ Riž oprhamo z vodo, da odstranimo odvečni škrob. Stresemo ga v vrelo mleko in kuhljamo kakih 14 minut. Vmes ga pogosto mešamo, ker se rad strdi v grudice ali prime za dno. Kuhan riž je dokaj gost, nekoliko pa se še zgosti med hlajenjem.
■ Rozine temeljito operemo. Pogosto je potrebno vodo zamenjati 5-6 krat. Oprane odcedimo in izdatno pokapljamo z rumom. Če je tudi za otroke, pa z limonovim sokom.
■ Limono ožamemo v skledo. Jabolko olupimo, zrežemo na četrtine in izpeškamo. Vsako četrtino narežemo na 3-4 koščke. Glede na to, kako velika so jabolka. Podobno pripravimo vsa jabolka. Po vsakem jabolku narezana premešamo z limonovim sokom v skledi. Da ne potemnijo.
■ Posodo s kuhanim rižem prestavimo v hladno vodo. Riž večkrat premešamo.
■ Globlji pekač (pribl. 36x26 cm) namažemo z maslom in potresemo z rozinami. Pečico segrejemo na 180 °C.
■ Mlačnemu do toplemu rižu primešamo rozine, rumenjake in jabolka. Skupaj z limonovim sokom.
■ Beljake s ščepcem soli stepemo v čvrst beljakov sneg. Stepenega nežno vmešamo k rižu. Vse skupaj postrgamo v pekač. Rozine so po navadi na dnu, zato jih z žlico razdelimo po površini. Jabolka, ki kukajo iz riža, potunkamo vanj. Narastek pečemo 20-25 minut. Če se po tem času po vrhu že rjavo obarva, ga pokrijemo z alu folijo, Pečemo ga še pribl. 15 minut.
Serviranje
Topel ali hladen
rižev narastek ali
narastek z rižem lahko potresemo s sladkorjem v prahu. Ne pozabimo, da narastek osladijo že rozine. Nazadnje ga narežemo in ponudimo. K sladici lahko ponudimo pretlačene sveže maline ali podoben preliv brez sladkorja.
Nadomestek
gl.
izboljšanje
Izboljšanje
Vanilijev sladkor v okusnejši, a dražji različici nadomestimo z razpolovljenim vaniljevim strokom in z izpraskanimi semeni. Oboje pristavimo z mlekom in smetano. Ko je riž kuhan, strok zavržemo.
Nasveti
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Riž kuhamo pri nizki temperaturi, da zrna nabrekajo počasi.
Triki
Beljakov sneg nam lepo uspe z beljaki sobne temperature. Najbolje, da jajca iz hladilnika vzamemo uro pred uporabo; gl. tudi
opozorila.
Pojasnila
Številne pomembne
hranilne snovi se v mleku skrivajo v nemastnem delu. Količina hranilnih snovi v (pol)posnetem mleku torej ni bistveno manjša kot v polnomastnem.
Različice
■ 200 g riža skuhamo v 1 l soljenega mleka. 120 g zmehčanega masla penasto umešamo s 50 g sladkorja. Dodamo 3 rumenjake in naribano limonino lupinico. Nato primešamo 60 g z rumom navlaženih drobtin in ohlajen riž. Nazadnje nežno vmešamo sneg iz 3 beljakov in 50 g sladkorja. Maso stresemo v pekač, namazan z maslom in potresen z drobtinami. Pri 180 °C pečemo približno 40 minut. Še toplega potresemo s sladkorjem v prahu.
Opozorila
Beljakov sneg se težje formira ali pa se sploh ne, če je med beljaki le kapljica rumenjaka.
Zanimivosti
■ Znanih je pribl. 100.000 sort riža, med katerimi jih približno 8.000 gojijo za prehrano ljudi.
■ Največji izvoznici riža sta Burma in Tajska, medtem ko ga morajo Kitajci (tretjina svetovne proizvodnje), Indijci in Japonci celo uvažati.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
rižev narastek ali
narastek z rižem
■ številni različni viri