Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Pustni krofi

    Pustni krofi so klasična praznična sladica iz bogatega kvašenega testa z maslom in s sedmimi rumenjaki. Tradicionalno nadevani z marmelado, z rumenim venčkom in s kapo iz sladkorja v prahu.
    Foto: mlinar
    4.82 89 št. oseb: za 10-14 oseb čas priprave: 90–120 min. zahtevnost: (4.82; 89 ocen) 22. februar 2006 št. ogledov: 17939
    Uredil: Urednik
    Izvirno: Vilma Topolšek
    Receptov: 15792
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    kvašeno testo
    • 500 g mehke moke
    • 500 g ostre moke
    • 120 g masla
    • 7 rumenjakov
    • 5 dl mleka
    • 30 g sladkorja
    • 70 g kvasa
    • 3 žlice ruma
    • 1 žlička soli
    nadev
    • marelična marmelada
    drugo
    • olje za cvrenje
    • sladkor v prahu, posip

    Predpriprava

    ■ PUSTNI KROFI. Pečico ogrejemo na 50° C. Mleko segrejemo do mlačnega, skoraj toplega.

    Kdor ni vešč priprave krofov, naj obišče zapis: NAPAKE, NASVETI IN TRIKI PRI PRIPRAVI KROFOV


    ■ Obe moki presejemo v veliko skledo, ki jo potisnemo v segreto pečico, da moko segrejemo.
    ■ KVASEC. Sredi ogrete moke naredimo jamico, v katero nadrobimo kvas. Dodamo žlico sladkorja in prilijemo 2,5 dl mlačnega mleka. Skledo pokrijemo in na toplem pustimo vzhajati 20 minut.

    Priprava

    ■ Rumenjake v manjši skledi solimo in gladko razmešamo.
    ■ Ko kvasec sredi moke naraste, dodamo stepena jajca, zmehčano maslo, preostali sladkor, preostalo mlačno mleko in rum. Testo najprej zgnetemo z rokami, nato pa ga z namiznim mešalnikom mešamo 15 minut. Gl. nasveti.
    ■ Skledo znova pokrijemo, testo pa pustimo vzhajati 10 minut na toplem.
    ■ Olje za cvrenje segrejemo.

    Krofi, ki vedno uspejo: Pustni krofi gospe Rosane.



    ■ Iz vzhajanega oblikujemo 6 kroglic velikosti mandarine. Zlagamo jih na pomokano desko in pokrijemo s čistim prtom. Čez nekaj minut krofe obrnemo.
    ■ Vzhajane krofe previdno položimo v vročo maščobo. Posodo za nekaj minut pokrijemo. Medtem oblikujemo novo serijo šestih krofov.
    ■ Ko so krofi zlato rumeno ocvrti po spodnji strani, jih obrnemo. Cvremo odkrite, vmes pa jih s pomočjo žlice prelivamo z vročo maščobo. Ocvrte s penovko predenemo na papirnate kuhinjske brisače. Da se odcedijo in za odtenek ohladijo.

    Serviranje

    Tople krofe, ki so najbolj dišeči in okusni, nabrizgamo z marelično marmelado. Nazadnje jih potresemo s sladkorjem v prahu in takoj ponudimo. Pustni krofi ali dunajski krofi so tradicionalna pustna sladica.

    Nadomestek

    ■ Marelično marmelado lahko nadomestimo z drugo marmelado po svojem okusu. To so še vedno pustni krofi, niso pa dunajski.
    ■ Rum lahko nadomestimo s konjakom ali s tropinovcem.

    Izboljšanje

    Testu dodamo drobno naribano lupinico pol limone.


    Pustni krofi

    Nasveti

    ■ Vse sestavine za kvašeno testo, pa tudi posodo in kuhinjske pripomočke, ogrejemo na sobno temperaturo. Iz hladilnika jih vzamemo vsaj 30 minut pred pripravo. Za vzhajanje je najprimernejša temperatura v prostoru 27. Nikakor pa ne sme pasti pod 20 stopinj.
    ■ Ko kvašeno testo pripravljamo z namiznim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo, pravilno ugneteno testo pa se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro; spirali naj gresta le nekajkrat skozenj, da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
    ■ Krofe lahko oblikujemo tudi tako, da testo razvaljamo, krofe pa izrežemo s posebnim modelčkom.

    V segreto olje položimo testni krof. Da ugotovimo, če je testo zadosti vzhajalo in če je temperatura olja prava. Pravilno vzhajan krof se v olje potopi do polovice. Od tod rumeni venček.


    ■ Testo polagamo v olje s stranjo, ki je bila na delovni površini. Po nekaterih virih pa prav nasprotno. V vsakem primeru pa prvo polovico časa cvremo pokrite, drugo polovico pa brez pokrovke.

    Triki

    Olju za cvrenje dodamo ščepec soli, da se med cvrenjem ne peni (toliko).

    Pojasnila

    ■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
    ■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
    ■ Gnetenje testa povzroči, da se gluten, ki je v moki, raztegne. S tem formira elastičen ovoj okoli plinastih mehurčkov kvasa. Sladkor pospešuje razmnoževanje kvasovk. Na površini pravilno obdelanega testa se tvorijo mehurčki. Ti potrjujejo, da smo v testo vtepli zadosti zraka. Nujno potrebnega za rast kvasovk.
    ■ Kadar testo pripravimo z rumenjaki, je rahlejše. Ko ga pripravimo z jajci, je gostejše.
    ■ Če kvašeno testo vzhaja prekratek čas, je gosto in težko. Predolgo vzhajano kvašeno testo postane pustega okusa in grde barve.


    Pustni krofi

    Različice

    Ideje

    ■ gl. kvašeno testo (številne ideje); marelična marmelada (številne ideje); rumenjak (številne ideje)
    ■ Ko nam ostanejo beljaki (številne ideje).

    Opombe

    Pri izbiri moke so si posamezni avtorji nasprotujočih mnenj. Nekateri menijo, da je za krofe najboljša mešanica ostre in mehke moke. Drugi nas prepričujejo, da so krofi edina sladica, pri kateri testo pripravimo izključno z ostro moko. Dilemo lahko razrešimo tudi z nakupom namenske moke za kvašeno testo.

    Zanimivosti

    ■ Po nekaterih virih naj bi bila avtorica krofov dunajska kuharica Cecilia Krapf. Več avtorjev pa dokazuje, da so bili krofi znani že v stari rimski kuhinji.
    ■ Gosti so 18. st. dobili brezplačen krof v dunajskih gostilnah. Najbrž za pusta.

    Viri

    ■ dopolnjen recept pustni krofi ali dunajski krofi Vilme Topolšek, Turistična kmetija Urška, revija Anja, 17.2.2006
    ■ številni drugi viri

    Sorodni recepti

    Ocvrto akacijevo cvetje
    nevsakdanja, a hitro pripravljena in aromatična pomladanska sladica ali priloga iz ocvrtih akacijevih ...
    (5.00; 14 ocen)
    Baklava z datlji in lešniki
    ena od različic svetovno znane sladice iz vlečenega testa, sladkornega sirupa, datljev in ...
    (5.00; 30 ocen)
    Orehov rogljiček
    Orehovi rogljički so odlična kombinacija listnatega testa in orehovega nadeva. Posladek, ki se v ustih preprosto topi ...
    (5.00; 52 ocen)
    © 2004-2024 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.915 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani