Priprava
■ Hobotnico očistimo; gl. VIDEO na dnu strani. Očiščeno položimo v lonec. Prilijemo toliko hladne vode, da sega za 2–3 prste čez hobotnico. Pokrito zavremo, hobotnico pa kuhljamo 40 minut.
■ Česen grobo sesekljamo.
■ Kuhano hobotnico takoj oprhamo z vodo. Oprhano položimo v skledo. Izdatno jo pokapljamo z oljčnim oljem. Po vrhu potresemo česen. Hobotnico hladimo na sobno temperaturo, 30–60 minut. Ali v hladilniku čez noč.
Hobotnico kuhamo v mehki vodi. Če imamo trdo, v vodo vržemo plutovinast zamašek. Hobotnica je kuhana, ko krak na debelejšem delu zlahka prebodemo z vilicami.
■ Očistimo in zakurimo žar (na oglje). Lesnemu oglju lahko dodamo malo lesa, za priokus. A brez skorje, ki povzroča veliko dima. Preveč lesa lahko povzroči pri pečenih živilih za odtenek grenkobe. Oglje je primerno za peko, ko je segreto, da dobi sivkasto prevleko. Rešetka žara je od oglja oddaljena vsaj 15 cm.
■ Lovke hobotnice odrežemo (na fotografiji je videti, da se držijo skupaj). Na žaru jih pečemo 3–4 minute po vsaki strani.
■ Česen grobo sesekljamo, peteršilj pa drobno.
Porcija jedi vsebuje pribl. 380 kalorij. Nekoliko več, če po hobotnici potesemo blago opečene pinjole.
■ Pečene hobotničine lovke preložimo v skledo. Prelijemo jih z limonovim sokom in obrizgamo z izbranim oljčnim oljem. Potresemo jih s soljo, s sveže mletim poprom, s suhim origanom in s peteršiljem.
Serviranje
Preprosto pečena hobotnica na žaru se prileže z zelenjavo (z žara). Pa z izbranim kruhom ali z
opečenimi kruhki in s kozarcem suhega belega vina.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
- Kako kupujemo in hranimo olivno ali oljčno olje
■
Hobotnica (Octopus vulgaris) v dolžino lahko zraste do 3 m, tehta pa lahko do 15 kg. Hrani se z raki, z ribami in s školjkami. Hobotnica spreminja obliko in barvo; osnovna barva je sivorjava. Tako se prilagaja okolici in skriva pred plenilci. Največ hobotnic je v Sredozemlju.
■
Pri hobotnicah velja, da so manjše boljše; najbolj okusne so tiste okoli kilograma. Gl.
opozorila. Meso samic je okusnejše, najokusnejše pa so ulovljene poleti. Samca od samice ločimo po izrazito velikih priseskih. Ki pa jih imajo le nekaj, pa še te ne na vseh lovkah.
Hobotnico najbolj preprosto zmehčamo tako, da jo vsaj za 24 ur zamrznemo. Ali pa kupujemo že zamrznjene. Pri preverjenem trgovcu, da so jadranske.
■
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■
Hobotnica je ob slovenski in hrvaški obali znana tudi kot
folpa, mušun ali
štokalj. Pogosto napačno kot
mrkač (
Ozaena moschata), ki ni hobotnica.
Opozorila
■ Ohranimo morsko favno. Ne kupujmo hobotnic, lažjih od 1,5 kg. Ki se niso imele možnost razmnoževati.
■ Vodo za kuhanje hobotnice ne solimo. Med kuhanjem spušča morsko vodo in je zadosti slana sama po sebi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
preprosto pečena hobotnica na žaru (izvirno:
easy grilled octopus recipe)
Mira, z bloga
COOKING LSL
■ številni različni viri