Predpriprava
RIČET S SUHIMI JURČKI (fotografija je poljubna). Ješprenj operemo pod tekočo hladno vodo. Stresemo ga v lonec, prelijemo s hladno vodo in čez noč namakamo.
Priprava
■ Namočen ješprenj odcedimo. Stresemo ga nazaj v lonec, prelijemo s hladno vodo in pristavimo. Nato ga posolimo, zavremo in počasi kuhamo pribl. 15 minut.
■ Suhe gobe prelijemo z malo vroče vode. Namakamo jih pribl. 20 minut. Gl. tudi
nadomestek.
■ Zelenjavno osnovo zavremo in ohranjamo toplo.
■ Korenček zrežemo na drobne kockice. Por narežemo na tanka kolesca. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice ali pa jo sesekljamo.
■ Ješprenj odstavimo in odcedimo.
■ V loncu segrejemo maslo. Na njem prapražimo čebulo, korenček in por. Med pogostim mešanjem.
■ Namočene gobe odcedimo in drobno narežemo. Stresemo jih na zelenjavo. Vse skupaj pražimo 5 minut med pogostim mešanjem.
■ Odcejeni ješprenj stresemo v lonec. Med mešanjem vse skupaj na hitro prepražimo, nato pa zalijemo z vročo zelenjavno osnovo. Zavremo in počasi kuhamo pribl. 30 minut.
■ Peteršilj drobno sesekljamo. Vmešamo ga v odstavljeni ričet s suhimi jurčki.
Serviranje
Ričet s suhimi jurčki je nasitna enolončnica, h kateri lahko ponudimo domač kruh.
Nadomestek
■ Suhe jurčke nadomestimo ali kombiniramo s svežimi jurčki. Ko je sezona zanje. 200-300 g jih zrežemo na debelejše lističe. Dober nadomestek pa so tudi gojene šitake
.
■ Zelenjavni osnovi podobna tekočina je
zelenjavka. Od zelenjavne osnove se razlikuje po tem, da zanjo uporabimo zelenjavne obrezke in olupke. Ki jih pred kuhanjem ne prepražimo.
Izboljšanje
■ Čebulo nadomestimo s
šalotko.
■ Jedi s porom so okusnejše, če uporabimo samo beli in rumeni del pora. To še posebej velja za zimske sorte. Če pa že uporabljamo tudi zeleni del, ga pred uporabo blanširamo.
■ Maslo lahko nadomestimo / kombiniramo z ekstra deviškim olivnim oljem.
■ Ričetu tik pred koncem kuhanja prilijemo malo ovsenega mleka, pri vegetarijanski različici. Ali sladke smetane.
Nasveti
■ Pri nabiranju jurčkov izbiramo kakovostnejše, mlade gobe s polnim, čvrstim mesom. Takšne lahko v hladilnikovem predalu za zelenjavo hranimo do 8 dni.
■ Za pripravo zelenjavne osnove lahko kot osnovo uporabimo vodo od kuhanja krompirja ali vodo od blanširanja oz. kuhanja kakšne druge (mešane) zelenjave.
Pojasnila
Peteršilj je v evropskih kuhinjah najpogosteje uporabljeno zelišče. V zeliščnih šopkih ga pogosto kombiniramo s timijanom in z lovorovim listom.
Različice
Ideje
Za gostejši ričet juhi dodamo na kockice zrezan krompir. Ta se med kuhanjem razkuha in dobimo bolj gost ričet s suhimi jurčki.
Opombe
■ Pri korenčku se dragoceni A vitamin sprosti komaj tedaj, ko se veže z maščobo. V konkretnem primeru med praženjem korenčka na margarini.
■ Jurčki so izjemna delikatesa. Ker jih je v naših gozdovih (še) veliko, se tega pogosto niti ne zavedamo.
Opozorila
■ Čebula je varovalno živilo, obenem pa je najpogostejši povzročitelj zgage. Lahko napenja in povzroča vetrove.
■ Vsi Slovenci smo gobarji!? In vsako leto se nekaj teh "gobarjev" z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste gobe, ki jih 100 % poznamo! Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščujoče. Nikakor pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred klopi. Mnenja o cepljenju so deljena, sredstva proti klopom v obliki razpršilcev pa menda pomagajo.
Viri
■ dopolnjen recept
ričet s suhimi jurčki iz knjige
Živalim prijazna kuharica, K naravi, Najboljše jedi hitro na mizi;
Univerzalno življenje, Ljubljana 2003
■ številni različni viri