Priprava
■ Srednje veliko skledo položimo na rešetko v pečici segreti na 80 stopinj.
■ Pristavimo lonec z vodo za kuhanje špagetov.
■ Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Skuhamo jih
na zob, al dente.
Na zob (al dente) kuhane testenine bolje vpijajo omako, ker niso prepojene z vodo. Če jih kuhamo pri previsoko temperaturi, poškodujemo teksturo.
■ Limonovo lupinico drobno naribamo v ogreto skledo. Sok ožamemo na lupinico. Česen drobno sesekljamo in stresemo v skledo. Zelišča osmukamo in drobno do grobo sesekljamo. Tudi zelišča stresemo v skledo. Prilijemo oljčno olje.
■ Kuhane špagete s prijemalko za testenine predenemo na živila v skledi. Da zraven prenesemo še nekaj škrobne vode za sočnost. Po testeninah nameljemo poper ter po okusu dodamo kajenski poper. Dobro premešamo.
Serviranje
Preprosti špageti z limono in svežimi zelišči so lahko topla predjed ali lahka samostojna jed. H kateri ponudimo sezonsko (mešano) solato. Lahko jih ponudimo tudi kot prilogo.
Špagete pred kuhanjem nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci. Uživamo jih z vilicami. Če si v Italiji pomagamo z žlico, nas le debelo gledajo.
Nadomestek
Delikatesna različica zeliščnega šopka je
šopek plemenitih zelišč (
fines herbes).
Izboljšanje
■ Jed potresemo s sesekljanimi pistacijami ali z blago opečenimi pinjolami ali mandljevimi lističi. Za nekaj hrustljavosti.
■ Po jedi lahko naribamo malo mladega parmezana ali drugega trdega sira. Če je premočan, lahko prekrije zeliščne okuse.
Nasveti
Špagete kuhamo v višjem loncu, v katerem je v vodi vsaj dve tretjini špagetov. Po pol minute kuhanja v vodo nežno potisnemo špagete, ki gledajo iz nje. Špagete med kuhanjem nekajkrat premešamo.
Pojasnila
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo št. 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo št. 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo št. 8.
■ Kajenski poper (
cayenne pepper) so istoimenski čiliji (
Capsicum annum; tudi
Guinea spice, cow-horn pepper, red hot chili pepper, aleva, bird pepper; 30.000-50.000 SHU). Pa tudi ostra, nekoliko sladkasta začimbna mešanica teh čilijev in gvinejskega popra (
Aframomum melegueta).
Različice
Ideje
■ gl. limone (številne
ideje);
špageti (številne
ideje); zelišča (številne
ideje)
■ V zeliščni šopek lahko kombiniramo (abecedno): baziliko, koromačevo zelenje, meto, origano, peteršilj, timijan ali/in žajbelj. Gl. zgornjo fotografijo. Sicer pa pri geslu
zeliščni šopek najdeš še nekaj tradicionalnih kombinacij. Ali pa zelišča izbereš po svojem okusu.
Opombe
Krompirju dajmo prednost pred kruhom, testeninami in rižem. Njegova energijska vrednost je 3- do 5x večja.
Opozorila
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Če sveža zelišča sekljamo na leseni kuhinjski deski predrobno, ostane velik del njihovega vonja in okusa na deski.
■ Ko pripravljamo zeliščno mešanico ali
zeliščni šopek, posebej pazimo, da aroma enega zelišča ne prevlada. Pri doziranju, npr. upoštevajmo, da je vonj žajblja bistveno močnejši od peteršiljevega ipd. Osnovno pravilo pa je:
Raje premalo, kot preveč.
Zanimivosti
■ Špagete je poimenoval Antonio Viviani leta 1842. Ime spago jim je dal, ker so ga spominjali na vrvico, špago. Špageti so bili tedaj dolgo okoli 50 cm. Po drugih virih je izraz prvi uporabil Giacinto Carena v svojem Gospodinjskem slovarju,
Vocabolario domestico, l. 1846.
■ Arabski znanstveniki in potopisci omenjajo pripravo testenin na Siciliji že v 11. st. Slabih 200 let pred zmagoslavno vrnitvijo Marca Pola iz Kitajske.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
preprosti špageti z limono in svežimi zelišči (izvirno: brzi špageti sa svježim začinskim biljem)
Jelena Markota, z bloga
Cooking with the cat (hrv.)
■ številni različni viri
Jelena Markota