Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Pustni krofi iz pečice

    Pustni krofi iz pečice, okusna različica krofov, ki se razlikujejo pretežno po obliki. Po okusu so si blizu. Med dve plasti kvašenega testa nadenemo marmelado, pa v pečico.
    Foto: di-go
    5.00 24 št. oseb: za 10-14 oseb čas priprave: pribl. 2 uri zahtevnost: (5.00; 24 ocen) 06. februar 2015 št. ogledov: 6653
    Avtor: Urednik
    Receptov: 15299
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    kvašeno testo
    • 600 g moke za kvašeno testo
    • 80 g sladkorja
    • 3 dl mleka
    • 60 g masla
    • 2 žlici olja
    • 3 rumenjaki
    • 40 g kvasa
    • 2 žlici ruma
    • 1/2 žličke soli
    nadev
    • marmelada
    premaz in posip
    • 1 jajce
    • 1 beljak
    • sladkor v prahu

    Predpriprava

    ■ PUSTNI KROFI IZ PEČICE - KVASEC. V skodelico nalijemo 0,5 dl mlačnega mleka. Nanj nadrobimo kvas, dodamo žličko sladkorja, premešamo in pustimo vzhajati 10 minut.

    Kdor ni vešč priprave krofov, naj obišče članek Napake, nasveti in triki pri pripravi krofov.


    KVAŠENO TESTO. Maslo pristavimo in ga počasi stopimo. Moko presejemo v večjo skledo. Stopljeno maslo nalijemo v mlačno mleko. Dodamo sladkor in sol ter premešamo, da se stopita. Nato prilijemo še olje in rum.
    ■ V moko naredimo jamico, v katero nalijemo mlečno mešanico, kvasec in rumenjake. Ročno ali strojno ugnetemo gladko testo; po potrebi dodamo še malo moke; gl. opombe. Testo pokrijemo in pustimo vzhajati kakih 60 minut, da naraste na dvojno količino. 

    Priprava

    ■ Pekač obložimo s peki papirjem.
    ■ Vzhajano testo preložimo na blago pomokano delovno površino. Na hitro (!) ga pregnetemo, potem pa ga razvaljamo 1 do 1,5 cm debelo. Z modelčkom ali s kozarcem izrežemo kroge s premerom pribl. 8 cm. Kroge ob robu premažemo z beljakom. Na sredo polovice testenih krogov položimo po žličko izbrane marmelade. Vsak krog pokrijemo z drugim krogom testa. Zgornje kroge premažemo z blago razžvrkljanim jajcem, potem pa jih pustimo, da blago vzhajajo.
    ■ Pečico ogrejemo na 180 °C. Pekač položimo v ogreto pečico, da se krofi zlato rumeno obarvajo.

    Serviranje

    Pečene krofe nekoliko ohladimo. Pred serviranjem jih potresemo s sladkorjem v prahu. Pustni krofi iz pečice so okusni tudi s kokosovo moko. Lahko pa jih pomočimo tudi v stopljeno čokolado.

    Nadomestek

    ■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
    ■ Svež kvas, ki ga v hladilniku lahko hranimo le nekaj dni, lahko nadomestimo s trajnejšim suhim. Ki ga lahko hranimo do 18 mesecev. Vrečka suhega kvasa je enakovredna kocki kvasa (42 g). Gl. tudi opombe
    ■ Pustni krofi iz pečice so optimalen način, da se izognemo nezdravemu cvrenju.


    Pustni krofi iz pečice

    Nasveti

    Pri pravilni izbiri moke za krofe so mnenja deljena. Medtem, ko eni menijo, da je za krofe najboljša mešanica ostre in mehke moke, nas drugi prepričujejo, da so ena redkih sladic, pripravljenih izključno z ostro moko. Dilemo lahko razrešimo tudi z nakupom namenske moke za kvašeno testo.

    Pojasnila

    ■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
    ■ Rumenjak vsebuje med pomembnejšimi sestavinami veliko maščob (50 % enkrat nenasičenih, 18 % večkrat nasičenih), lecitin (pomemben vir holina, ki ga je v 1 jajcu kar 300 mikrogramov) in karotenoide. Bolj rumen rumenjak pomeni, da je kokoš s krmo zaužila več vitamina A.

    Različice

    Ideje

    ■ gl. kvašeno testo (številne ideje)
    ■ Ko nam ostanejo beljaki (številne ideje).

    Opombe

    ■ Povsem natančnega razmerja med moko in tekočino ni mogoče določiti, ker je odvisno od vlažnosti moke.
    ■ Testo pripravljeno s svežim kvasom v enakem času vzhajanja doseže za do 20 % večji volumen kot enako testo, pripravljeno s suhim kvasom. 

    Opozorila

    Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.

    Zanimivosti

    ■ Kvas so začeli industrijsko proizvajati leta 1846 v Avstriji, proizvodnjo kakršna je večinoma aktualna še danes, pa so razvili v Nemčiji in na Danskem v letih od 1910 do 1920.
    ■ Po nekaterih virih naj bi bila avtorica krofov dunajska kuharica Cecilia Krapf. Več avtorjev pa dokazuje, da so bili krofi znani že v stari rimski kuhinji.
    ■ Ljubljanski župan Ivan Tavčar je 9. februarja 1915 objavil razglas. V njem je na podlagi državnega zakona (od 30. januarja 1915) določil 2 dneva tedensko, ko je bilo dovoljeno pripravljati kolače, šarklje, krofe, štruklje, masleno in drožno testo, prepečenec in pecivo. Torek in nedeljo

    Viri

    ■ prevedn in dopolnjen recept pustni krofi iz pečice (izvirno: zdrave krafne iz pećnice)
    ■ številni različni viri

    Sorodni recepti

    Dišeči pustni krofi z vaniljo, rumom in limonovo lupinico
    Dišeči pustni krofi so tradicionalna, izdatno odišavljena pustna sladica. Kvašeno testo je sicer klasika, le da je ...
    (5.00; 7 ocen)
    Miške z bezgovim cvetjem
    Ocvrtki z bezgovim cvetjem so zelo preprosta, a posebno dišeča in okusna sladica iz testa, podobnega tistemu za ...
    (5.00; 7 ocen)
    Najboljša kraljevska glazura, royal icing
    Najboljša kraljevska glazura, royal icing je skoraj popolna glazura za piškote, na katerih se strdi in ohrani obliko. ...
    (5.00; 4 ocene)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.424 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani