Priprava
■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje riža; vodo posolimo. Riž preberemo, oprhamo pod tekočo hladno vodo in odcedimo. Odcejenega stresemo v krop; počasi ga kuhljamo pribl. 15 minut.
■ Gobe narežemo na nekoliko debelejše lističe. V ponvi segrejemo olje, na katerega stresemo nalistane gobe. Med občasnim potresanjem ponve jih počasi pražimo toliko časa, da se ukuha vsa tekočina.
■ Peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo.
■ Gobe tik pred koncem praženja začinimo s soljo in sveže mletim poprom. Kuhan riž dobro odcedimo ter zmešamo z gobami in sesekljanim peteršiljem.
Serviranje
Riž z gobami je slastna priloga k mesu, divjačini ali perutnini.
Nadomestek
■ Riž v večini jedi lahko nadomestimo s piro in obratno.
■ Ob slabi gobarski sezoni si pomagamo s posušenimi gobami, pa tudi tako, da del gozdnih gob nadomestimi z gojenimi.
■ Kuhan riž lahko nadomestimo z
dušenim rižem.
Izboljšanje
Gobe so okusnejše, če jih pripravimo na zob. Enako velja tudi za riž.
Nasveti
■ Riž ohrani svojo kakovost in obliko, če ga pripravljamo v manjših količinah.
■ Riž kuhamo pri nizki temperaturi, da zrna nabrekajo počasi.
Pojasnila
■ Za priloge uporabljamo dolgozrnate sorte riža. Okroglozrnate sorte postanejo med kuhanjem sluzaste, dolgozrnate pa le malo ali nič.
■ Čim boljši je riž, več tekočine vpije med pripravo.
Različice
■ Pri korejski različici jedi z istim imenom (Kuharska umetnost Azije; Pečjak, Marinka; DZS) gre pravzaprav za neko vrsto rižote, pri kateri uporabimo tudi govedino, sojino omako in sezamova semena.
Ideje
gl.
Opozorila
■ Glaziran riž proizvajajo tako, da riž glazirajo oziroma obdajo z mešanico smukca in glukoze, da se sveti. Tak riž pred uporabo obvezno temeljito operemo, da se ne lepi, predvsem pa zato, ker nekateri glazurni posipi vsebujejo zelo strupeni azbest.
■ Vsi Slovenci smo gobarji!? In vsako leto se nekaj teh "gobarjev" z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste gobe, ki jih 100 % poznamo!
■ Gobe so težko prebavljivo živilo, zato jih uživamo v manjših količinah.
Zanimivosti
Največji izvoznici riža sta Burma in Tajska, medtem ko ga morajo Kitajci (tretjina svetovne proizvodnje), Indijci in Japonci celo uvažati.
Viri
■ dopolnjen recept
riž z gobami
■ številni različni viri