Priprava
■ (za pribl. 7,5 dl džema) Rabarbaro olupimo in zrežemo na koščke; potrebujemo kakih 575 g očiščene.
■ V posodi zavremo rabarbaro, želirni sladkor, limonin sok, cimet in 0,6 dl hladne vode. Vsebino premešamo in kuhljamo 10–15 minut med občasnim mešanjem. Da se začne rabarbara mehčati.
■ Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo in za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80–100 °C. Ali pa jih operemo v pomivalnem stroju, med nadaljnjim postopkom pa se s prsti ne dotikamo notranjosti kozarcev in pokrovčkov.
■ Jagode oprhamo s hladno vodo, potem pa jih dobro posušimo. Posušene narežemo na koščke, ki jih stresemo k rabarbari. Vse skupaj kuhljamo še nekaj minut. Džem je kuhan, ko ga malo kapnemo na hladen krožniček in se strdi v nekaj sekundah.
■ Vroč rabarbarin džem z jagodami okisamo z limoninim sokom. Nazadnje ga nalijemo v vroče kozarčke. Te nepredušno zapremo in ovijemo v kopalno brisačo ali/in odejo. Tako jih počasi ohladimo.
Serviranje
Rabarbarin džem z jagodami ponudimo kot namaz. Uporabljamo pa ga lahko tudi pri pripravi številnih sladic, ki terjajo džem.
Shranjevanje
Rabarbarin džem z jagodami se ohrani do 12 mesecev v temnem in hladnejšem prostoru.
Nadomestek
Zanimiv okus džema dobimo, če cimet nadomestimo z ingverjem.
Izboljšanje
■ Rabarbara je najokusnejša pred cvetenjem.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako
00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
■ gl.
ideje
Nasveti
Jagode očistimo tako, da jih stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi. V vodi jih ne namakamo.
Pojasnila
■ Želirni sladkor je sladkor, obogaten z želirnim sredstvom, ki skrajša čas kuhanja. Zato imajo shranki, pripravljeni z želirnim sladkorjem več izvirnega sadnega okusa. Naprodaj je v razmerjih 1:1, 2:1 in 3:1.
■ Cimet je sladkasta začimba majhnega drobnega zimzelenega drevesa, podobnega lovorikovcu. S tankih vejic olupijo skorjico; zunanjo zavržejo, notranjo pa zvijejo v palčke s premerom 2,5 centimetra.
Različice
gl.
džem (številne
različice);
džem iz jagod in rabarbare;
namazi (številne
različice);
rabarbarin džem z jagodami in limoninim sokom ipd.
Ideje
■ gl.
džem (številne
ideje);
jagode (številne
ideje);
ozimnica (številne
ideje); rabarbara (številne
ideje) ipd.
■ Improvizirajmo. Rabarbaro najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): angeliko*, cimetom*, ingverjem*, kardamomom, kisom (balzamični, sadni, šerijev), klinčki ali/in z vanilijo*.
Opombe
Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Izjema so marmelade in džemi, ki jih lahko hranimo celo do 3 leta.
Opozorila
Rabarbara vsebuje oksalno kislino, ki je lahko škodljiva ali celo strupena. Zato presne rabarbare v večjih količinah ne uživamo. Rabarbarini listo so strupeni.
Zanimivosti
Rabarbaro z botaničnega vidika uvrščamo med zelenjavo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
rabarbarin džem z jagodami (izvirno: rhubarb strawberry jam)
Sini, z bloga
MY BLUE&WHITE KITCHEN
■ številni različni viri