Priprava
■ Ribe očistimo in operemo pod tekočo mrzlo vodo. Paradižnika olupimo in razkosamo na četrtine. Krompir olupimo in razkosamo na četrtine. Jušno zelenjavo očistimo in zrežemo na večje koščke. Čebulo olupimo in narežemo na kockice.
■ V primeren lonec naložimo vse sestavine, razen olja in kruhovih kock. Ribe s čvrstejšim mesom zložimo na dno lonca. Zalijemo z oljem in z vinom ter s toliko vode, da tekočina prekrije vse sestavine. Pristavimo, zavremo in kuhamo toliko časa, da se krompir zmehča.
■
OPEČENE KRUHOVE KOCKE. En dan staro žemljico narežemo na kockice. V ponvi segrejemo maslo, na katerem zlato rumeno prepražimo nakockano žemljo in olupljen strok česna.
Serviranje
Juho naložimo v segret jušnik in pokapljamo z ekstra deviškim olivnim oljem. Poleg ponudimo opečene kruhove kocke, lahko pa tudi
česnovo majonezo, ki je v južni Franciji klasična priloga k ribji juhi. Z majonezo jemo ribe iz juhe.
Nadomestek
■ Vodo za zalivanje nadomestimo s
čisto ribjo juho ali z
ribjo osnovo.
■ Šalotko nadomestimo s
čebulo.
Izboljšanje
■ Čim več različnih vrst rib, tem boljša juha! V klasično ribjo juho sodi čimveč belih rib, npr. škarpina, trska, oslič, morska žaba, in ena bolj mastna vrsta, na primer jegulja.
■ Juho lahko izboljšamo z različnimi morskimi sadeži, npr. s školjkami, z lignji ali/in s škampi.
■ gl.
nadomestek
Nasveti
■ Kupujmo sveže ribe, porabimo pa jih še isti dan. Če to ni mogoče, jih zamrznimo, vendar pri tem ribe izgubijo do 70 % kuharske vrednosti.
■ Neprijeten vonj z rok, kuhinjske deske in posode najlažje odpravimo s kisom. Zatem očiščeno splaknemo pod veliko tekoče hladne vode.
Različice
■ Svetovno znane ribje juhe/enolončnice so:
marsejska ribja juha (
bouillabaisse) in njene različice:
bretonska ribja juha (
cotriade), provansalska ribja juha (
bourride, revesset) in belgijska ribja enolončnica z belušno zeleno (
waterzooi). Klasične ribje juhe so tudi
Clam Chowder,
čista ribja juha, italijanska
gosta ribja juha po sicilijansko kreolska ribja juha, krepka ribja juha, piemontska ribja juha, portugalska ribja juha, ribja juha Marechiaro, španska ribja juha,
tajska ribja juha in žametna ribja juha.
■ Na olivnem olju svetlo rumeno prepražimo na rezance zrezana čebulo in beli del pora. Dodamo olupljen, razsemenjen in drobno zrezan paradižnik, potem pa vse skupaj zdušimo do mehkega. Vložimo ribe, zalijemo z izbrano tekočino, odišavimo z začimbami in zelišči ter kuhamo 10 minut. Vložimo lupinarje in kuhamo nadaljnjih 10 minut. Nazadnje juho precedimo in nalijemo v segreto jušno skledo, v katero smo vložili vroče opečence. Ribe in lupinarje k juhi ponudimo ločeno.
Opozorila
■ V ribjo juho ne sodijo skuše in druge ribe z izrazitim okusom.
■ Ribje juhe ne pripravljamo z ribjimi fileji. Zaradi njihove cene, predvsem pa zaradi plehkega okusa, ki ga dobimo z uporabo filejev. Pravilo o plehkosti ne velja, če juho zalijemo s
čisto ribjo juho.
Zanimivosti
Večina najboljših ribjih juh je svojčas nastala med revnejšimi ribiči. V loncu so skuhali vse morske dobrote, ki jih niso uspeli prodati. Podobno je tudi pri nekaterih drugih svetovnih specialitetah, na primer španski .
Viri
■ dopolnjen recept
ribja juha iz knjige
Kuharska enciklopedija, 3.200 kuharskih receptov, DZS, Ljubljana 1967
■ številni različni viri