Predpriprava
■ ZAČIMBNA MEŠANICA. Vse sestavine dobro premešamo.
»Čas priprave« ne vključuje časa mariniranja piščanca (čez noč) in časa priprave žara. Če že ni pripravljen.
■ Piščanca temeljito očistimo, oprhamo in posušimo. Položimo ga na delovno površino s prsno stranjo navzdol. S kuhinjskimi škarjami izrežemo hrbet. Piščanca obrnemo in ga sploščimo s stiskanjem prsnega dela.
■ MARINADA. V skledici zmešamo vse sestavine. Mešanico nalijemo v vrečko z zadrgo. Vanjo položimo razprtega piščanca, vrečko pa zadrgnemo. Piščanca nežno stiskamo, da se prepoji z marinado. Nazadnje vrečko položimo v hladilnik čez noč.
Priprava
■ ŽAR. Pripravimo žar, zakurimo in primerno segrejemo oglje; gl. nasveti. Temperatura močno segretega oglja znaša kakih 320 stopinj. Če je oglje kakovostno, je lahko tudi 50 stopinj višja.
Obračanje piščanca je težko, ker se bedrca držijo trupa samo s kožico. Najbolje, da skozi ta del zabodemo nabodalce, ki meso drži skupaj.
■ Piščanca položimo na žar s kožo navzgor. Če imamo kakšno široko posodo, ga pokrijemo in pečemo 15 minut.
■ PREMAZ. Maslo počasi stopimo, stopljenega pa ohladimo na sobno temperaturo. Primešamo mu začimbno mešanico.
■ Piščanca temeljito premažemo z maslenim premazom. Nato ga obrnemo in dobro premažemo še po drugi strani. Pokritega pečemo naslednjih 15 minut. Postopek ponovimo še enkrat. Piščanec je pečen po 40–45 minutah. Tik pred koncem pečenja ga izdatno posolimo po obeh straneh.
Kdor marinadi ne doda limonov sok, lahko limono opeče na žaru po prerezani strani. Opečeni polovici ožame po pečenem piščancu.
■ Pečenega piščanca prinesemo na mizo in počakamo nekaj minut. Da se mesni sokovi porazdelijo po mesu.
Serviranje
Piščanca narežemo in ponudimo s priljubljenimi prilogami / prikuhami. Pa z opečenimi kruhki. Odlična spremljava k jedi so pečeni koruzni storži, če je njihova sezona. Med peko jih obračamo in mažemo z maslenim premazom. Res odlični, sočni in dišeči
razprti marinirani piščanec z dišečim maslom na žaru.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Kurjava za žar je lesno oglje, ki mu za (pri)okus dodajamo različne vrste lesa. A brez skorje, ki povzroča veliko dima. Preveč lesa lahko povzroči pri pečenih živilih za odtenek grenkobe. Oglje je primerno za peko, ko je segreto, da dobi sivkasto prevleko. Rešetka žara je od oglja oddaljena vsaj 15 cm.
Segajmo po piščancih domače (proste) reje. Najokusnejši tehtajo pribl. 1 kg. Pri težjih pa je ugodnejše razmerje med mesom in kostmi.
■ Improvizirajmo.
Piščanca najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, česnom*, drobnjakom, gorčico*, ingverjem, karijevim praškom, koprom, koriandrom, koromačevimi semeni, krebuljico, limeto, limono*, majaronom*, meto, muškatnim oreščkom, origanom, pehtranom*, peteršiljem*, poprom, praškom petih dišav, rožmarinom, sojino omako; šetrajem, timijanom* ali/in zvezdastim janežem.
■
Meso se prime za rešetko žara, če je ne namažemo z maščobo. Ali če meso položimo na premalo segreto rešetko.
Opozorila
■ Za pečenje na žaru je najprimernejše oglje, ki je segreto, da dobi sivkasto prevleko. Živil ne pečemo nad plamenom. Če pa se plameni pojavijo, jih pogasimo s kakšnim koščkom rahlo navlaženega oglja. Star način gašenja plamen s pivom ali z vodo ni primeren. Ker dvigne temperaturo oglja.
Če piščanca posolimo pred pečenjem, iz njega potegne nekaj vlage. Kar se pozna pri sočnosti pečenega mesa.
■ Perutnino obvezno spečemo do kosti. In se
izognimo možnosti zastrupitve z zelo nevarno salmonelo. V meso pri kosti zabodemo tanko nabodalce. Če priteče čist mesni sok, brez sledov krvi, je piščanec pečen.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
razprti marinirani piščanec z dišečim maslom na žaru (izvirno:
leptir pile /u aromatičnom puteru/ sa roštilja)
Olivera Senić, z bloga
JA U KUHINJI… (srb.)
■ številni različni viri
Olivera Senić