Predpriprava
■ (Na soncu) posušene paradižnike iz olja stresemo v cedilo, položeno nad ustrezno veliko posodo. Potrebujemo 190 g odcejenih, za kar zadostuje kozarec s paradižniki v olju, ki tehta 310 g. Paradižnike odcejamo nekaj ur, vmes cedilo nekajkrat otresemo.
Priprava
■ V multipraktiku ali mešalniku (blender) drobno zmiksamo mandlje, lešnike ter sončnična, sezamova in lanena semena.
■ Odcejene paradižnike grobo narežemo in stresemo v multipraktik. Prilijemo olje (gl.
nasveti) in sveže stisnjen pomarančni sok.
■ Suhe slive izkoščičimo, grobo narežemo in stresemo v multipraktik.
■ Peteršilj osmukamo, grobo sesekljamo in stresemo v multipraktik; nekaj ga prihranimo za posip. Dodamo še sol, mleto papriko in česen v prahu. Vse skupaj zmiksamo, da se sestavine povežejo in jih lahko oblikujemo.
■ Zmes zajemamo in oblikujemo med navlaženimi dlanmi. Kroglice sproti polagamo na servirni krožnik.
■ Prihranjen peteršilj bolj drobno sesekljamo in z njim potresemo kroglice.
Serviranje
Presne kroglice s posušenimi paradižniki iz olja ponudimo kot odličen prigrizek h kozarcu vina ali piva. Priležejo se z olivami, kislimi kumaricami, čebulicami iz kisa, feferoni iz kisa ipd.
Nakup
■ Mandljeva jedrca so lahko okrogla ali podolgovata. Dobri izluščeni mandlji imajo enotno barvo, na dotik pa se ne zvijajo. Imajo sladek in oreškast okus, tisti z ostrim in grenkim okusom pa so že žarki.
■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje.
Nadomestek
Razmerja v teži posameznih oreškov in semen lahko spremenimo po svojem okusu. Pazimo le, da ne spremenimo skupne teže, 220 g.
Izboljšanje
■ Prigrizek pripravimo z domačimi
posušenimi paradižniki iz olivnega olja. Razlika je še posebej opazna, če smo jih vložili v izbrano ekstra deviško olivno olje.
■ Črni sezam je praoblika belega sezama in je aromatičnejši in bogatejši glede na vsebinsko sestavo. Zraste le 1-3 cm visoko. Ima zelene podolgovate koničaste liste in oblikuje kapsule, ki počijo v času zorenja ter raztrosijo majhna sezamova semena naokoli. Tisoč drobnih zrn divjega črnega sezama tehta le 2-6 g.
Nasveti
■ Oreščke (zlasti mlete) in izluščena semena hranimo v hladilniku ali zmrzovalniku, da ohranijo kakovost in hranilno vrednost.
■ Olje, v katerem so bili vloženi posušeni paradižniki, ki nam ostane, porabimo za začinjanje solat in kuhane zelenjave.
Triki
Mandljeva jedrca zlahka olupimo, če jih na hitro blanširamo. Prelijemo jih z vrelo vodo, pustimo 30-60 sekund, odcedimo in ohladimo pod tekočo hladno vodo. Nazadnje mandlje dobro posušimo, bodisi v suhi ponvi ali v pečici.
Različice
gl. presne jedi (številne
različice)
Ideje
gl.
mandlji (številne
ideje);
posušen paradižnik (številne
ideje)
Opozorila
■ Večino mandljev v Evropo uvažamo iz ZDA, kjer jih pridelujejo intenzivno, pomeni z vsem arzenalom kemije. Z letali škropijo drevesa s hormonskimi pripravki, da bi istočasno zacvetela in dozorela, kar poceni nabiranje. Preberimo deklaracijo.
■ Tudi suhe slive pred pripravo vedno temeljito operemo. Tako vsaj deloma odstranimo vse pogostejše ostanke škropiv in posledice skladiščenja.
■ Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od enega leta zavržemo, po nekaterih virih celo starejšo od pol leta.
■ Kadar peteršilj sekljamo na leseni deski predrobno, ostaneta vonj in okus na deski.
Zanimivosti
Prvi ugotovljen opis paradižnika najdemo v italijanski kroniki leta 1554, kjer rumene sadeže velikosti češnje imenujejo
pomo d’oro (zlato jabolko). Ob koncu stoletja, v Angliji na primer leta 1596, pa rumene in rdeče paradižnike že najdemo po evropskih vrtovih, a le kot eksotične okrasne rastline. Philip Miller v svojem
The Gardener’s Dictionary (Vrtnarjev slovar) še leta 1752 izraža dvom o užitnosti paradižnika.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
presne kroglice s posušenimi paradižniki iz olja (izvirno: posne kuglice od sušenog paradajza) Marije Petrović, z bloga
PALACHINKA (srb.)
■ številni različni viri