UVODNA OPOMBA: recept je nadomeščen s kakovostnejšim marca 2023.
Priprava
■ PRINCES KROFKI. Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem.
■ KUHANO TESTO (za 20–24 krofkov). Mleko, maslo in sol pristavimo. Takoj ko zavre, odstavimo. Med nenehnim in energičnim mešanjem z metlico postopoma (!) vmešamo moko. Da se ne naredijo grudice. Ko dobimo gladko mešanico, posodo znova pristavimo pri najnižji temperaturi. Med mešanjem ga kuhamo še 2–3 minute. Testo odstavimo in ohladimo do mlačnega.
Optimalna količina jajc je 2,1–2,5 dl. Če je jajc manj, krofki med peko ne vzhajajo. Če jih je več, se med peko razširijo, namesto da bi vzhajali. Če manjka, prilijemo beljak.
■ Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ Jajce ubijemo na mlačno testo. Stepemo, da ni sledi jajca. Podobno, enega z drugim (!) vmešamo še preostala jajca. Testo ohladimo na sobno temperaturo.
■ Testo nadenemo v dresirno vrečko z zvezdastim nastavkom. Na pekač brizgamo krofke s premerom 4–5 cm, ki gredo nekoliko v višino. Ne preveč, ker med peko vzhajajo. Med krofki puščamo nekaj centimetrov prostora. Tile na fotografijah imajo pribl. 4 cm premera. Tako dobimo v pekač 4 vrste po 6 krofkov.
Pečice ne odpiramo med peko (!). Prvič jo lahko nežno odpremo, ko krofki narastejo in začenjajo rjaveti.
■ Pekač položimo v segreto pečico za 25–35 minut. Da krofki lepo porjavijo. Za manjše (4 cm) zadostuje 25 minut.
■ SLAŠČIČARSKA KREMA. V skodelici stepemo malo mleka, rumenjake in jedilni škrob. Preostalo mleko in vanilijev sladkor pristavimo v loncu. Odstavimo ga tik preden mleko zavre. Med mešanjem prilijemo rumenjakovo mešanico.
■ Lonec znova pristavimo. Zavremo in kuhamo med nenehnim (!) mešanjem. Da dobimo gosto kremo.
■ Kremo prelijemo v manjšo skledo. Pokrijemo jo s prozorno folijo neposredno po površini. Ohladimo jo do mlačnega.
■ Pečen krofke ohladimo na sobno temperaturo.
Opazno izboljšanje. Vanilijev sladkor nadomestimo z vanilijevim strokom. Podolžno ga razpolovimo in izpraskamo semena. Oboje pristavimo z mlekom.
■ Maslo sobne temperature položimo na mlačno kremo. Stepemo do gladkega.
■ Ko so krofki že ohlajeni, stepemo smetano. Stepeno nežno (!) vmešamo v kremo.
■ SESTAVLJANJE. Smetano čvrsto stepemo. V eno dresirno vrečko nadenemo kremo, v drugo pa smetano.
■ Krofke razpolovimo z (nazobčanim) nožem. Na spodnji del krofkov najprej nabrizgamo kremo, po njej pa še smetano. Pokrijemo z zgornjimi polovicami krofkov.
■ Nadevane krofke ohladimo v hladilniku.
Serviranje
Krofke potresemo s sladkorjem v prahu tik pred serviranjem.
Princes krofki, desert, ki ga obožujejo prav vsi.
Princes krofki
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Princes krofki
■
Ko med pripravo kuhanega testa moko kuhamo, se škrob v testu zakleji in veže vodo, ki se med pečenjem spreminja v paro. Ta testo vzdiguje in rahlja, v njem pa nastanejo značilne velike luknje. Sol, ki jo dodamo testu (1-2 g/1 kg moke), pospešuje zaklejitev. Med pečenjem peciv iz kuhanega testa na dno pekača položimo lonček, do polovice napolnjen z vodo. Tako se razvije para, ki pomaga pecivu, da vzhaja.
Zanimive krofke naredimo s čokoladno slaščičarsko kremo.
■
Ostra moka vsebuje razmeroma več beljakovin kot škroba, posledično pa tudi več lepka, pomembnega za uspešno pripravo kruha in testenin. Pri mehki moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Kar pa še ne pomeni, da z gladko moko ne moremo speči kakovostnega kruha. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■
Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
Ko nam ostanejo beljaki (številne ideje). Lahko jih zamrznemo v jogurtovih lončkih.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Princes krofki
Opozorila
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
princes krofki (izvirno:
princes krofne)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Natalije Milodanović
Natalija Milodanović