Priprava
■ PUSTNI KROFI GOSPE ROSANE (za 28 krofov) V posodo namiznega mešalnika presejemo obe moki in mleto sol. Premešamo z žlico.
■ KVASEC. V skledico nadrobimo kvas. Dodamo 3 žličke sladkorja ter prilijemo 0,5 dl mlačnega (!) mleka. Gladko premešamo in nalijemo na moko v posodi. Kvasec deloma in tanko zagrnemo z moko z roba posode.
■ V skledi kremasto stepemo rumenjake, 100 g sladkorja in vaniljev sladkor. Prilijemo olje in vanilijev izvleček in še enkrat na hitro stepemo. Potem prilijemo preostalo mlačno mleko in rum in na hitro stepemo.
■ Ko kvas vzhaja, v posodo z moko nalijemo rumenjakovo mešanico. Vse skupaj mešamo 15 minut. S kavljema za testo.
Testa ne vzhajamo, ampak takoj začnemo z oblikovanjem krofov.
■ Bel prt ali belo rjuho položimo na delovno površino. Tako, da je polovica tkanine na voljo za kasnejše prekrivanje testenih kroglic oz. bodočih krofov. Pomokamo, moko pa enakomerno zgladimo z dlanjo.
■ Testo stresemo na kuhinjsko desko. Z ostrim nožem odrežemo 70 g testa. Med dlanmi ga oblikujemo v gladko kroglico. Ki jo položimo na pomokan prst / rjuho. Podobno stehtamo in oblikujemo vse testo. Med kupčku puščamo nekaj prostora (!). Da se med vzhajanjem ne zlepijo.

Pustni krofi gospe Rosane vzhajajo; f
oto: Darja Zupanc (FB)
■ Testene kroglice pokrijemo z drugo polovico prta / rjuhe. Pustimo jih vzhajati 45–60 minut. Da se obseg kroglic podvoji.
Ko nam ostanejo beljaki (številne ideje). Lahko jih zamrznemo v jogurtove lončke.
■ Gosto marmelado nadenemo v dresirno vrečko. Z ozkim, podolgovatim okroglim nastavkom. Ali v plastično injekcijo (za 6 krofov), kakor avtorica.
■ Proti koncu vzhajanja pristavimo in segrejemo globoko olje za cvrenje. V širši posodi. Olje je segreto, ko vanj potisnemo konico ročaja lesene kuhalnice, okrog katere se naredi venček mehurčkov. Kdor ima kuhinjski termometer, nameri pribl. 175 stopinj.
■ Vzhajan krof nežno primemo in ga z zgornjo stranjo navzdol položimo v segreto olje. Vanj položimo toliko krofov, da je med njimi zadosti prostora. A ne preveč, da ne ohladimo olja. Pokrite cvremo 3–4 minute.
■ Krofe obrnemo in nepokrite cvremo še 3 minute.
■ Na delovno površino položimo trojne plasti papirnatih brisač. Ocvrte krofe zajemamo s penovko. Nekoliko jih odcedimo in polagamo na papirnate brisače. Podobno ocvremo vse krofe.
»Čas priprave« vključuje tudi vzhajanje krofov, 45–60 minut.
■ Odcejene krofe nadevamo z marmelado. Nazadnje jih potresemo s sladkorjem v prahu.
Serviranje
Krofi, tudi
pustni krofi gospe Rosane, so najboljši topli do mlačni.
Pustni krofi gospe Rosane v izvedbi gospe Suzane Štravs (FB)
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Sveže olje je brez vonja in okusa, živil pa med cvrenjem ne obarva enakomerno in hitro. Zato mu pred ogrevanjem dodamo nekaj žličk (!) starega olja od cvrenja.
■
Za cvrenje izbiramo olja z visoko točko dimljenja, rafinirana, ne ekstra deviška (!). To sta predvsem rumenikovo (260 °C) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo in sezamovo (vsi 230).
Maškare odganjajo zimo in prinašajo srečo in dobro letino. Od nekdaj velja, da je maškaram dovoljeno prav vse. Kot bi bile politiki.
■
Rumenjak vsebuje med pomembnejšimi sestavinami veliko maščob (50 % enkrat nenasičenih, 18 % večkrat nasičenih), lecitin (pomemben vir holina, ki ga je v 1 jajcu kar 300 mikrogramov) in karotenoide; gl. tudi spletne povezave. Bolj rumen rumenjak pomeni, da je kokoš s krmo zaužila več vitamina A. so kokoši s krmo zaužile več vitamina A.
■
Ljubljanski župan Ivan Tavčar je 9. februarja 1915 objavil razglas. V njem je na podlagi državnega zakona (od 30. januarja 1915) določil 2 dneva tedensko, ko je bilo dovoljeno pripravljati kolače, šarklje, krofe, štruklje, masleno in drožno testo, prepečenec in pecivo. Torek in nedeljo.
Opozorila
Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe. Ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pustni krofi gospe Rosane ali krofi po receptu Rosane Jug Povhe (izvirno:
cvrtje krofov), povzeto po videu gospe
Rosane Jug Povhe (FB); na naslovni fotografiji so krofi po tem receptu v izvedbi gospe
Darje Zupanc (FB)
■ številni različni viri
Rosana Jug Povhe, foto Odprta kuhinja
Pustni krofi gospe Rosane