Predpriprava
Moko (lahko je polnovredno, pirina, bela, črna, mešana...), kvas in sol stresemo v večjo skledo in premešamo. Kdor ima rad, lahko vmeša 90 g poljubnih semen: lanenih, (sesekljanih) bučnih ali sončničnih, sezam, mak ipd.; gl. tudi
izboljšanje. Prilijemo vodo in premešamo, da ni vidnih delčkov suhih sestavin. Skledo pokrijemo s prozorno folijo ali s kuhinjsko krpo. Testo pustimo vzhajati pri sobni temperaturi čez noč ali 8–10 ur. Da testo vzhaja in se napolni z mehurčki.
Priprava
■ Litoželezno posodo s pokrovom ali podobno ognjevarno posodo tanko poškropimo z oljem. Potresemo jo s (koruzno) moko. Pazimo, da naoljimo in potresemo tudi rob posode. Testo postrgamo v posodo in pokritega pustimo vzhajati še 60 minut.
■ Testo lahko po vrhu potresemo s semeni: lanena, bučna, sončnična, sezam, mak ali pd. Posodo s testom položimo v hladno pečico, ki jo prižgemo na 230 stopinj. Kruh pečemo 45–50 minut; gl.
opombe (!).
■ Pokrov posode previdno (!) odstranimo, kruh pa pečemo še pribl. 10 minut. Da dobi hrustljavo skorjico.
■ Pečeni kruh predenemo na mrežico ali rešetko in ga ohladimo.
Serviranje
Preprosti beli kruh brez gnetenja, s pol žličke suhega kvasa ponudimo ali/in uporabimo kakor vsak drug kruh.
Shranjevanje
Preprosti beli kruh brez gnetenja, s pol žličke suhega kvasa ostane svež do 3 dni.
Nadomestek
Bolj zdrav
pecilni prašek zlahka pripravimo doma.
Izboljšanje
■ Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. Nakup dragega mlinčka pa je opravičljiv, le če pogosto delamo z moko. Sicer raje kupujmo sveže mleto moko iz preverjenega mlina.
■ Osnovnemu krušnemu testu lahko primešamo (narezane, sesekljane, naribane) olive, česen, rožmarin, limonino lupinico, sir, posušene paradižnike, čili, različna (mešana) semena, (mešana) sesekljana zelišča, fige, orehe ali druge oreške, slanino, sardelne filete, kapre, rozine, cimet ali druge začimbe, suho sadje, čokolado in/ali drugo
Nasveti
Kruh praviloma hranimo v papirnati ali laneni vrečki ali v krušni škatli. Plastične vrečke kruh ščitijo pred sušenjem, vendar pospešujejo prehajanje vlage iz sredice v skorjo, ki se zmehča in zlasti poleti postane dovzetnejša za plesen.
Triki
Če v (platneno, papirnato) vrečko s kruhom položimo košček zelene, ostane dlje časa svež.
Pojasnila
Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
Različice
Ideje
gl. bela moka (številne
ideje)
Opombe
Če uporabimo litoželezno (
cast iron , Dutch oven, combo cooker) ali glineno posodo (
bread baking clay pot) s tesno prilegajočim pokrovom, se para med peko tvori iz testa. Pokrov običajno odstranimo že po 20 minutah pečenja. Temperaturo v pečici znižamo na 190–200 stopinj.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ V kruhu iz industrijskih pekarn so številni aditivi, ki kruhu zagotavljajo barvo, rahlost, okus, hrustljavo skorjico, vonj ali/in svežino. To so klorov dioksid, benzoil peroksid, kalijev bromat, amonijev persulfat in drugi. V najbolj osiromašenem belem kruhu je pravzaprav ostal samo čisti škrob.
■ Kruha ne mečemo v smetnjake; gl.
star kruh (številne
ideje). Izjema je plesniv kruh, ki ga ne obrezujemo, ampak zavržemo.
Zanimivosti
Vonj po kruhu med pečenjem doma (lahko) v nas sproži dobro razpoloženje.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
preprosti beli kruh brez gnetenja, s pol žličke suhega kvasa (izvirno: najjednostavniji kruh koji se ne mijesi)
Nina Mrvica, z bloga
bake me (hrv.)
■ številni različni viri