predpriprava
■ Pripravimo .
■ Artičoke očistimo; zunanje liste potrgamo, ostalim prirežemo otrdele konice.
■ Paradižnik blanširamo, olupimo, razsemenimo in temeljito odcedimo. Narežemo ga na kocke.
Priprava
■ V ponvi z debelim dnom segrejemo žlico olivnega olja. Česen olupimo, stremo in drobno sesekljamo. Sesekljan česen in timjan na hitro prepražimo na segretem olju. Dodamo artičoke, zalijemo se z vinom, pokrijemo in dušimo, da se nekaj vina ukuha. Zalijemo z zelenjavno osnovo, pokrijemo in zdušimo do mehkega. Posodo odstavimo, odkrijemo in pustimo, da se artičoke v njej ohladijo.
■ V velikem loncu pristavimo veliko količino vode; posolimo.
■ Artičoke narežemo na koščke in stresemo v skledo. Mocarelo narežemo na koščke in stresemo k artičokam. Odišavimo z drobno natrgano baziliko ter začinimo s soljo in sveže mleto poprovo mešanico.
■ Rezančno testo razvaljamo in razrežemo na kvadratke s stranico 4 centimetre. Na dvajset kvadratkov položimo po žličko pripravljenega artičokinega nadeva. Nadev prekrijemo s preostalimi kvadratki. Robove stisnemo z vilicami, da dobimo nekakšne blazinice. Raviole skuhamo v vreli vodi.
■ V ponvi močno segrejemo preostalo olivno olje. Na njem med nenehnim mešanjem na hitro prepražimo nakockan paradižnik.
■ Maslo stopimo.
■ Kuhane raviole na hitro odcedimo.
Serviranje
Odcejene raviole razdelimo na segrete krožnike. Na sredo zdevljemo prepražen paradižnik. Prelijemo s stopljenim maslom ter potresemo z naribanim parmezanom in s pinjolami.
Ravioli z nadevom iz artičok in mocarele ali
artičokini ravioli s sirom so topla predjed ali lažja samostojna jed.
Nadomestek
Naprodaj so številne različice industrijsko pripravljenih raviolov: vakumsko pakirani, zamrznjeni in konzervirani (v omaki). A nobeni doslej preizkušeni se po okusu niso približali tistim domačim.
Izboljšanje
■ Skupaj z nakockanim paradižnikom prepražimo 2 cela stroka česna in vejico rožmarina. Pred serviranjem rožmarin vsekakor odstranimo, česen pa po okusu.
■ Skuhamo jih v čisti .
Nasveti
Pravilno razmerje pri pravih italijanskih raviolih: 40% testa in 60% nadeva.
Pojasnila
Mocarela je svetovno znan mehak, bel sir. Izvirnega pripravljajo z mlekom bivolic, sicer pa zanj vse pogosteje uporabljajo polnomastno ali delno posneto kravje mleko.
Različice
gl.
testenine z mocarelo (številne
različice)
Ideje
■ Ravioli so lahko okrogle, pravokotne, zvezdaste, trikotne ali katere koli druge oblike. Meje določa le kuharjeva domišljija. Enako je tudi z nadevom, saj pri nas le redko pripravljamo odlične sladke različice.
■ gl.
nadevane testenine (številne
različice);
testenine s sirom (številne
različice); testenine z zelenjavo (številne
različice)
Opozorila
■ Artičoke vsebujejo veliko
oksalatov, ki pri posameznikih pospešujejo nastajanje ledvičnih kamnov. Zato jih ne uživamo v večjih količinah, presnih pa sploh ne!
■ V izrezanih raviolih ne smejo ostati zračni mehurčki, zaradi katerih med kuhanjem pokajo.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Paradižnik in pinjole sodijo med , ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
Artičoke sodijo med najdražjo zelenjavo. Drage so že same po sebi, poleg tega pa gre po čiščenju kar 80% rastline v smeti ali v .
Viri
■ dopolnjen recept
ravioli z nadevom iz artičok in mocarele ali
artičokini ravioli s sirom chefa Stefana Cavallinija, restavracija Halkin, iz knjige Mozzarella, v receptih najboljših kuharskih mojstrov sveta, Orbis, Ljubljana 2000
■ številni različni viri
povezave
■
restavracija Halkin (angleško)
■ knjiga
Cucina Essenziale (avtor Stefano Cavallini; angl.)
■
založba Orbis