Priprava
■ Velik kozarec za vlaganje s pokrovčkom in litrsko steklenico z zamaškom temeljito operemo. Oprano položimo na rešetko v pečici, segreti na 80 stopinj. Z odprtino navzdol, za 10 minut.
Domači gin / džin pripravimo zlahka. Brez drage opreme za destiliranje. Za pijačo po svojem okusu, s katero navdušimo in damo idejo še drugim.
■ V kozarec stresemo brinove jagode in koriander. Prilijemo vodko, kozarec zapremo in pozabimo nanj za 24 ur.
■ Pijačo poskusimo in že zaznamo brinove jagode. Dodamo tanko olupljeno limonovo lupinico. Kozarec zapremo in počakamo nadaljnjih 24 ur. Vsebino vmes nekajkrat dobro pretresemo.
■ Domači džin precedimo v steklenico skozi gosto cedilo. Obloženo z dvojno gazo ali s filtrom za kavo. Začimbe obarvajo domači gin, a naj to ne moti. Steklenico zapremo.
Serviranje
Domači
gin, džin ponudimo ohlajen na 4–6 stopinj. Lahko ga mešamo z mineralno vodo, s sodo, s kolami ali s sadnimi sokovi. Priporočeno razmerje je 1 : 1. Tretji način serviranja džina so mešane pijače. Najbolj priljubljen je po vsem svetu znani džin tonik ali
gin tonic. Tega mešamo v razmerju 1 : 2.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Skrivnost dobrega (domačega)
gina je v eksperimentiranju. Prepustimo se domišljiji, okušajmo.
■ Stuart Bale, poznavalec mešanja pijač, je znanstveno ugotovil, da ima popolni
gin tonic 14 % vol. alkohola. Pribl. 1 merica gina in 2 merici tonika. Upoštevaje redčenje pijače zaradi ledu.
Gin tonic pripravimo in ponudimo v nizkem, širokem in trebušastem kozarcu. Arome, katerih veliki del prihaja iz mehurčkov, pridejo do izraza v večjem kozarcu.
Zrele brinove jagode nabiramo jeseni, od septembra do konca oktobra. Vonj in okus zadržijo celo 2–3 leta, če jih hranimo v tesno zaprti posodi v temne prostoru.
■ Različica. 7,5 dl vodke, 2,5 žlice brinovih jagod, 2 stroka kardamoma, 1 žlička koriandrovih semen, 1 majhna palčka cimeta ter po 1 majhna pomarančna in limonova lupinica. Priprava je enak kot je zapisana pri tem receptu. Sveže sestavine (lupinice agrumov, sveža zelišča, sadje) po navadi dodamo po 24 urah.
Gin so začeli proizvajati Nizozemci v 17. st. Kmalu je postal popularen v Angliji. Od koder so ga izvažali v kolonizirane dežele po svetu.
■
Gin / džin je trenutno najbolj priljubljena in
vroča pijača. Kompleksna, aromatična, raznolika in polna okusov. V osnovi pa precej preprosta. Gre za nevtralno žganje s pridihom začimb.
Gin je pijača, ki vsebuje določeno vsebnost alkohola in brinove jagode. Mogoči dodatki so tudi (abecedno): angelika, cimet (cejlonski, vietnamski), popri (različni), sadje (jagode, maline, rabarbara, trnulje…), začimbe ali/in zelišča, zvezdasti janež ipd.
■ Brin (
Juniperus communis) je (bil) znan tudi kot (abecedno): brinje, brina, navadna brina, borovica, smolje, borovičevje, borovinka, borovinka, brancur, brančin, črna smrekva, navadno brinje, smelinovec, smolinje, smolj, smolika, smolovec, smrekovica, smrlin, smrlinje, žegenj panj in žegnano drevce.
Opozorila
Minister za zdravje opozarja…!
Viri
■ dopolnjen recept
recept za domači gin, džin,
Destilarna Petriot
■ številni različni {{viri}
Petriot Gin je 21. januarja 2022 prejel naziv Najboljši slovenski London dry gin 2022, na World gin awards