Priprava
■ Bučke očistimo in neolupljene narežemo s
spiralizatorjem. V solatno skledo. Očiščene redkvice narežemo in stresemo na bučke. Zelenja ne zavržemo; gl.
kuharski leksikon.
Porcija jedi vsebuje pribl. 200 kalorij.
■ SOLATNI PRELIV. Limonovo lupinico drobno naribamo, limono pa ožamemo. V skledici gladko zmešamo limonov sok in lupinico,
dijonsko gorčico, sol, sveže mleti poper in česen v prahu. Nazadnje prilijemo oljčno olje, v tankem curku in med mešanjem.
Redkvice imajo kratko sezono, nadomesščamo jih s češnjevci. Timijan bolje nadomestimo z baziliko, z majaronom ali s peteršiljem.
■ Zelenjavo prelijemo s solatnim prelivom in dobro premešamo. Timijan grobo sesekljamo, sesekljanega pa potresemo po jedi.
Serviranje
Presni bučkini rezanci z limono so lahko solata ali lahek samostojni obrok.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
■ Improvizirajmo.
Bučke najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo*, drobtinami, gobami, jajčevci, kisom, lešniki, limonami, lososom, maslom*, olivnim oljem, orehi, paradižniki*, pinjolami, sardelnimi fileti, siri (grojer, feta, parmezan*, rikota) in s smetano.
»Dijonska gorčica« je ena najbolj znanih francoskih gorčic. S kontroliranim poreklom in zaščitenim imenom. Je zrnata in bolj pekoča od rumene gorčice. Ki ni ustrezen nadomestek.
■
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica
■
Zeleni del redkvic je užiten in vsebuje celo več hranilnih snovi kot plodovi. Lističe pripravljamo kot špinačo. So pikanten dodatek številnim listnatim solatam. Prepražene s šalotko in s česnom vmešamo v omleto s kozjim sirom. Dodamo jih mineštri, minuto pred koncem kuhanja.
Opozorila
■ Bučke vsebujejo veliko
oksalatov. Zato niso živilo za ljudi, ki imajo težave z ledvicami ali z žolčnikom.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto
okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
presni bučkini rezanci z limono (izvirno:
cold lemon zoodles) s portala
PureWow, foto
Liz Andrew
■ številni različni viri