Priprava
■ RIBJE POLPETE. Grah odmrznemo. Peteršilj in koriander grobo sesekljamo. Česen in čili drobno sesekljamo, ingver pa olupimo. Mlado čebulo drobno sesekljamo, vključno zdravo zelenje.
■ Ribji file temeljito očistimo, narezanega na manjše koščke pa stresemo v multipraktik. Pulsiramo nekajkrat, da dobimo grobo pasto. Dodamo jajce, sojino omako, čili, karijev prašek, česen, ingver, peteršilj in koriander. Limetino lupinico naribamo neposredno na sestavine, sok pa ožamemo in ga prilijemo. Vse skupaj pulsiramo še nekajkrat, da se sestavine povežejo.
■ Zmiksano mešanico postrgamo v skledo. Primešamo mlado čebulo, grah, žlico drobtin, po okusu pa še sol ali/in sveže mleti ali strti poper. Premešamo in preverimo teksturo. Če lahko oblikujemo sočne in kompaktne polpete, je pripravljena. Sicer ji primešamo še malo drobtin. Iz mase oblikujemo 3 polpete.
■ SLADKO PEKOČA OMAKA. Česen in čili drobno sesekljamo. V lončku pristavimo vse sestavine, razen jedilnega škroba. Omako kuhamo 1–2 minuti, nazadnje pa vmešamo še škrob.
■ V ponvi segrejemo malo olja, na katerem pečemo polpete po vsaki strani po nekaj minut. Da se lepo obarvajo. Mlado čebulo za dekoracijo medtem zrežemo na zelo tanka kolesca.
Serviranje
Ribje polpete s sladko pekočo omako na tajski način potresemo z mlado čebulo in z natrganim koriandrom. K jedi ponudimo sladko pekočo omako.
Nadomestek
■ Limete lahko nadomestimo z limonami, ki so za odtenek manj sočne in kisle.
■ Kokosovo olje lahko nadomestimo s poljubnim rastlinskim oljem.
■ Koriander (gl.
opozorila) najbolje nadomeščamo z (abecedno): baziliko, majaronom, pehtranom, peteršiljem ali/in s timijanom.
Izboljšanje
■ Ribje polpete spečemo na žaru.
■ Najbolj kakovostne bele ribe so (abecedno): brancin, kovač, list, orada in zobatec, odlične pa so tudi: bradač, cipelj, girica, kantar, oslič, pic, polenovka in ugor
■ Ribje fileje pred miksanjem pokapljamo z limoninim sokom in ekstra deviškim olivnim oljem. Mariniramo jih 10–20 minut.
Triki
Ingver najlažje olupimo z žličko, s katero lupinico preprosto postrgamo.
Pojasnila
■ Ostrino čilija izražamo s skovili, enotami, poimenovanimi po Wilburju L. Scovillu, znanstveniku, ki je leta 1912 lestvico ostrine določil s preprostim okušanjem skupine prostovoljcev. Oznaka je pogosto SHU (
Scoville Heat Units), Skovilove enote ostrine. Čiliji dosegajo ostrino od nekaj 100, do nekaj milijonov skovilov.
■ Po Japonski klasifikaciji ločimo 5 vrst sojine omake:
koikuchi (temna, predstavlja večino celotne produkcije),
usukuchi (svetla),
tamari, saishikomi in
shiro (bela). Japonska sojina omaka je prijetno blaga, kitajska je slankasta, indonezijska pa sladkasta.
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot
Gustin.
■ Karijev prašek je pekoča začimbna mešanica, najpogosteje iz kurkume, koriandrovih in gorčičnih zrn, črnega popra, čilija, česna in ingverja. Po sestavinah in razmerju med njimi se v Aziji razlikuje od vasi do vasi. Gl. tudi
zanimivosti.
Različice
Ideje
gl. čili (številne
različice); mlada čebula (številne
različice); ribji file (številne
ideje)
Opombe
Polpete so podobna jed kot sesekljani zrezki, ponavadi se razlikujejo le po obliki.
Opozorila
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekundpranju.
■ Pri nakupu sojinih omak pozor! Številne industrijsko pridelane vsebujejo škodljive aditive. Segajmo po dražjih omakah, pripravljenih z naravno fermentacijo sojinih zrn, soli in studenčnice.
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
■ Koriander ima specifičen okus, ki marsikomu ni všeč; gl.
nadomestek.
Zanimivosti
Korma je oznaka blagega karija,
rogan josh je zmerno pekoč, relativno pekoč kari je
madras, zelo pekoč je
vindaloo, medtem ko je
phaal samo za najbolj hrabre. Gl. tudi
pojasnila.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ribje polpete s sladko pekočo omako na tajski način (izvirno:
tajlandske pogačice od ribe)
Jelene Markota, z bloga
Cooking with the cat (hrv.)
■ številni različni viri