Predpriprava
Čičerko namočimo v hladno vodo, najbolje čez noč. V toplejših mesecih lahko dobi neprijeten vonj. Znebimo se ga, če vodo 2- do 3-krat zamenjamo. Ali pa posodo z namočeno čičerko položimo v hladilnik.
Priprava
■ Čičeriko odcedimo, oprhamo s hladno vodo in odcedimo. Odcejeno stresemo v blender ali v multipraktik.
Iranci dodajo celo do 1 žlico sveže mletega popra. Koriander ni klasična sestavina iranskega falafela.
■ Čili narežemo na karseda drobne kockice. Česen drobno sesekljamo. Oboje stresemo na čičeriko. Miksamo, da dobimo mešanico, podobno drobnim krušnim drobtinam.
■ OLJE za cvrenje segrejemo na 170–180 stopinj. Če nimamo kuhinjskega termometra, v ogreto olje potisnemo konico ročaja lesene kuhalnice. Če se okoli nje takoj nabere venček drobnih mehurčkov, je temperatura prava.
■ Zmiksano mešanico stresemo v skledo. Koriander drobno sesekljamo in ga vmešamo. Maso začinimo še s soljo in s sveže mletim poprom. Poskusimo in po okusu dodatno začinimo.
■ Maso zajamemo s prsti in med dlanmi oblikujemo kroglico. Velikosti žogice za golf. Podobno oblikujemo toliko
falafelov, kolikor jih gre naenkrat v posodo. Ne da bi se olje pretirano ohladilo. Cvremo jih do temno zlate barve.
■ Med cvrenjem oblikujemo naslednjo serijo
falafelov.
Falafel je na Bližnjem Vzhodu ulična hrana. Tale iranska različica je med najbolj preprostimi, saj vsebuje zelo malo sestavin. In med najhitreje pripravljenimi.
■ Ocvrte
falafele preložimo na več plasti papirnatih brisač. Da se odcedijo. Tudi drugo serijo ocvremo podobno kot prvo.
Serviranje
Vroči
preprosti falafel ponudimo takoj. Običajno s ploščatim kruhom, z zelenjavo iz kisa (zlasti s kumaricami) ali/in s priljubljeno pomako.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Čičerka (Cicer arietinum) je enoletna stročnica, visoka 20-25 cm. V kratkih strokih ima 2-3 užitna, srčasta, lešnikom podobna zrna. Poznamo več vrst čičerke, ki se razlikuje predvsem po barvi in velikosti. Pretežno je rumena, lahko pa je tudi bela, zelena ali črna. Po okusu spominja na orehe in kostanje. Vse vrste so hranljive in lahko prebavljive.
Ko se nam mudi, humus pripravimo s čičerko iz pločevinke. Dobro jo speremo s tekočo vodo.
■ Improvizirajmo.
Čičerko najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, česnom*, čiliji, ingverjem, kajenskim poprom, kisi (balzamični, rdeči vinski, šerijev), koriandrom, limonami* (zlasti s sokom), lovorovimi listi, meto, mleto rdečo papriko (prekajeno, sladko), origanom, peteršiljem*, poprom, rimsko kumino*, rožmarinom, rujem (
sumac), timijanom ali/in z žafranom.
■
Česen (Allium sativum) ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam. Najpomembnejši sta alicin in eterično olje. Kupujemo velike, čvrste česnove glavice s suho, celo lupino. Drobni stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Čičerka je v našem Primorju znana tudi kot nosec, na Hrvaškem je slanutak, v Dalmaciji čeči, v Istri pa slanac.
■
Za cvrenje izbiramo olja z visoko točko dimljenja, rafinirana, ne ekstra deviška (!). To sta predvsem rumenikovo (260 °C) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo, sezamovo in palmovo olje ali kuhano maslo (ghee; vsi 230).
Opozorila
Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe. Ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
preprosti falafel (izvirno:
free to feed – felafel)
Hamed Allahyari & Julia Busuttil, s portala
The Design Files
■ številni različni viri

Hamed Allahyari & Julia Busuttil