Priprava
■ PRINCESKE S ČOKOLADNO KREMO (za pribl. 35 mini princesk). Dva črna pekača obložimo s peki papirjem.
■ Pečico segrejemo na 190 stopinj.
■ KUHANO TESTO. V kozici pristavimo vodo, sladkor, maslo in sol. Zavremo in kuhamo, da se sladkor stopi. Odstavimo.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Dodamo maslo in odločno mešamo. Da se začne testo ločevati od kozice. Pristavimo in kuhamo nekaj minut med mešanjem. Mešanico nekoliko ohladimo.
■ Jajca stepemo. Stepena postopoma (!) nalijemo na testo med nenehnim mešanjem. Z metlico ali z električnim ročnim stepalnikom. Mešamo 2–3 minute, da dobimo gladko testo. Brez grudic.
■ Testo nadenemo v dresirno vrečko z gladkim širšim nastavkom. Vrečko držimo navpično na pekač in vanj brizgamo testo. V obliki krogov (4 cm). Vršičke testa zgladimo z navlaženim kazalcem. Sicer se zažgejo.
■ Pekač položimo v segreto pečico za 20 minut.
■ Temperaturo pečice znižamo na 170 stopinj. Princeske pečemo še 20 minut. Pečene so zlato obarvane in čvrste. Če se po peki sesedejo, so premalo pečene.
Improvizirajmo. Čokolado najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, meto* ali/in z vanilijo*.
Princeske s čokoladno kremo
■ ČOKOLADNA KREMA. Pomarančno lupinico drobno naribamo v kozico. Prilijemo smetano, pristavimo in segrejemo tik pod vrenje.
■ Čokolado enakomerno sesekljamo ali nadrobimo v manjšo skledo. Prilijemo vročo smetano in počakamo 2 minuti. Naposled zmešamo z metlico, da dobimo gladko kremo. Nalijemo jo v široko posodo in preložimo v hladilnik.
■ PRINCESKE. Pečene ohladimo na sobno temperaturo. Ohlajene razpolovimo.
■ ČOKOLADNA KREMA. Ohlajeno kremo stepamo do želene čvrstosti, a tik pred nadevanjem (!). Tako dobimo penast stepeni
ganaš.
■ S kremo napolnimo dresirno vrečko z zvezdastim nastavkom. Kremo iztisnemo na spodnje dele princesk.
■ SLADKA SMETANA. Hladno čvrsto stepemo, stepeno pa razdelimo / nabrizgamo po kremi. Princeske pokrijemo z zgornjimi deli.
■ ČOKOLADNI PRELIV. Čokolado sesekljamo nadrobimo. Skupaj z oljem jo stopimo nad
vodno kopeljo ali v mikrovalovki. Stopljeno nekoliko ohladimo, nazadnje pa z njo prelijemo pecivo. Po vrhu potresemo pisane drobtinice. Ali opečen in sesekljane lešnike ipd.
Serviranje
Priljubljene
princeske s čokoladno kremo ali
princes krofki s čokolado s pomarančno lupinico se priležejo s skodelico čaja. Ali s kozarcem hladne vode.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Princes krofki s čokolado s pomarančno lupinico
■
Pri kuhanem ali paljenem testu ne uporabljamo sredstev za vzhajanje. Vlažnost testa je tista, ki ustvarja paro, ki napihne testo med pečenjem pri visoki temperaturi. Testu lahko pomagamo, tako da v pečico položimo lonček z malo vode. Ki ustvarja dodatno soparo.
Razlika med gladko (navadno, mehko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Oznaka tipa moke pomeni količino pepela v moki. Višja številka, večja količina pepela in temnejša moka. Količino pepela dobijo tako, da moko sežgejo. Pri čemer organske snovi zgorijo, ostanejo pa minerali. Pepel stehtajo. Primer: če sežgejo 100 kg moke, na koncu pa ostane 500 g pepela, pomeni, da je bila sežgana moka tipa 500. Ker pšenico za belo moko pred mletjem prečistijo, ji zmanjšajo vsebnost vitaminov, celuloze in drugih hranilnih snovi. Številka tipa nam torej pove, koliko hranilnih snovi vsebuje moka. Nižja številka, več hranilnih snovi je bilo odstranjenih pred mletjem.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
Jajca hranimo v hladilniku v originalni embalaži. Ločeno od drugih živil, na označeni temperaturi in do označenega roka. Z ožjim delom navzdol.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Princeske s čokoladno kremo
■
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
Med pečenjem izdelkov iz kuhanega testa ne odpiramo pečice.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/osebo.
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje, a ne vedno; gl.
Nezdrava črna čokolada. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne (eko) čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca ali kadmija. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Smetano uživamo zmerno. Vsebuje veliko škodljivih nasičenih maščobnih kislin.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
princeske s čokoladno kremo ali
princes krofki s čokolado s pomarančno lupinico (izvirno:
princezice s čokoladom i narančom)
Matejka Buča, z bloga
like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Matejke Buča
Matejka Buča