Predpriprava
(za 20 pujskov) Mleko ogrejemo do mlačnega. Primešamo mu sladkor in kvas. Pokrijemo in pustimo 10 minut, da nabrekne. V večjo (mešalno) posodo presejemo moko s soljo. Dodamo jajci, prilijemo olje in kvas ter ugnetemo gladko testo. Posodo pokrijemo, testo pa pustimo vzhajati 30 minut.
Priprava
■ Rozine temeljito operemo in odcedimo. Klasičen pekač obložimo s peki papirjem.
■ Vzhajano testo razdelimo na dva dela. Prvo polovico na pomokani delovni površini razvaljamo 3–4 mm debelo.
Rumenjaka gladko razmešamo.
■ S kozarcem (7 cm) iz testa režemo kroge, da dobimo parno število. Na polovico krogov položimo po 1 žličko izbranega nadeva (gl.
ideje). Testo ob robu krogov premažemo z rumenjakom s kuhinjskim čopičem. Zdaj obložene kroge pokrijemo s praznimi. Robove dobro stisnemo, da nadev med peko ne uhaja.
■ Pečico ogrejemo na 180 °C.
■ Iz ostankov testa z ostrim nožem izrežemo trikotničke za ušesa in krogce za smrček. Pomagamo si lahko z lijem ali z odprtino steklenice. Nadevane testene kroge premažemo z rumenjakom. Ušesa prilepimo tako, da ne štrlijo iz krogov. Tako kot smrčke jih dobro (!) pritisnemo na testo. Na smrčkih s pomočjo konice odpirača za vino ali podobnim vtisnemo nosnice. Vse skupaj še enkrat dobro premažemo z rumenjakom, na koncu pa v testo vtisnemo rozine za oči.
■ Pujske zložimo v pekač, tega pa za 20 minut položimo v ogreto pečico. Medtem ko se pujski pečejo, enako pripravimo pujske še iz druge polovice testa. Pa tudi iz ostankov testa, ki jih pregnetemo in še enkrat razvaljamo. Ko so prvi pujski pečeni, v pečico položimo še drugo rundo.
■ Pečene pujske ohladimo.
Serviranje
Pujski za srečo so za sorodnike, prijatelje, znance in sodelavce, ki jim v resnici želimo vse dobro. Razveselimo njih in sebe.
Nakup
Pri nakupu jajci smo pozorni na oznake/žig neposredno na jajcih; 0 - jajca ekološke reje, 1 - jajca proste/pašne reje, 2 - jajca hlevske/talne reje in 3 - jajca baterijske reje; gl.
pojasnila.
Nasveti
Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
Pojasnila
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo navadne moke (star izraz je gladke ali mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže ostrim mokam.
■ Jajca iz baterijske reje so najcenejša, znesejo pa jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2). Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje. Jajca iz hlevske (talne) reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu (9 kokoši/1 m2). Jajca iz proste reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu z odprtinami skozi katere imajo kokoši prost izhod na pašnik. Pri ekološki reji imajo kokoši podobne razmere kot pri prosti reji.
Različice
Ideje
■ gl.
kvašeno testo (številne
ideje); moka (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
■ Če nimate kakšne dobre domače marmelade ali džema, niti ideje, kaj za nadev, pobrskajte med
namazi.
Opozorila
■ Pomembno je, da ušesca, smrčke in rozine dobro vtisnemo v testo. Testo med pečenjem vzhaja in lahko slabo vtisnjene pritikline iztisne.
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pujski za srečo (izvirno: praščići za sreću)
Sanja Mijać, z bloga
DOMAĆICA (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sanje Mijać