Priprava
■ Pripravimo
žar, zakurimo in primerno segrejemo
oglje; gl
nasveti. ■ Paprike razkosamo na četrtine, ki jih očistimo in s kožo navzdol za 8 minut položimo na vroč žar, da koža počrni.
■ Pečene stresemo v skledo, pokrijemo in ohladimo.
■ Hladne paprike olupimo in zrežemo na rezance.
■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za
kuhanje testenin.
■ Čebulo olupimo in zrežemo na čim tanjše lističe.
■ V
ponvi segrejemo olje, na katerega stresemo na zrezano čebulo. Med občasnim mešanjem jo počasi
pražimo 8 minut, da se zmehča.
■ Krop za kuhanje testenin posolimo, potem pa vanj stresemo rezance, ki jih skuhamo
na zob.
■ Česen olupimo in pretlačimo.
■ Prepraženi čebuli dodamo narezane paprike, pretlačen česen, čili in smetano. Zavremo in kuhamo 2 minuti. Omako začinimo s soljo in sveže mletim belim poprom, premešamo in odstavimo.
Serviranje
Kuhane testenine odcedimo, stresemo na omako v ponev, dodamo origano in dobro premešamo, da se omaka oprime rezancev. Rezanci s pekočo pečeno rdečo papriko v omaki so lahko topla predjed ali priloga.
Nadomestek
Rezance lahko nadomestimo s špageti.
Izboljšanje
Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih.
Nasveti
■ Če se nam zdi zaradi nekaj koščkov zelenjave potratno zakuriti žar, zelenjavo spečemo na kuhinjskem žaru ali brez maščobe v ustrezni ponvi.
■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo.
■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
Pojasnila
■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja.
■ Pekoče paprike, za katere najpogosteje uporabljamo sinonim čili, imajo zelo različne stopnje ostrine. Najbolj pekoče so habanero, scotch bonnet in tezpur. Feferoni, ki jih poznamo pri nas, sodijo med najbolj blage.
Različice
gl. omaka iz pečenih paprik (številne različice); ozki rezanci z grahom in omako iz pečenih rdečih paprik; pekoče testenine (številne različice); testenine s papriko (številne različice) Ideje
■ gl. paprika (številne ideje); rezanci (številne ideje)
■ Improvizirajmo. Paprika se odlično ujame tudi z baziliko, majaronom, mleto rdečo papriko in z rožmarinom. Origano se lepo dopolnjuje s timijanom, baziliko ali rožmarinom, povsem sprt pa je z majaronom.
Opombe
Najkakovostnejše italijanske testenine prihajajo iz Sicilije, Apulije in Kalabrije, treh pokrajin z veliko sonca.
Opozorila
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
■ Čili uvrščamo med ostre začimbe, ki niso primerne za otroke in ljudi z občutljivimi ali bolnimi prebavili.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Čebulo (gl. opozorila), česen, (ekstra deviško) olivno olje, papriko in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
V prvi ameriški tovarni testenin, ki jo je leta 1848 odprl neki Francoz, so špagete sušili na soncu, kar na strehi tovarne.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept Rezanci s pekočo pečeno rdečo papriko v omaki, iz knjige The Essential Pasta Cookbook, Murdoch Books, North Sidney 1996
■ številni različni viri