Predpriprava
■ KVASEC. Kvas nadrobimo v skledico. Dodamo vanilij sladkor in žlico moke. Prilijemo 0,5 dl toplega mleka in počakamo 15–20 minut. Da se kvas aktivira.
Lepšo barvo krofov dosežemo, če jajce nadomestimo s 3 rumenjaki. Količino moke povečamo za 1 žlico.
■ KVAŠENO TESTO. V posodo namiznega mešalnika presejemo 600 g moke. Na sredi naredimo jamico, v katero nalijemo kvasec, jajce in olje. Dodamo še sladkor in sol. Posodo pokrijemo s prozorno folijo ali s kuhinjsko krpo. Testo vzhajamo pribl. 45 minut.
Priprava
■ Sestavine v posodi mešamo s kavljema za testo. Postopoma in po malem prilivamo preostalo toplo mleko. Postopek traja kakih 10 minut. Da dobimo gladko testo, ki se ne lepi za dlani. Po potrebi vmešamo še malo moke.
Če testu primešamo žlico ruma, konjaka ali žganja, upočasnimo vpijanje maščobe med cvrenjem. Za aromo dodamo naribano limonovo lupinico.
■ Polovico tekstilnega kuhinjskega prta pomokamo. Velik pladenj ali plitev pekač obložimo s 3 plastmi kuhinjskih brisač.
■ Testo trgamo na koščke po 40 g. Oblikujemo jih v kroglice, ki jih polagamo na pomokani del prta. Med njimi puščamo nekaj prostora za vzhajanje. Testene kroglice pokrijemo z drugim delom prta. Vzhajamo jih 20 minut.
■ Olje segrejemo na kakih 175 stopinj. Če nimamo termometra, vanj potopimo konico ročaja lesene kuhalnice. Če se okoli nje naredi venček mehurčkov, je olje dobro segreto.
■ Testene kroglice polagamo v segreto olje z zgornjo stranjo navzdol. Začnemo s tistimi, ki smo jih oblikovali na začetku. S količino ne pretiravamo, da ne ohladimo olja. Krofe pokrijemo in cvremo 2–4 minute.
■ Krofe obrnemo. Odkrite cvremo še 2–3 minute. Ocvrte krofe nekoliko odcedimo na penovki. Preložimo jih na papirnate brisače, da se odcedijo.
■ Krofe nadenemo s čvrsto (domačo) marmelado, z džemom, z
(domačo) nutello ipd. Nadevane potresemo s sladkorjem v prahu ali pa jih prelijemo s
čokoladno omako.
Serviranje
Preprosti krofi so klasična pustna sladica. Priležejo pa se tudi med letom. Zlasti v hladnejših mesecih.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Ko delamo kvašeno testo ročno, je čas gnetenja daljši. Med gnetenjem delamo kratke odmore, da se spočijeta testo in dlani. Gluten se razvija celo med počivanjem testa. Testo je zadosti ugneteno, ko ga lahko raztegnemo med prsti. Če testo mešamo strojno, pred testom počakamo 30 sekund.
■ Če želimo pospešiti vzhajanje, pekač s testenimi kroglicami položimo v bližino radiatorja. V tem primeru krofe med vzhajanjem obračamo za po 45 stopinj. Da enakomerno vzhajajo.
Mehke krofe pripravimo z gladko moko, polne in težke pa z ostro.
■ Za cvrenje izbiramo olja z visoko točko dimljenja, rafinirana, ne ekstra deviška (!). To sta predvsem rumenikovo (260 °C) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično,
arašidovo, sezamovo in palmovo olje ali kuhano maslo (
ghee; vsi 230).
■ 9. februarja 1915 je ljubljanski župan Ivan Tavčar objavil razglas. V njem je na podlagi državnega zakona (od 30. januarja 1915) določil 2 dneva tedensko, ko je bilo dovoljeno pripravljati kolače, šarklje, krofe, štruklje, masleno in drožno testo, prepečenec in pecivo. Torek in nedeljo.
Opozorila
Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe. Ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
preprosti krofi (izvirno:
jednostavne krafne)
Tanja & Branimir, z bloga
Recepttura (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
YouTube kanal
Recepttura
Tanja & Branimir