Priprava
■ Pečico segrejemo na 190 stopinj.
Če jajc v sladici/jedi termično ne obdelamo nad 73 stopinj, uporabljamo izključno zelo sveža. Sicer obstaja možnost zastrupitve z zelo nevarno salmonelo.
■ TESTO. Beljake penasto stepemo. Med nadaljnjim stepanjem jim primešamo sladkor. Da dobimo čvrst beljakov sneg. Nazadnje nežno (!) vmešamo večino kokosove moke. Pustimo je za 1–2 žlici za posip.
■ Testo nežno postrgamo v tortni model (24–26 cm) in ga poravnamo. Model položimo v segreto pečico za pribl. 30 minut. Pečenega ohladimo do mlačnega.
Čokolada v tablicah se topi lepše kot čokoladne kapljice. Pomembno je, da jo sesekljamo. Da se lažje in bolj enakomerno (s)topi.
■ KREMA. Čokolado sesekljamo. Sesekljano stopimo nad
vodno kopeljo ali v mikrovalovki. Stopljeni gladko primešamo rumenjake.
■ Smetano čvrsto stepemo.
■ Čokoladno mešanico nežno (!) primešamo stepeni smetani. Kremo postrgamo na testo v modelu. Po vrhu jo nežno poravnamo.
■ Torto položimo v hladilnik vsaj za 4 ure. Še bolje, čez noč.
Serviranje
Ohlajeno torto narežemo in ponudimo. Res rahla
kokosova čokoladna torta, brez glutena.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Kokosovo moko proizvajajo iz zmletega mesa kokosovih orehov. Posušeno meso kokosovega oreha, imenovano kopra, rafinirajo, potem pa iz njega proizvajajo kokosovo maslo, kokosovo mast, kokosove kosmiče in kokosovo moko. Vsebuje dvakrat več vlaknin kot pšenična moka in je brez glutena.
Kokosova moka dobi izrazitejši okus, če jo v suhi ponvi blago (!) prepražimo.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Pravi čokoholik
prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Opozorila
■ Čokolado hranimo v temne prostoru z uravnoteženo temperaturo. Če jo doseže vročina, čokolada lahko
zacveti. Na njej se pojavijo svetle lise kakavovega masla, ki pride na površje. Čokolade nikoli ne hranimo v hladilniku.
Smetano uživamo zmerno, vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
■
Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ dopolnjen recept
rahla kokosova čokoladna torta, brez glutena (izvirno:
kokosova torta), besedilo in fotografija
Nina Jesih, s portala
moj pogled
■ številni različni viri